Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2009 - język polski. Arkusze egzaminacyjne i odpowiedzi - pobierz!

Redakcja
W III LO w Zielonej Górze w napięciu czekano na tematy, po otwarciu testów na ustach uczniów powrócił uśmiech
W III LO w Zielonej Górze w napięciu czekano na tematy, po otwarciu testów na ustach uczniów powrócił uśmiech fot. Marek Marcinkowski
Pan Tadeusz i Chłopi - to zagadnienia, jakie znalazły się w dzisiejszym egzaminie maturalnym na poziomie podstawowym. Ci, którzy zdecydowali się na poziom rozszerzony, porównywali mądrość i wiedzę na podstawie Pieśni i Trenów Kochanowskiego.

Na podstawie fragmentu ,,Chłopów" Reymonta trzeba było napisać o sytuacjach ludzi starszych na wsi. ,,Pan Tadeusz" na maturze oznaczał porównanie Telimeny i Zosi.

- Proste - przyznaje Wioleta Krążel, maturzystka z Zielonej Góry. - Przynajmniej tak się wydaje na pierwszy rzut oka. Jednak klucz odpowiedzi może być inny. I to co wydaje się łatwe, może być zgubne. Dowiemy się o tym w czerwcu.
Testy zawierały fragmenty utworów, dotyczących rozmowy Hanki z ojcem, starym Bylicą z (Chłopi), a także kilka scen z mickiewiczowskiej epopei.
Maturzyści zmagali się także z zadaniami, związanymi z czytaniem ze zrozumieniem - tekst poruszający temat hipnozy.

Natomiast ci, którzy wybrali poziom rozszerzony, musieli zmierzyć się z porównaniem mądrości i wiedzy na podstawie Pieśni XXII i Trenu IX Jana Kochanowskiego. Drugi temat dotyczył wykorzystania toposu drogi we fragmencie powieści ,,Kamień na kamieniu" Wiesława Myśliwskiego (stary mężczyzna opowiada o dwóch drogach).

Uczniów czekały też test związany z tekstem ,,Ruchome schody" (o strajku studentów w 1981 roku).

Egzaminy maturalne są takie same w całej Polsce. Przygotowuje je Centralna Komisja Egzaminacyjna w Warszawie. Dziś zdecydowana większość abiturientów zdecydowała się na poziom podstawowy. Tę formę egzaminu wybrało 93 proc. maturzystów.

Poziom podstawowyPoziom rozszerzony

Rozwiązania

Komplet przykładowego rozwiązania z matury z języka polskiego obejmuje strony od 3 do 6 (strony 1-4). Dwóch pierwszych nie publikujemy, niczym nie różnią się od arkuszy.

Język polski. Strona 1 rozwiązania Język polski. Strona 2 rozwiązania Język polski. Strona 3 rozwiązania

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska