Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niepełnosprawni wyzwolili swoje talenty

Artur Matyszczyk
- To były niezapomniane chwile - mówi Ewelina Kuznowicz, przeglądając zdjęcia, które zrobiono podczas spotkań
- To były niezapomniane chwile - mówi Ewelina Kuznowicz, przeglądając zdjęcia, które zrobiono podczas spotkań fot. Bartłomiej Kudowicz
- Każdy ma w sobie ukrytego artystę - mówi koordynator międzynarodowego projektu, którego efekty możemy podziwiać w galerii Ratusz.

Projekt miał tytuł "Ze sztuką na ty". Trwał od października ubiegłego roku do marca.

W jego ramach osoby niepełnosprawne spotykały się i tworzyły prace artystyczne. Była to inicjatywa wolontariuszy warsztatów terapii zajęciowej.

- Na cały projekt składało się kilkadziesiąt spotkań. Od samego początku miały one charakter plastyczny. Podopieczni zaznajamiali się jednak z różnymi technikami - opowiada koordynator projektu Ewelina Kuznowicz.

Niektóre z technik były nietypowe. Uczestnicy zajęć zajmowali się bowiem m.in. grafiką komputerową, linorytem, małą formą rzeźbiarską czy ceramiką.

Rzeźbili też niewidomi

Prace wyzwalały w osobach niepełnosprawnych ukryte głęboko talenty. Rzeźbili na przykład... niewidomi.

- Tak naprawdę każdy ma w sobie ukrytego artystę. Trzeba tylko bodźca, żebyśmy mogli go z siebie wyzwolić. Nam się udało. Podopieczni udowodnili, że różnice pomiędzy niepełnosprawnymi a zdrowymi są tak naprawdę tylko w naszych głowach - mówi Kuznowicz.

Jej zdaniem półroczne spotkania przyniosły same korzyści. Przede wszystkim dla uczestników projektu.

Mogą się wypowiedzieć

OBEJRZYJ W ALBUMIE

Efektem zajęć plastycznych osób niepełnosprawnych jest także album, który przedstawia wszystkich uczestników projektu i ich prace. Jest za darmo. Można go dostać w galerii Ratusz lub w siedzibie warsztatów terapii zajęciowej, tel. 0 68 455 81 60.

- Osoby niepełnosprawne poprzez sztukę mogą wyrazić to, czego nie mogą powiedzieć w inny sposób. Poprzez kolor, fakturę. Działalność artystyczna pozwala tym ludziom wypowiedzieć się - dodaje.

Jednak nie tylko uczestnicy skorzystali na projekcie. Miał on bowiem charakter międzynarodowy. Oprócz podopiecznych warsztatów terapii zajęciowej wzięli w niej udział uczniowie szkoły specjalnej w Guben. Spotkania były więc także polem do wymiany doświadczeń pomiędzy kadrą kierowniczą obu placówek.

- Mieliśmy na przykład okazję podejrzeć w pracy naszych kolegów z Niemiec. Zobaczyć, jak oni radzą sobie z niepełnosprawnymi - mówi kierownik projektu.

Prace uczestników zajęć można oglądać w galerii Ratusz do 15 maja. Projekt został zrealizowany w ramach europejskiego programu Młodzież.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska