OPRAC.:
Łukasz Konstanty
Novak Djoković po raz drugi w karierze pokonał Carlosa Alcaraza.
Novak Djoković po raz drugi w karierze pokonał Carlosa Alcaraza. Fot. PAP/EPA/Mark Lyons
Po trwającym blisko cztery godziny finale wicelider światowego rankingu tenisistów Novak Djoković pokonał prowadzącego w tym zestawieniu Carlosa Alcaraza 5:7, 7:6 (9-7), 7:6 (7-4) i triumfował w turnieju ATP 1000 na twardych kortach w Cincinnati To 95. tytuł Serba.

Carlos Alcaraz nie wykorzystał piłki meczowej

Alcaraz, który w półfinale wyeliminował Huberta Hurkacza, miał piłkę meczową w drugim secie. Blisko godzinę później, przy stanie 5:4 w trzeciej partii, to Djoković miał swoją pierwszą z pięciu szans na zakończenie spotkania. Cztery razy 20-letni Hiszpan się obronił, ale ostatecznie o 16 lat starszy Serb zwyciężył w tie-breaku.

Mecz trwał dokładnie trzy godziny i 49 minut i był najdłuższym w historii imprezy w Cincinnati.

- To zdecydowanie jeden z najtrudniejszych meczów, jakie rozegrałem w życiu, w jakimkolwiek turnieju, w jakiejkolwiek kategorii, z jakimkolwiek rywalem. Obaj mieliśmy mnóstwo wzlotów i upadków, Tego typu spotkania to jest powód, dla którego cały czas trenuję, do tego właśnie chcę się przygotowywać - powiedział triumfator amerykańskiej imprezy w wywiadzie na korcie.

Cztery rywalizacje Djokovicia z Alcarazem

Obaj tenisiści grali ze sobą w cyklu ATP czterokrotnie i po niedzielnym finale bilans jest remisowy. Po raz ostatni spotkali się w finale tegorocznej edycji wielkoszlemowego Wimbledonu. W Londynie po pięciu setach zwyciężył Hiszpan. Kilka tygodni wcześniej z kolei Serb triumfował w półfinale French Open, a w 2022 roku Alcaraz wygrał w tej samej rundzie turnieju ATP Masters 1000 w Madrycie.

Triumfator turnieju w Cincinnati otrzymał premię w wysokości 1,019,335. Finalista imprezy musiał z kolei zadowolić się kwotą 556,630.

Wynik finału turnieju ATP 1000 w Cincinnati:
Novak Djoković (Serbia, 2) - Carlos Alcaraz (Hiszpania, 1) 5:7, 7:6 (9-7), 7:6 (7-4).