Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy podatek zahamuje spadek cen na stacjach benzynowych?

(AIP)
Ceny paliwa w ostatnim czasie znacznie spadły.
Ceny paliwa w ostatnim czasie znacznie spadły. Wojciech Wojtkielewicz / regiomoto.pl
Wbrew obiegowej opinii mediów, nowy podatek paliwowy tzw. opłata zapasowa nie powinna przełożyć się w znaczący sposób na wzrost cen paliw na stacjach benzynowych. Nowy podatek nie zahamuje spadku cen.

- Mamy w tym roku do czynienia z nowym podatkiem, jednak jego skala nie powinna istotnie podnieść cen detalicznych. Szacunki mówią o 4-5 gr. wzrostu na litrze cen na stacjach. W momencie ostrej konkurencji jest możliwe, ze przy spadkach cen część obiektów nadal zachowa niskie ceny, biorąc koszt na siebie. Z drugiej strony jednak rzeczywiście  dochodzi nowy koszt, wyraźnie odczuwalny m.in. dla operatorów z branży LPG - powiedział AIP dr Jakub Bogucki analityk z e-petrol.pl

Przypomnijmy, że zgodnie z do tej pory obowiązującymi regulacjami firmy produkujące w naszym kraju paliwa (np. Orlen lub Lotos) były zobowiązane do utrzymywania rezerw ropy i paliwa w wysokości gwarantującej nieprzerwaną produkcję przez 76 dni (w przypadku gdyby dostawy surowców zostały nagle przerwane).

Ministerstwo Gospodarki w rządzie PO-PSL postanowiło jednak zmienić tę zasadę i zgodnie z przyjętą przez Sejm w 2014 roku nowelizacją ustawy o zapasach ropy naftowej i paliw, dopuściło do tego, aby firmy produkujące w Polsce paliwa nie musiały utrzymywać 76-dniowych rezerw surowcowych gwarantujących nieprzerwaną produkcję w przypadku odcięcia od nowych dostaw.

Począwszy od 1 stycznia 2015 r. wystarczy, że będą posiadały rezerwę gwarantującą 68-dniową produkcję. W zamian jednak muszą one przelewać na konta rządowej Agencji Rezerw Materiałowych (specjalnie do tego celu utworzonej) tzw. "opłatę zapasową", w wysokości uzależnionej od ilości posiadanych rezerw (opłata będzie tym większa im rezerwy, które dany producent posiada, będą niższe niż gwarantujące 90-dniową produkcję, nie niższe jednak niż poziom rezerwy obowiązkowej gwarantujący wspomnianą 68-dniową produkcję).

Zgodnie z przyjętym 10 grudnia 2014 roku rozporządzeniem ministra gospodarki w sprawie określenia stawek opłaty zapasowej, stawka ta od 1 stycznia 2015 roku wynosi: 43,00 zł za tonę ekwiwalentu ropy naftowej oraz 99,00 zł za tonę gazu płynnego LPG. W tym miejscu warto podkreślić, że całkowite zapasy ropy polskich spółek paliwowych w 2014 roku wynosiły 3,17 mln ton.

Co ciekawe - zgodnie z przyjętą nowelizacją ustawy o zapasach ropy naftowej i paliw limit rezerw obowiązkowych dla producentów paliw płynnych w Polsce z czasem będzie się jeszcze zmniejszał. Począwszy od 31 marca 2016 r. firmy paliwowe w Polsce będą mogły posiadać rezerwę gwarantującą 63-dniową produkcję, od 1 października 2016 r. - 60-dniową produkcję, od 31 marca 2017 roku - 57-dniową produkcję, zaś od 31 grudnia 2017 roku jedynie 53-dniową produkcję. Za różnicę pomiędzy rezerwą 90-dniową, a 53 dniową trzeba będzie uiszczać opłatę zapasową.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska