Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Mur, ale historia Wojska Polskiego! Na ścianie żagańskiej "piątki" powstał piękny mural generała Maczka!

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Piękny mural poświęcony wielkiej postaci Polskiego Wojska, generałowi Stanisławowi Maczkowi ozdobił ścianę żagańskiej szkoły, noszącej dumnie imię gen. Maczka. Data odsłonięcia muralu nie została wybrana przypadkowo, ale dokładnie w 29 rocznicę śmierci wielkiego generała, dowódcy polskich pancerniaków z 1 Brygady Pancernej.

Generał Stanisław Maczek zmarł w wieku 102 lat, 11 grudnia 1994 roku w Edynburgu w Szkocji. Był bohaterem, który walczył o Polskę i wolną Europę, w czasie II wojny światowej. Po zakończeniu wojny jego Ojczyzna obeszła się z nim bardzo źle. Nie mógł wrócić do kraju, a na życie musiał zarabiać jako barman w pubie.

W poniedziałek 11 grudnia 2023 społeczność szkolna żagańskiej "piątki", wraz z żołnierzami z 10. Brygady Kawalerii Pancernej w Świętoszowie, im. generała broni Stanisława Maczka, obchodziła uroczyste odsłonięcie pięknego muralu na ścianie szkoły przy ul. Nocznickiego w Żaganiu.

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5 od 1993 roku nosi imię 1. Dywizji Pancernej dowodzonej przez gen. Stanisława Maczka i współpracuje z "Czarną Dywizją". Wspólne działania z Waldemarem Kotulą, kustoszem Sali Tradycji Wojsk Pancernych i Federacją Polskich Pancerniaków z generałem Zbigniewem Szurą zaowocowały m.in. powstaniem w szkole nowej sali pamięci. Znajduje się tam list od samego gen. Stanisława Maczka.

Co jest na muralu w Żaganiu?

Na muralu znajduje logo Ministerstwa Obrony Narodowej, a po przeciwnej stronie logo PSP nr 5, którego twórcami są uczniowie szkoły Zuzanna i Aleksander Makowscy. Jest generał Maczek, a także tulipany. - A dlaczego tulipany, a nie maczki? - wyjaśnia Bogumiła Kowalik, dyrektorka szkoły. - Ponieważ polskim żołnierzom właśnie tulipanami dziękowali mieszkańcy Holandii, za pomoc w wyzwalaniu ich kraju spod okupacji niemieckiej.
Widoczne na muralu tulipany to właśnie odmiana "Generał Stanisław Maczek", koloru czerwono-malinowego z białym brzegiem. Po raz pierwszy zostały zaprezentowane 25 kwietnia 2013 r.w warszawskiej ambasadzie Królestwa Niderlandów. Symbolicznego chrztu nowej odmiany dokonał syn bohatera prof. Andrzej Maczek.

Marsz generała Maczka

Podczas uroczystości można też było wysłuchać "Marszu generała Maczka" w wykonaniu Orkiestry Wojskowej z Żagania. Nie zabrakło kompanii honorowej, a także dowódcy, generała brygady Mirosława Downara. Na zakończenie uroczystości pod ścianą z muralem, goście zostali zaproszeni do sali gimnastycznej na program artystyczny.

O dofinansowanie muralu Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 5 w Żaganiu starał się przez trzy kolejne lata. Udało się za trzecim razem. Mural powstał m.in. dzięki podpisaniu umowy Harcerstwa Ziemi Żagańskiej, z Ministerstwem Obrony Narodowej. Na ten cel stowarzyszenie pozyskało 28 tys. zł z MON, w ramach konkursu "Mur, ale historia Wojska Polskiego".
Wykonawcą murala jest firma Wallart z Warszawy, która na swoim koncie ma między innymi murale z Marią Curie-Skłodowską, czy Janem III Sobieskim.

Czytaj również na naszym portalu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska