Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mgła ugasi ogień

Eugeniusz Kurzawa
W pokazanie gaszenia mgłą wzięli udział mieszkańcy Klępska.
W pokazanie gaszenia mgłą wzięli udział mieszkańcy Klępska. fot. Tomasz Gawałkiewicz
W pięknej świątyni w Klępsku, jako pierwszej w Lubuskiem, zamontowano i wypróbowano jedyny w swoim rodzaju system gaszenia mgłą wodną.

W ostatnich dniach starego roku, na oczach parafian i licznych gości, po raz pierwszy pokazano, jak działa nowoczesny, polskiego pomysłu system "Fog" - gaszenia tzw. mgłą wodną. Przybyły tłumy widzów.

- To najlepszy system samogaszący w Polsce - uważa Barbara Bielinis-Kopeć, wojewódzki konserwator zabytków dodając: - Jak dotąd w kraju jest dopiero 10 takich instalacji.
Pani konserwator podkreśla zasługi księdza Olgierda Banasia, opiekuna drewnianej perełki z Klępska. Od chwili objęcia w 1990 r. parafii w Łęgowie proboszcz nieustannie zabiega o zabezpieczenia dla świątyni.

Siódmy na liście

- W 1993 zainstalowałem sygnalizację antywłamaniową, w 1994 wprowadziłem alarm przeciwpożarowy - przypomina kapłan, który rocznie na ochronę kościoła wydaje 4.362 zł.
Ostatnio udało mu się pozyskać pieniądze ministerialne na "Fog". - W budżecie ministerstwa kultury znaleziono pieniądze tylko na ratowanie sześciu drewnianych kościołów wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. A siódmy jest nasz! - cieszy się O. Banaś.

W ten sposób wczesną jesienią pojawiła się w Klępsku ekipa fachowców z poznańskiej firmy Unitechniki - Systemy i zaczęła instalować nowoczesny system gaśniczy. Zakończyła w starym roku.

Polski patent

- To polski patent, opracowany przez firmę z Krakowa, która zleciła nam instalację - mówi Marek Kotkowski, prezes poznańskiej firmy. Nie chodzi o gaszenie palącego się kościoła, ale o niedopuszczenie do wybuchu i rozprzestrzenienia się pożaru. Nowa metoda polega na błyskawicznym izolowaniu i zdławieniu źródła ognia (patrz ramka). W piątek publicznie pokazano jak to funkcjonuje.

- Życzyłbym, żeby ten system nigdy nie musiał działać - powiedział podczas próbnego pokazu w piątek Józef Seweryn, prezes krakowskiej firmy Supo Cerber.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska