Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matury z matematyki nie będzie? Najwyźsza Izba Kontroli chce zawieszenia obowiązkowych egzaminów maturalnych z tego przedmiotu

red.
NIK postuluje zniesienie obowiązkowego egzaminu maturalnego z matematyki
NIK postuluje zniesienie obowiązkowego egzaminu maturalnego z matematyki pixabay
Nauczanie matematyki pozostawia wiele do życzenia – wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli. NIK chce zawieszenia obowiązkowego egzaminu maturalnego z matematyki.

Nauczanie matematyki w szkołach pozostawia wiele do życzenia. Świadczą o tym osiągane przez uczniów niskie wyniki: w latach 2015 - 2017 średnio co szósty nie zdał matury z tego przedmiotu. Aż 42 proc. uczniów kontrolowanych przez NIK szkół ponadgimnazjalnych miała na świadectwach z matematyki tylko ocenę dopuszczająca, czyli 2. Przyczyna tkwi w wadliwym procesie nauczania – czytamy w raporcie Najwyższej Izby Kontroli.

NIK zwraca uwagę, że uczniowie nie są dzieleni na grupy wg umiejętności, a szkoły nie dostosowują zadań i tempa pracy do możliwości uczniów. Forma i sposób nauczania tego przedmiotu nie sprzyjają pełnemu rozwojowi kompetencji matematycznych u uczniów.

Zastanawiasz się co studiować. Zobacz, jakie kierunki studiów cieszyły się największą popularnością wśród ubiegłorocznych maturzystów. Dane pochodzą z raportu dotyczącego rekrutacji na wyższe uczelnie w roku akademickim 2018/2019, który przygotowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.W 2018 r. studia rozpoczęło 416 tysięcy studentów, z czego ponad sto tysięcy osób zdecydowało się na naukę w niepublicznych szkołach wyższych.

TOP 10 najpopularniejszych kierunków studiów. Nabór 2018 / 2...

Badanie przeprowadzone w szkołach ponadgimnazjalnych pokazały, że ponad 42 proc. uczniów w latach 2015 - 2017 otrzymało z matematyki na świadectwie tylko ocenę dopuszczającą (tj. dwójkę). Również inne wskaźniki takie jak liczba uczniów powtarzających klasę wskazują na problem z nauczaniem matematyki. Wśród powtarzających klasę w latach 2015 - 2017 aż 61 proc. w szkołach ponadgimnazjalnych otrzymało ocenę niedostateczną z matematyki, a w gimnazjach i szkołach podstawowych - 70 proc. Także liczba uczniów zdających egzaminy poprawkowe z matematyki świadczy o nienajlepszej edukacji tego przedmiotu.

Dane uzyskane z Centralnej Komisji Egzaminacyjnej wskazują, że uczniowie mają z matematyką większe problemy niż z pozostałymi przedmiotami. Bowiem średni wynik egzaminu maturalnego z matematyki w latach 2015 - 2017 średnio wyniósł 55 proc., podczas gdy z języka polskiego - 60 proc., a z języka angielskiego - 73 proc. Co szósty uczeń nie zdał egzaminu maturalnego z matematyki.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego opublikowało raport dotyczący rekrutacji na wyższe uczelnie w roku akademickim 2018/2019. Sprawdziliśmy, które uczelnie cieszyły się największą popularnością wśród maturzystów.W październiku 2018 r. studia rozpoczęło 416 tysięcy studentów, z czego ponad sto tysięcy osób zdecydowało się na naukę w niepublicznych szkołach wyższych. Zobacz na którą uczelnię maturzyści złożyli najwięcej podań. Sprawdź też, które kierunki cieszyły się największą popularnością.Polecamy: TOP 10 najpopularniejszych kierunków studiów 2018 Lista najbardziej poszukiwanych i najlepiej opłacanych zawodów. Te kierunki warto studiować! [RAPORT] Nie studiuj tych kierunków! Te zawody mają zniknąć w przyszłości Zobacz wideo: Rewolucja 4.0 właśnie się dzieje. Jednak jesteśmy dopiero na początku zmian

TOP 10 najpopularniejszych uczelni. Zobacz, które uczelnie w...

NIK wskazuje, że należy rozważyć obecny status egzaminu maturalnego z matematyki na poziomie podstawowym. - Obowiązkowy egzamin maturalny z matematyki nie stanowi sam jako taki wartości dodanej w procesie nauczania w szkołach ponadpodstawowych kończących się maturą. Wręcz przeciwnie, jest istotnym obciążeniem (czas i koszty korepetycji, stres) dla prawie jednej trzeciej osób kończących ten typ szkoły – czytamy w uzasadnieniu. – Osoby, które nie wiążą przyszłości z przedmiotami ścisłymi mogłyby w sposób bardziej efektywny skupić się na innych przedmiotach, a szkoły mogłyby skoncentrować się na uczniach o uzdolnieniach matematycznych.

Zobacz wideo: Oxford i Cambridge. Jak dostać się na najbardziej prestiżowe uczelnie świata?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska