Matti Nykaenen nie żyje. Legendarny skoczek narciarski zmarł w nocy z niedzieli na poniedziałek [WIDEO]

oprac. (vp)
Matti Nykaenen zmarł w wieku 55 lat. Miał troje dzieci.
Matti Nykaenen zmarł w wieku 55 lat. Miał troje dzieci. Wikimedia Commons
Matti Nykaenen zmarł w wieku 55 lat. Fin był legendą skoków narciarskich. Uznawany przez wielu za najlepszego zawodnika w historii skoków narciarskich.

Matti Nykaenen miał troje dzieci. Na razie nie wiadomo, co dokładnie było przyczyną śmierci legendy skoków narciarskich.

Matti Nykaenen i jego dorobek

Matti Nykaenen miał na swoim koncie m.in. 4 złote medale olimpijskie, w tym 3 zdobyte w zawodach indywidualnych. Wywalczył też 5 złotych medali mistrzostw świata (w tym 1 indywidualnie). W sumie wygrał 46 konkursów Pucharu Świata o zdobył 4 Kryształowe Kule.

Matti Nykaenen zdobył też mistrzostwo świata juniorów, dwukrotnie triumfował w mistrzostwach świata weteranów, trzynastokrotny mistrz Finlandii (łącznie dwadzieścia dwa medale). Pięciokrotnie ustanawiał lub wyrównywał rekord świata w długości skoku narciarskiego. Dwukrotnie wybrany Sportowcem Roku w Finlandii. Odznaczony Medalem Hollmenkollen.

Matti Nykaenen pozostaje jedynym skoczkiem w dziejach, który indywidualnie wygrał przynajmniej raz Puchar Świata, złoty medal igrzysk olimpijskich, mistrzostw świata, mistrzostw świata w lotach oraz Turniej Czterech Skoczni.

Z czasem zajął się pracą trenerską, jednak nie odniósł w niej większych sukcesów.