Premier Michaił Miszustin zapowiada kontrole kapitałowe mające powstrzymać ten odpływ. Mówi, że zachodnie firmy podejmowały decyzje z powodu „presji politycznej” i nie będą mogły sprzedawać rosyjskich aktywów, dopóki presja nie opadnie. Aby umożliwić firmom podejmowanie świadomych decyzji, przygotowano projekt dekretu prezydenckiego wprowadzającego tymczasowe ograniczenia w wycofywaniu się z rosyjskich aktywów.
Gigant naftowy BP planuje zrezygnować z 19,75 proc. swoich udziałów w największej rosyjskiej spółce naftowej Rosnieft i ich wspólnych przedsięwzięciach – co stanowi jedną z największych inwestycji zagranicznych w Rosji.
W ślady BP poszły Shell (RDSA i norweski Equinor. Exxon Mobil zobowiązał się pozostawić swój ostatni projekt naftowo-gazowy w Rosji i nie inwestować w nowe przedsięwzięcia. Francuski Total Energies oświadczył, że nie zapewni nowego kapitału dla rosyjskich projektów i ocenia wpływ zachodnich sankcji na istniejące inwestycje w tym kraju.
Visa i Mastercard pracują nad egzekwowaniem sankcji wobec Rosji. Obaj dostawcy kart kredytowych powiedzieli, że podejmują kroki w celu dostosowania się do środków w miarę ich ewolucji. Mastercard oświadczył, że już zablokował wiele instytucji finansowych ze swojej sieci w wyniku sankcji i będzie nadal współpracować z organami regulacyjnymi w nadchodzących dniach.
Stan klęski żywiołowej zostanie wprowadzony
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?