Masz takie objawy? Czerwone oczy po przebudzeniu mogą oznaczać poważne problemy!

Piotr Paszelke
Piotr Paszelke
Nie ma wątpliwości, że przekrwione oczy nie należą do najatrakcyjniejszych wizualnie elementów naszego wyglądu. Jednak należy pamiętać o tym, że przede wszystkim świadczą one o tym, że w obrębie gałki ocznej dzieje się coś wyraźnie niedobrego. Wśród popularnych źródeł problemu wyróżnia się alergie, jednak czerwone oczy już od samego rana mogą świadczyć m.in. o zapaleniu spojówek lub o zespole czerwonego oka. Jak prawidłowo zadbać o oczy? Jak rozpoznać przyczynę przekrwienia oczu?SZCZEGÓŁY NA KOLEJNYCH STRONACH >>>>
Nie ma wątpliwości, że przekrwione oczy nie należą do najatrakcyjniejszych wizualnie elementów naszego wyglądu. Jednak należy pamiętać o tym, że przede wszystkim świadczą one o tym, że w obrębie gałki ocznej dzieje się coś wyraźnie niedobrego. Wśród popularnych źródeł problemu wyróżnia się alergie, jednak czerwone oczy już od samego rana mogą świadczyć m.in. o zapaleniu spojówek lub o zespole czerwonego oka. Jak prawidłowo zadbać o oczy? Jak rozpoznać przyczynę przekrwienia oczu?SZCZEGÓŁY NA KOLEJNYCH STRONACH >>>>Pixabay
Udostępnij:
Nie ma wątpliwości, że przekrwione oczy nie należą do najatrakcyjniejszych wizualnie elementów naszego wyglądu. Jednak należy pamiętać o tym, że przede wszystkim świadczą one o tym, że w obrębie gałki ocznej dzieje się coś wyraźnie niedobrego. Wśród popularnych źródeł problemu wyróżnia się alergie, jednak czerwone oczy już od samego rana mogą świadczyć m.in. o zapaleniu spojówek lub o zespole czerwonego oka. Jak prawidłowo zadbać o oczy? Jak rozpoznać przyczynę przekrwienia oczu? Zobaczcie!

Spis treści

Zobacz wideo: Akcyza na alkohol i papierosy w górę

Co może oznaczać przekrwione oko?

Zazwyczaj wskazuje się na to, że przekrwione oczy zazwyczaj oznaczają występowanie niebezpiecznych stanów w obrębie gałki ocznej. Mogą mieć one podłoże wirusowe, alergiczne oraz bakteryjne. Problemy z oczami mogą być powiązane również z nieprawidłową okolicą oczu, a także w związku z licznymi rodzajami urazów gałki ocznej. Nieraz jest to powiązane również ze zmęczeniem np. wielogodzinnym spędzaniem czasu przed ekranem komputera, telewizora, a nawet telefonu.

Z czym może się wiązać problem?

Trudności w postaci czerwonych oczu nawet tuż po przebudzeniu mogą być powiązane m.in. z niedoborem snu, ale także ze zbyt obfitym spożyciem alkoholu w dniu wcześniejszym. To są problemy występujące zwykle u dorosłych. W przypadku dzieci czerwone oczy zazwyczaj mają powiązanie z reakcją alergiczną, a także z wirusowym zapaleniem spojówek. Na szczególną uwagę przede wszystkim zasługują silne objawy w postaci np. obrzęku powiek, trudności z otwieraniem oczu, a także ból oka i światłowstręt. W takich sytuacjach warto jak najszybciej udać się do lekarza. Co jednak dokładnie warto wiedzieć o przekrwionych oczach.

Polecamy

Częstotliwość występowania czerwonych oczu

Problem zaczerwieniania oczu występuje zazwyczaj w związku z infekcjami gałek ocznych i okolicy. Należy przy tym zaznaczyć, że nie tylko dorośli, ale i dzieci cierpią na ten problem, choć źródło problemu może być zróżnicowane. Co do zasady najczęściej problem pojawia się w okresie wiosennym, gdy w powietrzu możemy natknąć się na największe stężenie pyłków i alergenów.

Objawy przekrwionego oka

Objawy możemy zazwyczaj dostrzec zaraz po przebudzeniu. Są one nieodmiennie zaskoczeniem, a towarzyszy im np. uczucie świądu lub też pieczenia. Czasem możemy mieć odczucie, jakby w oku znajdowało się ciało obce. Jeśli na problem nie pomogą krople nawilżające oraz kompresy, a objawy utrzymują się dłużej, warto skierować się do specjalisty, przede wszystkim okulisty.

Co towarzyszy przekrwionemu oku?

Obok przekrwionego oka możemy mieć problem np. z nadmiernym łzawieniem lub też dotkliwym świądem oczu. Wraz z powiększeniem naczyń krwionośnych zwiększa się bolesność i tkliwość, co też jest uciążliwe przy samym poruszaniu gałką oczną. Oprócz nich pojawiają się bóle głowy, zmiany w ostrości wzroku, a także odblaski wokół źródeł światła. To często wskazuje na obrzęk rogówki.

Przekrwione oczy - jakie są przyczyny?

Źródłem problemu może być wiele rzeczy. Jednym z nich jest zaczerwienienie powiązane z nieprzespaniem nocy lub długotrwałym siedzeniem przed komputerem. Problem może wywołać również kosmetyk do makijażu lub demakijażu. Co jest jednak najczęstszą przyczyną przekrwionych oczu? Wymienia się tu:

 • zapalenie spojówek,
 • wiosenne (alergiczne) zapalenie spojówek,
 • owrzodzenie rogówki,
 • choroby rogówki,
 • zakaźne zapalenie rogówki,
 • choroby twardówki,
 • choroby powiek,
 • ostry atak jaskry,
 • guzy spojówki,
 • zespół suchego oka,
 • obce ciało w oku,
 • choroby autoimmunologiczne,
 • nieprawidłowo skorygowana wada wzroku.

Zespół suchego oka

Schorzenie to jest powiązane z brakiem prawidłowego nawilżenia oka. Wskutek tego może pojawić się wyraźna suchość oczu i tzw. piasek pod powiekami. Przyczynami schorzenia może być zarówno infekcja wirusowa, jak i choroby autoimmunologiczne. Źródłem problemu może być również niezwykle intensywna praca przed komputerem. Na ten problem najlepiej zastosować krople nawilżające do oczu, które zmniejszą tę suchość. Krople można stosować nawet kilka razy dziennie, co powinno uzupełniać standardową higienę oczu.

Polecamy

Zespół czerwonego oka

Choroby spojówek stanowią główne źródło zespołu czerwonego oka. Oprócz nich za stan ten odpowiadają również choroby autoimmunologiczne, a także różnego rodzaju alergie. Warto przy tym zaznaczyć, że niektórzy mają wyraźne tendencje do tego, aby ich naczynka krwionośne w oczach najzwyczajniej w świecie pękały. Dlatego też osoby te powinny szczególnie skupić się na pielęgnacji skóry wokół oczu. Kluczowe jest również dbanie o prawidłowy sen i regenerację. Również i tu warto stosować krople do oczu np. ze świetlikiem bądź też hialuronianem sodu.

Czerwone oko po urazie

W przypadku pękniętego naczynka w oku możemy mówić o smutnym następstwie urazu gałki ocznej. Polega to na pojawieniu się krwawego wylewu. Przede wszystkim jednak nie wolno w takim przypadku stosować okładów. Zamiast tego powinniśmy postawić na witaminę C oraz wapń. Jeśli doszło do pęknięcia naczynka bez wyraźnego urazu, można przyśpieszyć gojenie się naczyń za pomocą okładów z czarnej herbaty lub rumianku.

Kłucie w oku, swędzenie i pieczenie i alergia

Alergiczne zapalenie spojówek zazwyczaj wywołuje uczucie swędzenia, kłucia w oku oraz pieczenia. Przede wszystkim pojawia się ten problem w czasie wiosny, czyli wtedy, gdy pylą drzewa i trawy. Alergicy odczuwają wtedy wyraźne reakcje alergiczne w postaci swędzenia oczu, pieczenia, kłucia, swędzenia, a także łzawienia oczu. Te objawy dotyczą zazwyczaj osób mających alergie na pyłki, trawy i kwiaty. Pomocne może się okazać przyjęcie leków przeciwalergicznych, a także postawienie na zabiegi odczulające.

Zapalenie spojówek

Zapalenie spojówek może być wywołane zarówno przez wirusy, jak i przed grzyby oraz bakterie. Zapalenie spojówek zazwyczaj jest połączone ze światłowstrętem, bólem, swędzeniem i pieczeniem oczu. Jeśli zakażenie ma źródło bakteryjne, dostrzec możemy mieć ropienie z oczu, a także obrzęk powiek. Problem zapalenia spojówek zazwyczaj rozpoczyna się na jednym oku i dopiero po kilku dniach atakuje drugie oko. Najlepszym rozwiązaniem jest udanie się bezpośrednio do okulisty, który postanowi wdrożyć odpowiednią farmakoterapię.

Mało snu przyczyną czerwonych oczu?

Regeneracja dla oczu jest kluczowa. To właśnie podczas snu jest ten czas, gdy aktywnie nie korzystamy z naszych oczu. Jednak niedostateczny sen może zmniejszyć przepływ tlenu do tych naczyń krwionośny, a to może spowodować rozszerzenie naczyń i przekrwienie oka. Podobnie wygląda sprawa zmęczenia. Wraz z długotrwałym nadwyrężaniem wzroku zwiększamy ryzyko przekrwienia oczu. Dlatego tez wiele osób ma ten problem zwłaszcza na koniec dnia.

Polecamy

Alkohol a przekrwione oczy

Pijesz dużo alkoholu przed snem? Możesz spodziewać się tego, że na drugi dzień oczy będą przekrwione, a nawet opuchnięte. Alkohol rozszerza naczynia krwionośne, również te w oku, co też przyczynia się do powstania charakterystycznego objawu przekrwienia oczu po alkoholu.

Czym jest jęczmień pod okiem?

Jest to popularne określenie na pojawienie się niewielkiej krostki na brzegu powieki. Jest ona wyraźnie bolesna i swędząca,a także może powodować zaczerwienienie oczu. Jej źródłem są bakterie. Warto jednak unikać wyciskania i rozdrapywania krostki, gdyż ona sama pęknie i wyschnie. Jeśli zaś ją rozdrapiemy, możemy pogorszyć sprawę, ponieważ infekcja bakteryjna może się wtedy rozprzestrzenić na oko.

Ostry atak jaskry a przekrwione oczy

Jaskra jest powiązana z szeregiem różnych schorzeń, wśród których przede wszystkim wymienia się uszkodzenie nerwu wzrokowego. Pierwszym objawem często jest zaczerwienie oka, a po nim następuje niewyraźne widzenie oraz błyski w oku. Ostry atak schorzenia objawia się bardzo silnym zaczerwieniem oraz przekrwieniem oczu. Potencjalnie może być tak, że jaskra przyczyni się nawet do ślepoty. Nic więc dziwnego, że już przy pierwszych objawach powinniśmy dać się do lekarza specjalisty.

Wiele poważnych schorzeń w początkowych etapach rozwoju nie wydaje się tak niebezpieczna. Jednak nawet mało charakterystyczne objawy powinny nas zaalarmować, że coś się dzieje z naszym organizmem. Rak krtani należy do grona tych nowotworów, na które powinniśmy zwrócić szczególną uwagę. Jest to związane w szczególności z tym, że pierwsze jego symptomy nie wydają się zbyt poważne, a nawet przeciągające się ich występowanie jest przez nas bagatelizowane. Co powinniśmy potraktować szczególnie poważnie?

Rak krtani. Ten nowotwór częściej dotyka mężczyzn. Nie przeg...

Zapalenie tęczówki

Poważnym schorzeniem jest zapalenie tęczówki, które podobnie jak jaskra może doprowadzić nawet do ślepoty. W tym schorzeniu brakuje jednak nagłych objawów, a sama choroba rozwija się bardzo powoli. Z czasem zaczynamy odczuwać coraz gorsze widzenie, a także pojawienie się silnego bólu oka. Diagnoza zapalenia tęczówki opiera się na późniejszym wdrożeniu leków hamujących rozwój choroby.

Domowe sposoby na zniwelowanie zaczerwienienia oczu

Wiele schorzeń związanych z przekrwionymi oczami nie wymagają udania się do lekarza. Z powodzeniem możemy wdrożyć domowe metody leczenia, które doprowadzą do zmniejszenia zaczerwienienia oczu, a także umożliwią nam szybszą regenerację naczyń krwionośnych. Zaleca się tu przede wszystkim wydłużenie snu i wsparcie nocnej regeneracji, za co podziękują nie tylko oczy, ale i cały organizm. Można z powodzeniem postawi również na okłady, w tym rumianek oraz czarną i zieloną herbatę. Dobrym pomysłem są również przynoszące ulgę i kojące plastry ogórka. Co godzinę pracy powinniśmy robić sobie przerwę tak, aby nasze oczy mogły odpocząć.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

miejsce #1

Pharmovit

Pharmovit - Respirozin 60kaps.

96,98 zł31,89 zł-67%
miejsce #2

Swanson

Swanson Pikolinian Chromu 100Kap.

22,50 zł9,49 zł-58%
miejsce #3

Singularis

Singularis Superior Morwa Biała Forte Kompleks 60 kaps

49,35 zł24,49 zł-50%
miejsce #4

TEVA

Hepatil 150mg 80 tabletek

27,50 zł16,61 zł-40%
miejsce #5

Bonimed

Bonimed Syrop Vernikabon complex 100 ml

36,29 zł22,29 zł-39%
miejsce #6

Pfizer

CENTRUM SILVER 50+ 2 x 30 tabl. + Opaska Krokomierz

56,12 zł42,90 zł-24%
Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Masz takie objawy? Czerwone oczy po przebudzeniu mogą oznaczać poważne problemy! - Nowości Dziennik Toruński

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Więcej informacji na stronie głównej Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie