Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nocne liczenie bezdomnych w całym kraju. Wielka akcja będzie też w Lubuskiem!

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Na koniec lutego zaplanowano ogólnopolską akcję liczenia osób w kryzysie bezdomności.
Na koniec lutego zaplanowano ogólnopolską akcję liczenia osób w kryzysie bezdomności. Pexels
W nocy z dwudziestego ósmego na dwudziestego dziewiątego lutego w całym kraju odbędzie się liczenie bezdomnych. Akcja zostanie przeprowadzona także w województwie lubuskim. Strażnicy miejscy, policjanci, pracownicy socjalni i streetworkerzy wyjdą w teren, aby sprawdzić, ile osób w regionie żyje bez dachu nad głową.

Ogólnopolską akcję liczenia osób w kryzysie bezdomności przeprowadza się co dwa lata. Tym razem jest ona szczególnie istotna, bo w ostatnim czasie nie była przeprowadzana ze względu na pandemię koronawirusa. Informacje uzyskane dzięki takiemu badaniu mają pomóc władzom lokalnym w tworzeniu gminnych strategii rozwiązywania problemów społecznych oraz w podejmowaniu decyzji dotyczących liczby placówek udzielających schronienia osobom w kryzysie.

Ilu bezdomnych mieszka w regionie?

W badaniu wezmą udział między innymi lubuscy policjanci, strażnicy miejscy oraz pracownicy ośrodków pomocy społecznej. Będą odwiedzali miejsca, w których wiadomo, że mogą koczować bezdomni. Taka akcja zostanie przeprowadzona między innymi w Gorzowie.

Wszyscy zostaną podzieleni na kilkanaście patroli, które będą sprawdzały wyznaczony teren w mieście. Będą to przede wszystkim pustostany, dworce, piwnice, ogródki działkowe oraz inne miejsca, w których przebywają osoby bezdomne. Badanie przeprowadzone zostanie także w placówkach dla osób bezdomnych, szpitalach czy zakładach opiekuńczych - mówi Beata Kulczycka, dyrektor Gorzowskiego Centrum Pomocy Rodzinie.

Podczas liczenia osoby przeprowadzające badanie będą prosiły bezdomnych o odpowiedź na kilka pytań, które później zostaną wykorzystane w celach statystycznych.

Udział w tej ankiecie jest oczywiście dobrowolny. Ona pozwoli nam przede wszystkim poznać liczbę osób bezdomnych, a więc rzeczywistą skalę tego zjawiska. Przy takich akcjach możemy też dowiedzieć się o osobach, o których dotąd nie wiedzieliśmy. Ale osoby bezdomne będą pytane również między innymi o wykształcenie, źródła dochodu czy stan cywilny oraz o to, jak długo są już bezdomne, a także o wydarzenia, jakie ich zdaniem były przyczyną bezdomności - dodaje Beata Kulczycka.

Tu przebywało najwięcej bezdomnych

Do ostatniego badania, które zostało przeprowadzone w 2019 roku przystąpiły wszystkie lubuskie gminy. Jednak więcej niż połowa z nich nie wykazała osób bezdomnych na swoim terenie. Badanie pokazało również, że w województwie lubuskim bezdomni skupiają się głównie miastach i miejscowościach, w których mogą liczyć na schronienie. Najwięcej takich osób odnotowano w Zielonej Górze i Gorzowie. Duże grupy bezdomnych przebywały również w:

  • Żarach
  • Międzyrzeczu
  • Nowogrodzie Bobrzańskim
  • Świebodzinie
  • Nowej Soli

Kim jest lubuski bezdomny?

Badanie wykazało również, że lubuski bezdomny to mężczyzna w wieku od 41 do 60 lat. Posiada zazwyczaj zawodowe albo podstawowe wykształcenie. Lubuski bezdomny rzadko pracuje, a jeśli już to w szarej strefie. Zazwyczaj utrzymuje się ze świadczeń z pomocy społecznej, czasami z emerytury lub renty. Bezdomność statystycznego ankietowanego w województwie
lubuskim trwa dłużej niż pięć lat i powstała w wyniku:

  • konfliktu rodzinnego
  • rozpadu związku
  • uzależnienia
  • eksmisji

Bezdomny korzysta najczęściej ze schronienia i posiłku, a oczekuje pomocy mieszkaniowej, finansowej oraz żywnościowej.

Mogą liczyć na pomoc i schronienie

Zjawisko bezdomności dotyka całego społeczeństwa. Zmusza nie tylko do prowadzenia różnych form wsparcia interwencyjnego dla osób bezdomnych, ale przede wszystkim do podejmowania przez wszystkie służby działań na rzecz realnego ograniczania skali bezdomności i łagodzenia jej skutków. Temu służyć mają między innymi jesienne i zimowe kontrole, podczas których sprawdzane są miejsca, w których mogą przebywać bezdomni. W ich trakcie funkcjonariusze oraz pracownicy socjalni informują takie osoby, gdzie mogą znaleźć pomoc i schronienie albo otrzymać ciepły posiłek. W regionie jest kilkadziesiąt placówek, które zajmują się opieką nad osobami bezdomnymi. Znajdują się one w każdym lubuskim powiecie.

Zobacz również:

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska