Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Naukowcem fajnie jest być!

Wojciech Olszewski 68 387 52 87 [email protected]
Dzieciaki na naukowej wystawie żywo i spontanicznie badały świat. Tu odkrywały magię prądu zaklętego w plazmowej kuli.
Dzieciaki na naukowej wystawie żywo i spontanicznie badały świat. Tu odkrywały magię prądu zaklętego w plazmowej kuli. Fot. Wojciech Olszewski
Na wystawę "Eksperymentuj" przygotowaną przez Centrum Nauki Kopernik w Warszawie zjechały tłumy. Dzieciaki z rozdziawionymi buziami przyglądały się naukowym dziwom w kolskim domu kultury.

Jak tu nie zdziwić się, że sałata kruszy się jak szkło, że znikają napompowane balony a woda rozpala ogień. Niewielu z przedszkolaków i uczniów wiedziało, że właściwie to był skroplony tlen. Przez 3 dni w Kolsku można było pod okiem fachowców samodzielnych eksperymentów z fizyki, chemii czy biologii.

- Podobało mi się czytanie przez mikrofon, w słuchawkach pojawiało się echo i trudno było czytać dalej - mówi z przejęciem Adrianna Korankiewicz. - Najlepsza była plazmowa kula, prąd sam przychodził do rąk - dodaje Julita Szymczak. Radek Kot i Kacper Klemba próbowali rozłączyć magdeburskie półkule. - Gdy się wypompuje powietrze ze środka, to nie da rady - informują z fachową miną.

Hitem były jednak pokazy ze skroplonym azotem: bo jak to możliwe, żeby wbijać gwoździe bananem. A kto wiedział, że gdy wleje się do niego wodę, powstanie fantastyczny gejzer?
- Pokaz był świetny. Dzieci bardzo się zainteresowały, stały z otwartymi buziami - mówi jedna z mam Stella Rzewuska. - Tato zrobisz mi taki ciekły azot - zapytał jeden z maluchów.

- Z tym jest problem, ale odsyłam na strony internetowe klubu młodych odkrywców. Przydatne są one dla nauczycieli, bo warto byłoby, gdyby szkoły wróciły do idei robienia doświadczeń, a nie tylko teorii. Nauka bierze się z obserwacji świata - dodaje animator Centrum Nauki Kopernik Adam Czogalla.

Wcześniej, niczym mag poprowadził naukowe show. - Trzeba mieć pojęcie o tym, co się mówi, ale i odwoływać się do codziennych doświadczeń ludzi - wyjaśnia. - Chodzi o to, by zjawiska fizyczne pokazać ciekawie i widowiskowo. Jak ktoś słyszy: fizyka, chemia, to często myśli, że jest to trudne. I tak się ludzie do nauki uprzedzają. Pokazujemy, że może być inaczej - dodaje.

Wystawę "Eksperymentuj!" udało się sprowadzić do Kolska po trzech latach starań. - W Warszawie zobaczyłem, że na pokaz CNK przyszło kilka tysięcy ludzi i pomyślałem, że warto spróbować ich zaprosić. Najpiękniejsze było to, że dzieci same przyprowadzały rodziców - mówi nauczyciel z Kolska Dariusz Kałek, organizator tej naukowej wystawy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska