Nasza Loteria

Niemal co trzeci chory zaraża się koronawirusem w placówkach służby zdrowia. Mamy oficjalne dane Głównego Inspektora Sanitarnego

Zbigniew Borek
Prawie 1/3 przypadków stanowią zachorowania poprzez kontakt w szpitalu lub przychodni (30,1 proc.).
Prawie 1/3 przypadków stanowią zachorowania poprzez kontakt w szpitalu lub przychodni (30,1 proc.). Fot. Lukasz Kaczanowski/Polska Press/zdjęcie zajawkowe
Prawie 1/3 przypadków zakażeń koronawirusem w Polsce następuje poprzez kontakt w szpitalu lub przychodni. Aż 35,5 proc. chorych zaraziło się od osoby będącej w kwarantannie, a 27,8 proc. zachorowań to przypadki pochodzące z tzw. transmisji poziomej w społeczeństwie. To najnowsze dane, które „Gazeta Lubuska” otrzymała od Głównego Inspektora Sanitarnego.

Wśród wszystkich potwierdzonych zakażeń SARS-CoV-2 istotne znaczenie mają przypadki (35,5 proc.) pochodzące z kwarantanny - pisze rzecznik Głównego Inspektora Sanitarnego.

Główny inspektor sanitarny: co trzeci chory na koronawirusa zaraża się w szpitalach i przychodniach

W opracowaniu, jakie GL otrzymała od Jana Bondara, rzecznika prasowego Głównego Inspektoratu Sanitarnego, czytamy:

„Prawie 1/3 przypadków stanowią zachorowania poprzez kontakt w szpitalu lub przychodni (30,1 proc.). Dotyczy to zarówno pacjentów, jak i personelu medycznego placówek ochrony zdrowia. Wśród wszystkich potwierdzonych zakażeń SARS-CoV-2, 6,6 proc. stanowią zachorowania w domach pomocy społecznej, co wskazuje na pilną konieczność przestrzegania procedur i umiejętne używanie dostępnych środków ochrony indywidualnej.

Nie jest to ukazane na wykresie, ale z innych danych wynika, że szczególnie trudna sytuacja jest na Mazowszu (prawie połowa zachorowań poprzez kontakt w szpitalu i ponad połowa w domach pomocy społecznej).

Wśród wszystkich potwierdzonych zakażeń SARS-CoV-2 istotne znaczenie mają przypadki (35,5 proc.) pochodzące z kwarantanny. Wśród wszystkich potwierdzonych zakażeń SARS-CoV-2, 27,8 proc. stanowią przypadki pochodzące z transmisji poziomej w społeczeństwie – czytamy w opracowaniu, jakie otrzymała „Gazeta Lubuska”.

Struktura zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 (dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego na 8 kwietnia 2020)
Struktura zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 (dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego na 8 kwietnia 2020)

lubuskie
  • Zakażonych114 408
    + 740
  • Zmarło2 736
    + 0

14. miejsce pod względem liczby nowych zakażeń.

polska
  • Zakażonych:+33 480(4 886 154)
  • Zmarło:+33(105 194)
  • Szczepienia:+19 509(51 564 403)
więcej
Dane zaktualizowano: 31.01.2022, godz. 10:45 źródło: Ministerstwo Zdrowia

Koronawirus w Lubuskiem: mamy najmniej przypadków w Polsce

Przypomnijmy: w Polsce jest 5955 potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem i 81 ofiar śmiertelnych. W woj. lubuskim jest najmniej przypadków zakażeń w całej Polsce: mamy 74 pacjentów chorych na Covid-19. Nie mamy dotychczas w naszym regionie śmiertelnych.

Inna Polska. Marzec 2020. Tak koronawirus zmienił Lubuskie:

Komentując wysoki odsetek zakażeń w Polsce w placówkach służby zdrowia, Jan Bondar pisze: „Zagadnienie to wymaga głębszej analizy. Widać jednak, że bezpieczeństwo w placówkach medycznych to nie tylko środki ochrony indywidualnej, ale także bezwzględne przestrzeganie procedur”.

Obecnie W Polsce jest 5955 potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem i 181 ofiar śmiertelnych. W woj. lubuskim: 74 pacjentów i żadnej ofiary śmiertelnej.

W rozmowie z „Gazetą Lubuską” Jan Bondar podkreśla, że nie ma danych z podziałem na województwa. Stosunkowo jednak niski odsetek zachorowań w Lubuskiem komentuje tak: - Lubuskie z milionem mieszkańców przy dużej powierzchni lasów ma rzadkie zaludnienie. Nie ma w Lubuskiem aglomeracji i wielkich skupisk ludności. To są czynniki, które w naturalny sposób hamują rozwój pandemii. Macie za to w Gorzowie Wlkp. Dorotę Konaszczuk, znakomitego wojewódzkiego inspektora sanitarnego. Uprzedzam pytanie: mówię poważnie, nikomu się nie przypochlebiam.

Epidemia nie przykrywa żadnych problemów z przeszłości, tylko je uwypukla - mówi rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego

Nie chodzi jednak o funkcjonowanie służb sanitarnych tylko w czasie epidemii, ale także, a może nawet przede wszystkim na długo przed nią - mówi GL Jan Bondar. - O to np., jak wojewódzka inspekcja pilnowała reżimów sanitarnych w placówkach medycznych, czy w szpitalach działał zespoły ds. zakażeń. To są sprawy, które tzw. zwykli ludzie, a nieraz i personel, w bezpiecznych czasach traktują jak fanaberie, ale robi się to właśnie dlatego, żeby być gotowym wtedy, gdy niebezpieczeństwo nadejdzie. I albo się to robiło przez lata dobrze, albo źle. W Warszawie było pod tym względem nie najlepiej i to widać w czasie pandemii. To było już widoczne 2-3 lata temu, gdy pojawiła się w naszym kraju tzw. bakteria New Delhi. W Warszawie rozprzestrzeniała się szybko, a w Lubuskiem nie, bo reżim sanitarny był po prostu lepszy. Dziś jest podobnie, bo epidemia nie przykrywa żadnych problemów z przeszłości, tylko je uwypukla. Praca włożona w zabezpieczenie sanitarne w przeszłości dzisiaj procentuje, choć powtórzę, że trzeba też pamiętać o gęstości zaludnienia itp.

Zostań w domu - apeluje Główny Inspektorat Sanitarny

Jan Bondar, który jest specjalistą zdrowia publicznego, w rozmowie z GL apeluje: - Jeśli mamy kwarantannę, to jej przestrzegajmy. Jeśli mamy zostać w domu, zostańmy. Jeśli mamy zachować dwumetrową odległość od siebie nawzajem, to zachowajmy. Warto pamiętać: walka z koronawirusem to nie jest tylko zadanie służb medycznych czy mundurowych. Każdy z nas ma tu do odegrania swoją bardzo ważną rolę.

Koronawirus. Co powinieneś wiedzieć o kwarantannie?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

szkolenie wojsko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska