Nie tylko Legia odpadła - wyniki IV rundy kwalifikacji Ligi Mistrzów

(pat)
Oprócz Legii Warszawa, przygodę z Ligą Mistrzów zakończyli na IV rundzie kwalifikacji m.in. piłkarze PSV Eindhoven Daniel Dal Zennaro
W środę dokończono IV rundę kwalifikacji Ligi Mistrzów. Do fazy grupowej awansowały: Celtik Glasgow, Real Sociedad, AC Milan, Viktoria Pilzno i Zenit Sankt Petersburg. We wtorek tej sztuki dokonały: Austria Wiedeń, Schalke Gelsenkirchen, FC Basel, Arsenal Londyn i Steaua Bukareszt, która wyeliminowała Legię Warszawa.

W środę najtrudniejsze zadanie czekało piłkarzy Celtiku Glasgow, którzy rywalizowali o Ligę Mistrzów z Szachtiorem Karaganda. Zespół z Kazachstanu niespodziewanie pokonał w Astanie mistrzów Szkocji 2:0 w pierwszym spotkaniu i stanął przed ogromną szansą pierwszego w historii awansu do fazy grupowej LM. "Celtowie" długo nie potrafili sforsować defensywy rywali, wśród których brylował bramkarz. Golkiper Szachtiora wielokrotnie ratował swój zespół z opresji, ale skapitulował w doliczonym czasie pierwszej połowy.

Drugi gol dla gospodarzy padł na początku drugiej połowy. Potem Szkoci mieli kolejne wyborne okazje, ale w regulaminowym czasie żadna z nich nie zakończyła się powodzeniem. Kiedy wydawało się, że o awansie przesądzi dogrywka lub rzuty karne, "Celtowie" przeprowadzili decydującą akcję w drugiej doliczonej minucie i to oni cieszyli się z awansu. Mistrzowie Kazachstanu, tak jak inni przegrani w tej rundzie, zagrają w Lidze Europejskiej.

Miejsce w fazie grupowej wywalczyły także bez problemu zespoły z Pilzna i San Sebastian, które wygrały swoje spotkania, choć wystarczyłby im remis lub nawet nieznaczna porażka. Nieco trudniejsze zadanie czekało piłkarzy AC Milan, którzy w ubiegły wtorek zremisowali w Holandii z PSV Eindhoven 1:1. Przed własną publicznością nie dali jednak rywalom szans, gładko pokonując ich 3:0.

Awans do fazy grupowej wywalczyli także piłkarze Zenitu Sankt Petersburg, którzy pokonali u siebie Pacos de Ferreira 4:2. W ubiegłym tygodniu w Portugalii także byli lepsi - wygrali 4:1. We wtorek udział w fazie grupowej zapewnili sobie: Arsenal Londyn, Schalke Gelsenkirchen, Austria Wiedeń, FC Basel i Steaua Bukareszt, która wyeliminowała Legię Warszawa.

Wyniki meczów rewanżowych IV rundy eliminacji Ligi Mistrzów, wtorek:
"ścieżka mistrzowska": Legia Warszawa - Steaua Bukareszt 2:2 (1:2); w pierwszym meczu 1:1, awans Steauy; Austria Wiedeń - Dinamo Zagrzeb 2:3 (1:2); w pierwszym meczu 2:0, awans Austrii; FC Basel - Ludogorec Razgrad 2:0 (1:0); w pierwszym meczu 4:2, awans FC Basel.
"ścieżka ligowa": PAOK Saloniki - Schalke Gelsenkirchen 2:3 (0:1), w pierwszym meczu 1:1, awans Schalke; Arsenal Londyn - Fenerbahce Stambuł 2:0 (1:0), w pierwszym meczu 3:0, awans Arsenalu.

Środa:
"ścieżka ligowa": Zenit Sankt Petersburg - Pacos de Ferreira 4:2 (1:0); w pierwszym meczu 4:1, awans Rosjan; Real Sociedad - Olympique Lyon 2:0 (0:0); w pierwszym meczu 2:0, awans Hiszpanów; AC Milan - PSV Eindhoven 3:0 (1:0); w pierwszym meczu 1:1, awans Włochów.
"ścieżka mistrzowska": Celtic Glasgow - Szachtior Karaganda 3:0 (1:0); w pierwszym meczu 0:2, awans Szkotów; NK Maribor - Viktoria Pilzno 0:1 (0:1); w pierwszym meczu 1:3, awans Czechów.