Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Masz prawo do badań

Tatiana Mikułko
Stanisław Łobacz ukończył AM we Wrocławiu. Jest lekarzem internistą oraz specjalistą w zakresie organizacji ochrony zdrowia. LOW NFZ kieruje od maja ub. roku. Żonaty, ma córkę.
Stanisław Łobacz ukończył AM we Wrocławiu. Jest lekarzem internistą oraz specjalistą w zakresie organizacji ochrony zdrowia. LOW NFZ kieruje od maja ub. roku. Żonaty, ma córkę. Fot. Archiwum
Rozmowa ze Stanisławem Łobaczem, dyrektorem Lubuskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ

- Rok 2009 ogłoszono Rokiem Zdrowia Kobiety. Przypomnijmy więc, jakie kobiety mogą skorzystać z programu profilaktyki raka szyjki macicy?
- W ramach programu cytologię mogą wykonać Lubuszanki w wieku 25-59. Badanie przysługuje co trzy lata.

- Dlaczego warto skorzystać z badania w ramach programu profilaktycznego?
- Wiele kobiet rezygnuje z tej możliwości, ponieważ badały się prywatnie. Są jednak argumenty przemawiające za tym, aby skorzystać także z programu. Po pierwsze - to badanie jest dla kobiety bezpłatne. Po drugie, pacjentka może mieć pewność, że wymaz pobierany jest specjalnym jednorazowym sprzętem, a następnie oceniany przez najwyższej klasy specjalistę w dziedzinie patomorfologii. Takie są bowiem w przypadku programu wymogi NFZ. Ostatni argument? To sposób, by powtórnie upewnić się, że z naszym zdrowiem wszystko jest w porządku.

- Po naszych publikacjach tydzień temu na temat profilaktyki raka szyjki macicy, skontaktowały się z nami Czytelniczki. Pytały, czy kobiety, których nie obejmuje program finansowany przez NFZ też mają prawo do bezpłatnej cytologii?
- Oczywiście. Pod warunkiem, że skorzystają z usług lekarza, który przyjmuje w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego, czyli ma umowę z NFZ. Cytologię będą wtedy miały zrobioną w ramach porady, za którą także zapłaci Fundusz. To badanie powinno być wykonywane zawsze , gdy jest taka potrzeba, np. gdy ostatnia cytologia była robiona dawno temu. W tej chwili w naszym regionie jest 87 gabinetów ginekologicznych, które mają umowę z NFZ.

- Zdarza się jednak, że lekarz odmawia wykonania badania, twierdząc, że kobiety nie obejmuje program. Co wtedy?
- To się nie powinno zdarzać. Proszę, by takie pacjentki kontaktowały się z naszym rzecznikiem praw pacjenta. Na pewno pomoże. To, że kobieta ma mniej niż 25 lat lub więcej niż 59, wcale nie znaczy, że musi umierać na raka szyjki macicy. Ona też ma prawo do badań, które mogą uratować życie.

- Dziękuję

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska