Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najważniejszy kościół świata

Dariusz Chajewski
Lateran wybudowany został około 320 roku przez Cesarza Konstantyna i podarowany wraz z pałacem kościołowi rzymskiemu.
Lateran wybudowany został około 320 roku przez Cesarza Konstantyna i podarowany wraz z pałacem kościołowi rzymskiemu. Dariusz Chajewski
W Wielkanoc najważniejszą świątynią staje się Bazylika św. Jana na Lateranie, najstarszy kościół Rzymu. To też katedra każdego papieża i biskupa Rzymu a także, symbol i matka wszystkich kościołów.
Najważniejszy kościół świata
Dariusz Chajewski

(fot. Dariusz Chajewski)

Tylko papież może celebrować msze św. przy ołtarzu głównym i wyłącznie w Wielki Czwartek. To tutaj tego dnia wieczorem Ojciec Święty zainaugurował Triduum Sacrum i sprawował Mszę św. Wieczerzy Pańskiej. Podczas liturgii powtarzając gest Chrystusa obmył nogi dwunastu kapłanom.

Lateran wybudowany został około 320 roku przez Cesarza Konstantyna i podarowany wraz z pałacem kościołowi rzymskiemu. Przez ponad dziesięć wieków to główna rezydencja papieska. W IV i V wieku bazylika była rzeczywistym centrum chrześcijaństwa, do którego ściągali w Wielką Sobotę wierni, aby w czasie Wigilii Paschalnej dać się ochrzcić i przyjąć sakrament bierzmowania. Od tego też czasu stała się symbolem jedności i powszechności Kościoła oraz prymatu papieża. Panowało tu 161 papieży. Tak naprawdę to bazylika św. Janów na Lateranie bo poświęcona jest dwóm świętym. Jej prawidlowe miano to właściwie Arcybazylika Najświętszego Zbawiciela, św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty na Lateranie (Archibasilica Sanctissimi Salvatoris).

Matka wszystkich kościołów

Najważniejszy kościół świata
Dariusz Chajewski

(fot. Dariusz Chajewski)

Fasada głównego wejścia do bazyliki została zaprojektowana w XVIII wieku przez Alessandro Galilei w stylu klasycznym (ukończono ją 1733). Poniżej gzymsu widoczny jest napis: Omnium Ecclesiarum Urbis et Orbis Mater et Caput - matka i głowa wszystkich kościołów miasta i świata. Fasadę wieńczy piętnaście siedmiometrowych figur, przedstawiających doktorów Kościoła z rzeźbą Chrystusa ustawioną w centralnej części. I te drzwi... Środkowe zostały przeniesione z Kurii znajdującej się przy Forum Romanum. Drzwi po prawej stronie to Święta Brama...

To dzieło sztuki

Wewnątrz roi się od arcydzieł, które wyszły spod ręki mistrzów. W niszach filarów umieszczono posągi 12 apostołów autorstwa uczniów Berniniego. W części górnej baldachimu mają się znajdować według tradycji czaszki św. Piotra i Pawła. W tejże świątyni, jak głoszą przekazy historyczne, przechowywana jest płyta stołu, przy którym miał odprawiać Najświętszą Ofiarę Święty Piotr. Ołtarz główny osłania gotycki baldachim wykonany w 1367.

Tylko dla papieża

Tylko papież może celebrować msze św. przy ołtarzu głównym i tylko w Wielki Czwartek. Tutaj stoi słynny tron papieski z białego marmuru, wysadzany drogimi kamieniami tworzącymi artystyczne mozaiki. W kaplicy Najświętszego Sakramentu zwraca uwagę dzieło Rafaela "Przemienienie Pańskie". Korynckie kolumny z brązu tworzące ołtarz Sakramentu zostały wykonane na polecenie Augusta z dziobów okrętów Kleopatry po zwycięstwie pod Akcjum... W bazylice znajdują się grobowce 23 papieży.

Nie ma świętszego miejsca

Obok budynek, w którym mieści się dawna kaplica papieska Sancta sanctorum, w której znajduje się obraz Chrystusa Acheiropoieton. Zgodnie z legendą malować go zaczął św. Łukasz a ukończyli aniołowie. Za czasów papieża Leona I przeniesiono go do Rzymu i został umieszczony w kościele na Lateranie. Na ścianie znajduje się napis "Non est in toto sanctior orbe locus" ("Nie ma na Ziemi świętszego miejsca"). W VII wieku papież św. Leon III ofiarował do oratorium wiele relikwii, które były zamknięte w skrzyni z napisem Sancta Sanctorum, stąd wzięła się nazwa oratorium.

Chrystus Acheiropoieton widoczny jest przez okratowane okienko, do którego prowadzą tzw. Święte Schody (łac. Scala Santa). Widoczny jest przez okratowane okienko, do którego prowadzą Święte Schody (łac. Scala Santa), po których wejść można tylko na kolanach. To z kolei największa rozmiarami relikwia świata. Zostały przywiezione z Jerozolimy do Rzymu w 326 r. przez św. Helenę, matkę Konstantyna. Zgodnie z legendą pochodzą z pałacu Poncjusza Piłata i po nich wschodził Jezus Chrystus.

Motoryzacja do pełna! Ogłoszenia z Twojego regionu, testy, porady, informacje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska