Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Naukowcy wyhodowali ludzki embrion. Jakie znaczenie będzie miał dla przyszłości?

Damian Kelman
Damian Kelman
Wideo
od 16 lat
Izraelscy naukowcy dokonali niezwykłego przełomu. Udało im się wyhodować istotę przypominającą wczesny embrion ludzki. Co to doświadczenie oznacza dla przyszłej medycyny?

Naukowcy wyhodowali embrion ludzki

Zespół Instytutu Naukowego Weizmana z Izraela dokonał niezwykłego odkrycia. Badacze twierdzą, iż wyhodowali istotę, która bardzo przypomina wczesny embrion ludzki. Ich model powstał bez użycia plemników, komórek jajowych oraz macicy, a mimo to wygląda jak przykład prawdziwego 14-dniowego zarodka.

Dowodzi temu fakt, że był w stanie uwolnić hormony, które w laboratorium wskazały pozytywny wynik testu ciążowego.

Doświadczenie ma przysłużyć naukowcom do zrozumienia najwcześniejszych chwil ludzkiego życia, ponieważ pierwsze tygodnie po zapłodnieniu komórki jajowej to okres dramatycznych zmian - od zbioru niewyraźnych komórek do stanu, który pozwala na rozpoznanie na badaniu USG.

Jest to kluczowy moment będący źródłem poronień i wad wrodzonych, jednak jest jeszcze słabo poznany.

Zakazane badania i problemy etyczne

Stworzenie modelu jest również ważne w kwestii prawnej, ponieważ badania nad zarodkami są obciążone pod względem karnym, ale i etycznym oraz technicznym. Wyniki, które opublikowano w czasopiśmie "Nature" są dlatego kluczowe i mogą przynieść wiele dobrego.

Do stworzenia "podręcznikowego obrazu ludzkiego embrionu w 14. dniu życia" wykorzystano komórki macierzyste, a następnie zastosowano środki chemiczne, aby nakłonić komórki do przekształcenia się w cztery typy komórek występujących na

  • najwcześniejszych etapach ludzkiego embrionu:
  • komórki epiblastów, które stają się właściwym zarodkiem (lub płodem),
  • komórki trofoblastu, które stają się łożyskiem,
  • komórki hipoblastów, które stają się podporowym woreczkiem żółtkowym,
  • pozazarodkowe komórki mezodermy.

W sumie zmieszano 120 takich komórek, z czego około 1 procent zaczął zmieniać się w strukturę przypominającą ludzki embrion. Pozwolono im rosnąć, aż były porównywalne z zarodkiem w 14 dniu po zapłodnieniu. W wielu krajach to prawna granica normalnych badań zarodków, dlatego im modele naukowców zaczynają bardziej przypominać zarodki, tym więcej wątpliwości etycznych pojawia się u badaczy.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Uda się wyjaśnić choroby genetyczne?

Naukowcy mają nadzieję, że ich badania pozwolą wyjaśnić, w jaki sposób powstają różne typy komórek czy też poznać najwcześniejsze etapy budowy narządów organizmu, ale też zrozumieć choroby genetyczne lub dziedziczne.

Już teraz można zauważyć, że części zarodka nie uformują się, jeśli nie będą w stanie go otoczyć wczesne komórki łożyska, a to nie wszystko. Wskazują również na poprawę wskaźników powodzenia zapłodnienia in vitro poprzez pomoc w zrozumieniu przyczyn niepowodzenia niektórych zarodków lub wykorzystywanie modeli do sprawdzenia, czy leki są bezpieczne w czasie ciąży.

Naukowcy podkreślają natomiast, że zajście w ciążę przy użyciu tych modeli zarodków byłoby nieetyczne, nielegalne i w rzeczywistości niemożliwe – złożenie 120 komórek wykracza poza punkt, w którym zarodek mógłby pomyślnie wszczepić się w błonę śluzową macicy.

źródło: BBC

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Naukowcy wyhodowali ludzki embrion. Jakie znaczenie będzie miał dla przyszłości? - Portal i.pl

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska