Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodzi przewodnicy

Zbigniew Janicki
Uczniowie nie narzekali na trudne pytania. W czasie rozwiązywania testu (od prawej): Sebastian Dydo, Maja Kapiczowska, Agnieszka Truskolawska i Paula Śliwińska.
Uczniowie nie narzekali na trudne pytania. W czasie rozwiązywania testu (od prawej): Sebastian Dydo, Maja Kapiczowska, Agnieszka Truskolawska i Paula Śliwińska. fot. Zbigniew Janicki
Już od pięciu lat żagańskie muzeum organizuje konkursy historyczne. Tegoroczny nosił tytuł "I ty możesz zostać przewodnikiem". Walka o zwycięstwo była zacięta.

- Co roku organizujemy konkursy, ale za każdym razem staramy się poruszać inne zagadnienia - mówi dyrektor Muzeum Martyrologii Alianckich Jeńców Wojennych Jacek Jakubiak.

Tym razem główny nacisk został położony na turystykę. - Zdecydowaliśmy, że jest taka potrzeba. Mamy bogatą historię, ale młodzież powinna znać miasto także od strony współczesnej - dodaje J. Jakubiak.

Ile jest schodów?
Pytania dotyczyły pomników przyrody, zabytków, sławnych postaci i ważnych wydarzeń historycznych. Były także nowe zagadnienia, na temat burmistrza i rady miejskiej. Wystartowało 24 uczniów z żagańskich gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.

- Nie zauważałem różnicy pomiędzy uczniami z gimnazjum i tymi starszymi. Cieszy zainteresowanie historią regionu. Widać, że jest grupa, która często startuje w tego typu konkursach - skomentował Wiesław Jurga, przewodniczący rady muzeum i emerytowany nauczyciel.

Wygrały dwie osoby - uczennica klasy drugiej Gimnazjum nr 1, Maja Kapiczowska oraz Anna Widzińska z klasy drugiej Liceum Ogólnokształcącego im S. Banacha. - Pytania nie tyle były trudne, co podchwytliwe - powiedziały.

Czasami można było się także lekko pomylić np. przy pytaniach o liczbę maszkaronów na pałacowej elewacji, czy schodów w wieży widokowej. Odpowiedzi różniły się jednym, dwoma "oczkami".

Ciekawa historia
W gronie startujących byli nowicjusze, ale nie brakowało także doświadczonych konkursowiczów. - Część uczniów wystartowała po raz pierwszy, ale jest grupa stałych uczestników konkursów m.in. Anna Wójtowicz, która wygrała już turniej wiedzy o Janie Keplerze - mówił nauczyciel historii w Zespole Szkół Tekstylno Handlowych Dariusz Downar.

- W tym roku szkolnym brałam już udział w konkursie wiedzy o mieście. Jest dużo książek, z których można czerpać wiedzę o Żaganiu. Przed każdymi zawodami zawsze wcześniej się przygotowuję - wyjaśniła Joasia Majewska z klasy trzeciej Gimnazjum nr 1.

- Zacząłem uczyć się dzień wcześniej, jakoś poszło. Nawet ciekawa jest historia Żagania, paru nowych rzeczy dowiedziałem się dziś o moim mieście - dodał Mateusz Kniaziuk, uczeń Zespołu Szkół Mechanicznych.

Do zmagań przystąpili także uczniowie spoza Żagania. Z historią o nadbobrzańskim mieście postanowił zmierzyć się mieszkaniec Wrzesin. - Rok temu startowałem w olimpiadzie historycznej, tym razem chciałem sprawdzić się z wiedzy regionalnej - tłumaczył Jacek Kosztyła z ZSM.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska