MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Małomice w obiektywie Czesława Łuniewicza! Tak wyglądało miasto pół wieku temu!

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Z czym nam się kojarzą Małomice? Oczywiście z pięknym zalewem, plażą, zielenią i zadbanymi ulicami. Ale kiedyś miasteczko kojarzyło się głównie z opakowaniami blaszanymi. Inny świat, sprzed 50 lat, utrwalił na fotografiach Czesław Łuniewicz, znakomity, zielonogórski fotografik, który przekazał swoje prace do Archiwum Państwowego w Zielonej Górze.

Co wiemy o Małomicach? Z pewnością to bardzo stara miejscowość, której nazwa - Małynicz została wymieniona w hołdzie lennym złożonym w 1329 roku przez księcia żagańskiego Henryka IV królowi czeskiemu we Wrocławiu. W latach 30. XVI wieku Małomice stały się własnością feudała Fabiana von Schöneich’a, który prawdopodobnie w 1572 roku nadał wsi ograniczone prawa miejskie.

W Małomicach rozwijał się przemysł metalurgiczny opierający się o miejscowe zasoby rudy darniowej. Od powstania aż do upadku Rzeszy Niemieckiej przemysł nastawiony był na produkcję zbrojeniową. W 1898 roku uruchomiono fabrykę naczyń Polmetal, w naszych czasach znaną jako Fabryka Wyrobów Blaszanych S.A.

Była wieś, potem małe miasteczko

W 1959 roku Małomice wcześniej wieś, uzyskały status osiedla, a po kolejnych 10 latach otrzymały prawa miejskie. Małomice są gminą miejsko-wiejską. Samo miasteczko ma mniej niż 3,5 tys. mieszkańców. Cała gmina, wraz z wsiami ma ok. 5,2 tys. mieszkańców.

Kim był znakomity fotograf?

Czesław Łuniewicz urodził się w 1927 r. na Wileńszczyźnie. Ukończył Politechnikę Poznańską. Od 1965 do 1981 roku był fotoreporterem redakcji "Nadodrze". Od 1977 r. - członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Był prawdziwym kronikarzem Ziemi Lubuskiej. Przez kilkadziesiąt lat wykonał tysiące zdjęć, portretów najważniejszych postaci lubuskiej kultury.

Zdjęcia mistrza w Archiwum Państwowym w Zielonej Górze

Zdjęcia mistrza Czesława Łuniewicza zostały przekazane przez mistrza do Państwowego Archiwum w Zielonej Górze (wówczas w Starym Kisielinie) 12 czerwca 2013 roku. Fotograf przekazał nieodpłatnie do zasobu archiwum swoją kolekcję obejmującą 30 szuflad negatywów zdjęć. Darowizna dotyczyła ponadto licznych katalogów wystaw fotograficznych, folderów, wycinków z gazet, a także plansz wystawowych.

Czytaj również na naszym portalu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska