Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Medycyna przez łącza

Grażyna Zwolińska
Tak opisowo pokazano, jak mają wyglądąć telekonsultacje medyczne między szpitalami
Tak opisowo pokazano, jak mają wyglądąć telekonsultacje medyczne między szpitalami Fot. Grażyna Zwolińska
Dzięki telemedycynie, zamiast głowić się w lubuskim szpitalu nad interpretacją niektórych radiologicznych zdjęć, prześle je się światłowodem do fachowca najwyższej klasy. I szybko otrzyma odpowiedź.

Z czasem lekarze będą mogli konsultować np. obrazy z tomografu komputerowego, rezonansu magnetycznego, rozwiewać wątpliwości dotyczące oceny wycinków histopatologicznych, organizować telekonferencje szkoleniowe, przeprowadzać telekonsultacje lekarskie z profesorami z klinik w Polsce, a w szczególnych przypadkach nawet na świecie. Melodia przyszłości? I tak, i nie.

Telemedyczne rozwiązania w bogatym świecie istnieją od lat. W Polsce stosowane są już w Wielkopolsce, na Mazowszu czy Dolnym Śląsku. Lubuskie na telemedycznej mapie to wciąż biała plama. Jest szansa, że to się zmieni. Pierwszym krokiem jest podpisany niedawno w Szpitalu Wojewódzkim w Zielonej Górze list intencyjny, dotyczący utworzenia Lubuskiej Sieci Telemedycznej.

Nadzieja w sieci

Warunkiem powodzenia telemedycznego przedsięwzięcia jest powstanie sieci internetu szerokopasmowego. Nie byłoby to możliwe bez wsparcia samorządowych władz wojewódzkich (finanse) i Uniwersytetu Zielonogórskiego (techniczno-naukowa część planu).

- Telemedycyna to sprzęt i oprogramowanie. Żeby mogły funkcjonować, potrzebna jest sieć teleinformatyczna - podkreśla dyr. centrum Komputerowego Uniwersytetu Zielonogórskiego Janusz Baranowski. - Uczelnia może bez problemu w ciągu kilku miesięcy podłączyć Szpital Wojewódzki do swojej sieci światłowodowej. W Sulechowie też jest dobra sytuacja, bo jest węzeł sieci Pionier. Ale w skali całego województwa jest gorzej, bo sieci szerokopasmowej nie ma. Im szybciej ona powstanie, tym szybsze będzie możliwe korzystanie z telemedycyny.

- Silnym ośrodkiem telemedycznym jest Poznań. Mamy deklaracje współpracy ze strony Wielkopolskiego Centrum Komputerowego. Obiecują przekazanie gotowych rozwiązań. Mamy też swoje opracowania- mówi dziekan Wydziału Elektrotechniki, Informatyki i Telekomunikacji UZ prof. Andrzej Pieczyński, który w imieniu uczelni podpisał list intencyjny.

Telemedyczny most

- Na razie list intencyjny, oprócz nas, podpisały trzy lubuskie szpitale. Będziemy starać się włączyć do projektu także pozostałe. Uważam, że szpital, który pozostanie poza ta siecią będzie skazany na cofanie się - mówi dyr. Szpitala Wojewódzkiego w Zielonej Górze Waldemar Taborski

W telemedycynie dużą szansę widzi dyr. szpitala w Sulechowie Beata Kucuń: - Powiedzmy, że trafia do nas pacjent z wypadku komunikacyjnego z wielonarządowymi urazami. Szybka konsultacja z ośrodkiem wyższego rzędu, ze specjalistą w wąskiej dziedzinie ułatwi nam podjęcie decyzji dotyczącej leczenia pacjenta. Na szczęście nasz szpital jest już zinformatyzowany. Potrzebny jest jeszcze tylko sprzęt do przekazywania obrazów - mówi.

- Dzięki telemedycynie znacznie łatwiej będzie nam organizować konferencje szkoleniowe - podkreśla dyr. Lubuskiego Ośrodka Rehabilitacyjno-Ortopedycznego w Świebodzinie Jacek Kaczmarczyk. - Po to, żeby przeanalizować jakiś problem ortopedyczny, wykładowcy z Polski i świata nie będą musieli przyjeżdżać do nas. Wystarczy, że połączymy się telemedycznym mostem. Poza tym, ponieważ w zakresie naszych zainteresowań jest onkologia ortopedyczna, a niewiele jest ośrodków i specjalistów w tej dziedzinie, łatwiejsze będą na co dzień konsultacje.

Dyr. szpitala w Krośnie Odrz. Wojciech Rutkowski też widzi szansę w telemedycynie. - Choć na początek będzie trochę kosztów, to przecież wiadomo, że nie ma postępu w medycynie bez nakładów - podkreśla.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska