Nie ma mocnych na toksyczny dym

Alicja Kucharska
Kto powinien kontrolować zanieczyszczenia wydobywające się z komina?
Kto powinien kontrolować zanieczyszczenia wydobywające się z komina? Alicja Kucharska
Mieszkaniec Zagórza skarży się na sąsiada, który pali w piecu czym popadnie. - Szkodliwe substancje, które ulatniają się z paleniska zagrażają mojemu zdrowiu - stwierdza.

Jeszcze w grudniu do naszej redakcji zgłosił się pan Piotr, mieszkaniec Zagórza, który nie może rozwiązać sąsiedzkiego konfliktu, bo jak twierdzi, nikt nie chce mu pomóc. – Mój sąsiad pali w piecu domowym wszystko, co zawiera miedź: radia samochodowe, kable i inne znalezione sprzęty gospodarstwa domowego. Podczas takiego palenia powstaje nie tylko czarny, żrący i piekący dym, ale również duszący smród – relacjonował pan Piotr.

Jak twierdzi nasz czytelnik, swąd kabli palonych w piecu jest wszechobecny w jego mieszkaniu. – Myślę, że podczas takiego palenia ulatniają się różnego rodzaju szkodliwe związki, nawet rakotwórcze, zagrażające mojemu zdrowiu – opowiadał mieszkaniec Zagórza.

Sprawa było wielokrotnie zgłaszana radnym Gminy Lubrza, a także policji. Jak zaznacza pan Piotr, każda z instytucji odsyłała go z kwitkiem. – Spychologia! Nikt nie chce się tym zająć, odsyłają mnie jeden do drugiego – mówił zbulwersowany.

Z prośbą o komentarz zwróciliśmy się do osoby piastującej w gminie stanowisko ds. Ochrony Środowiska. W odpowiedzi zostaliśmy poinformowani, że urząd gminy nie jest organem właściwym do rozpatrzenia problemu pana Piotra. – Przekazaliśmy sprawę organom ścigania, czyli Komendzie Powiatowej Policji w Świebodzinie. Zgodnie z art. 191 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach, kto wbrew przepisowi termicznie przekształca odpady poza spalarnią odpadów lub współspalarnią podlega karze aresztu albo grzywny – poinformowała Magdalena Gadawska, inspektor ds. ochrony środowiska.

Ustaliliśmy również, że zanieczyszczenia dużo łatwiej skontrolować w przypadku firmy czy przedsiębiorstwa. Praktycznie niemożliwe jest to w przypadku osoby prywatnej.

Na uciążliwy dym i smród skarży się pan Piotr, jednakże jego zażaleń nie potwierdzają inni mieszkańcy. Jak powiedział naszej redakcji podinsp. Mirosław Wiśniewski, funkcjonariusze policji interweniowali w tej sprawie. – Policjanci przeprowadzili szereg rozmów z mieszkańcami Zagórza i na podstawie ustaleń nie stwierdzono znamion czynu zabronionego, dlatego też wniosek uznano za bezzasadny. Należy podkreślić, że policja nie ma możliwości przeanalizowania próbek z pieca i określenia stopnia zanieczyszczenia. Działania te nie są w naszych kompetencjach. Funkcjonariusze podejmując odpowiednie czynności mają obiektywnie ocenić czy doszło do popełnienia wykroczenia. W tym przypadku zebrane informacje na to nie wskazują – wyjaśnił podinsp. M. Wiśniewski.

Odpowiedzialnych za kontrolę brak. Pan Piotr jednak nie odpuszcza. – Sąsiad pali śmieci nie tylko w nocy, ale i w ogródku. Po palonych śmieciach zostaje popiół na ziemi. Resztki nie są sprzątnięte i pozostają na ziemi, gdzie wraz z wodami deszczowymi wnikają w głąb gleby. Brak reakcji służb porządkowych gminy dają ciche społeczne przyzwolenie na tego typu działania – skwitował pan Piotr.

Urzędnicy nie są uprawnieni do kontroli gospodarstw domowych, nie jest to także w kompetencjach policji. Na „nielegalną spalarnię” i uciążliwą działalność skarży się jedynie pan Piotr, inni mieszkańcy Zagórza nie potwierdzili tych doniesień, jednakże przy tej sprawie okazało się, że nie ma osób, które mogłyby w rzeczywisty sposób skontrolować osoby popełniające wykroczenie.

Jak widać można palić w piecu czym popadnie, gdyż nie jest to wcale łatwe w do skontrolowania. A jeśli kontrola się odbędzie, to prawdopodobnie zakończy się wystawieniem mandatu. Czy to wystarczy?


Art. 379 Prawo Ochrony Środowiska mówi o tym, że marszałek województwa, starosta, burmistrz czy wójt sprawują kontrolę przestrzegania i stosowania przepisów o ochronie środowiska.
Organy te mogą upoważnić do wykonywania funkcji kontrolnych pracowników podległych im urzędów. W tym samym artykule czytamy, że kontrolowana osoba fizyczna obowiązana jest umożliwić przeprowadzanie kontroli, m. in. przeprowadzenie badań czy innych czynności kontrolujących.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie