MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na dwa sposoby

STEFAN CIEŚLA
Gdy wejdziemy w konflikt z prawem i otrzymamy wyrok skazujący, nie znaczy to, że już do końca życia nosić będziemy piętno przestępcy.

Zdjęcie z siebie takiego odium ma znaczenie nie tylko dla własnego samopoczucia i nieskazitelności życiorysu. Niekaralność jest bowiem dzisiaj jednym z podstawowych warunków znalezienia pracy, nie tylko na stanowiskach związanych z odpowiedzialnością materialną.

Na dwa sposoby

Zatarcie skazania nastąpić może automatycznie lub na wniosek skazanego. Z mocy prawa odbywa się wtedy, gdy zmienia się kodeks karny i czyn który był dotąd przestępstwem, staje się wykroczeniem.
- Zatarcie kary następuje wtedy z chwilą wejścia w życie nowego prawa - mówi gorzowski adwokat Jerzy Wierchowicz.
Zatarcie kary z urzędu może także nastąpić po upływie określonego czasu od jej wykonania lub darowania. Może też wystąpić przedawnienie wykonania kary i jeśli np. skazany nie odbył kary więzienia do 5 lat, to zatarcie skazania nastąpi po upływie 15 lat od jej orzeczenia.
- Jeśli za jazdę po pijanemu kierowca otrzymał karę bezwzględnego pozbawienia wolności, wówczas jej zatarcie zawsze następuje po 10 latach od jej odbycia - wyjaśnia J. Wierchowicz. - Najczęściej jednak kary takie zawieszane są na okres próby od 2 do 5 lat i wtedy zatarcie kary następuje po upływie tego czasu wydłużonego jeszcze o 6 miesięcy.
Skazany może również sam ubiegać się przed sądem o zatarcie kary, w zależności od jej rodzaju po upływie 5 lat, 3 lat oraz roku od jej wykonania. W każdym przypadku sąd przed wydaniem postanowienia w tej sprawie sprawdzi w Krajowym Rejestrze Karnym, czy skazany nie otrzymał w tym czasie innej kary. Zasięgnie też informacji kuratora sądowego o sprawowaniu się skazanego w miejscu zamieszkania.
- Skazany może, ale nie musi uczestniczyć w rozprawie sądowej - mówi J. Wierchowicz. - Jeśli decyzja jest pozytywna, sąd wysyła postanowienie do KRS-u i nazwisko skazanego zostaje wykreślone z rejestru. Odmowną decyzję sądu skazany może zaskarżyć.
Uzyskanie potwierdzenia o niekaralności jest odpłatne i obecnie kosztuje 50 zł.

Do końca życia

Jest jeden przypadek w polskim prawodawstwie, kiedy skazany do końca życia mieć będzie status osoby karanej. Dotyczy to kary dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Jej zatarcie nie może nastąpić z urzędu, ani też ukarany nie może wystąpić o jej zatarcie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska