Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Może po prostu mieć owsiki.

(kb)
Naucz dziecko, że po każdej wizycie w ubikacji musi umyć rączki, żeby uniknąć różnych chorób
Naucz dziecko, że po każdej wizycie w ubikacji musi umyć rączki, żeby uniknąć różnych chorób Fot. Piotr Jędzura
Jeśli dziecko nie może skupić się na zabawie, to wcale nie musi znaczyć, że jest nadpobudliwe.

Gołym okiem można je zauważyć w kale dziecka. Owsiki to ruchliwe robaczki, przypominające nitki bawełny. Najczęściej mają je maluchy przebywające w dużych skupiskach, np. żłobkach i w przedszkolach.

Do zarażenia dochodzi drogą pokarmową - gdy dziecko bierze do buzi brudne ręce albo je surowe produkty spożywcze zanieczyszczone jajami pasożyta. Możliwe jest również zarażenie się przez kurz, w którym unoszą się jajeczka.

Oraz przez kontakt z ręcznikami, pościelą i bielizną zabrudzoną kałem.

Zgrzyt i drapanie

Objawami owsicy są: utrata apetytu, bladość cery, podkrążone oczy, osłabienie, zaburzenia snu, drapanie się po pupie i wypryski w okolicy odbytu. Dziecko nie może się skupić na zabawie. Maluch, który ma owsiki jest zwykle pobudzony, rozdrażniony. Może także zgrzytać zębami, szczególnie w nocy.
Podobne objawy występują oczywiście również w innych chorobach. Aby potwierdzić czy też wykluczyć owsicę, zawsze trzeba zrobić badanie kału. Możemy to zrobić samodzielnie za pomocą zestawu, który kupimy w aptece. Jest też znany od lat domowy sposób - owija się jakąś pałeczkę taśmą klejącą i dotyka okolice odbytu dziecka. Robimy to zawsze rano, przez minimum trzy dni. Jeśli na taśmie widać jajeczka, oznacza to, że maluch ma owsiki.

Niezależnie od wyników domowego testu, w przypadku podejrzenia owsicy, zawsze trzeba zgłosić się do lekarza rodzinnego!

Kuracja dla rodziny

OWSICA

To choroba wywołana przez owsika ludzkiego, pasożytującego w jelicie grubym. Trzeba ją leczyć, bo może dawać powikłania: zapalenie wyrostka robaczkowego, swędzące zmiany na odbycie, u dziewczynek - zapalenie narządów płciowych.

Lekarz przepisze odpowiednie leki, które trzeba systematycznie zażywać. Kurację trzeba czasami powtórzyć, bo giną jedynie owsiki, a nie ich jajeczka. Zwykle leczeniu podaje się także i innych członków rodziny.

Bardzo ważne jest szczególne dbanie o higienę. Zarażone dziecko musi spać w osobnym łóżku i mieć codziennie świeżą pościel. Zużytą pierzemy w wysokiej temperaturze, dobrze jest ją także porządnie przeprasować. Podobnie postępujemy z bielizną, piżamką i ręcznikami. Po każdym wypróżnianiu trzeba dezynfekować ubikację. A pupę malucha dokładnie umyć lub przynajmniej przetrzeć wilgotną, jednorazową chusteczką.

Dbanie o higienę jest tak ważne, bo samice składają jaja na fałdach odbytu (to właśnie powoduje uciążliwy świąd). Dziecko drapiąc się po pupie mimowolnie przenosi za paznokciami jaja z odbytu do usta. Potem je połyka i znów się zaraża. Dlatego warto kilka razy dziennie czyścić dziecku paznokcie szczoteczką.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska