Obchody 77. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte [ZDJĘCIA]

as, Ewa Andruszkiewicz
W 77. rocznicę wybuchu II wojny światowej na Westerplatte hołd poległym żołnierzom złożyły najwyższe władze państwowe i samorządowe oraz przedstawiciele wojska polskiego
W 77. rocznicę wybuchu II wojny światowej na Westerplatte hołd poległym żołnierzom złożyły najwyższe władze państwowe i samorządowe oraz przedstawiciele wojska polskiego Przemek Świderski
Udostępnij:
W czwartek, 1 września odbyły się w Gdańsku uroczystości związane z 77. rocznicą wybuchu II wojny światowej. Uroczystości na Westerplatte rozpoczęły się o godz. 4.45, a więc o godzinie symbolizującej początek niemieckiej napaści na Polskę.

Aktualizacja godz. 5.35

Delegacje różnych organizacji udają się pod pomnik gdzie zostaną złożone wiązanki kwiatów.

Na czele prezydent Andrzej Duda.

Swój wieniec składa także premier Beata Szydło i minister Antoni Macierewicz.

Zobacz też:

Aktualizacja godz. 5.28

Żołnierze oddali salwę honorową ku czci poległych w czasie II wojny światowej.

Odgrywany jest hymn do Bałtyku.

Aktualizacja godz. 5.24

Podczas apelu poległych wspomniano zmarłych w katastrofie smoleńskiej Lecha i Marię Kaczyńskich, prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego i innych poległych z 10 kwietnia 2010.

Aktualizacja godz. 5.19

Rozpoczął się apel pamięci poległych Polaków.

Aktualizacja godz. 5.14

Modlitwę odprawia abp Sławoj Leszek Głódź. Metropolita przytoczył fragment wiersza Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego "Pieśń o żołnierzach z Westerplatte":

Kiedy się wypełniły dni
i przyszło zginąć latem,
prosto do nieba czwórkami szli
żołnierze z Westarplatte

Aktualizacja godz. 5.10

- Składamy hołd wszystkich obywatelom, którzy zginęli w czasie II wojny światowej.

- Nie możemy się godzić na łamanie prawa międzynarodowego [...] Nie można godzić się na odnowienie koncertu mocarstw- kontynuuje prezydent.

Aktualizacja godz. 5.07

Prezydent wspomina także słowa Lecha Kaczyńskiego, które wypowiadał kilkanaście lat temu na Westerplatte.
- Tu na Westerplatte powiedział, że nie można pozwolić na to, by w Europie wracały imperialne ambicje i nie można godzić się na odnowienie koncertu mocarstw.

Aktualizacja godz. 5.04

- Dziękując bohaterom tamtych czasów, chyląc głowy w czci przed nimi, powinniśmy zawsze myśląc o Westerplatte i myśląc o naszym polskim państwie wracać do słów wypowiedzianych tu na Westerplatte w dwóch wielkich wystąpieniach, które zostały tu wygłoszone na przestrzeni naszych ostatnich dziejów. Pierwsze, jeszcze zanim zdołaliśmy odzyskać wolność i suwerenność, wygłoszone w 1987 roku do młodych Polaków- mówi prezydent.

Andrzej Duda zacytował słowa Jana Pawła II z 1987 roku: "Każdy z Was, młodzi Przyjaciele, znajduje też w życiu jakieś swoje Westerplatte, jakiś wymiar zadań, które trzeba podjąć i wypełnić, jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć, jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić, nie można zdezerterować. Wreszcie, jakiś porządek prawd i wartości, które trzeba utrzymać i obronić, tak jak to Westerplatte. Utrzymać i obronić, w sobie i wokół siebie, obronić dla siebie i dla innych"

Aktualizacja godz. 5.01

Chylimy dzisiaj wszyscy przed nimi czoła. Pamięć o nich pozostanie na zawsze w naszej historii, a przede wszystkim pozostanie na zawsze w naszych sercach. I chociaż nie wygrali, chociaż Polska znowu zniknęła z mapy zajęta przez hitlerowskie Niemcy i Związek Radziecki, to dziś, w wolnej Polsce i przez wszystkie poprzednie lata, także w czasie wojny, Polacy byli dumni z obrońców ojczyzny. Z ich męstwa, bohaterstwa i nieustępliwości. Gdańsk jest patrząc z dzisiejszej perspektywy wielkim symbolem. To tu właśnie nastąpiła swoista pętla odebrania nam w 1939 roku wolności i jej powrotu poprzez wielki polski ruch Solidarności- mówił prezydent.

Aktualizacja godz. 4.58

- Stamtąd, z zakrętu nazywanego przez polskich ludzi morza zakrętem pięciu gwizdków padła o godzinie 4:48 1 września 1939 roku pierwsza salwa z 11 dział pancernika Schleswig-Holstein. Salwa oddana zdradziecko z pancernika, który przypłynął do Gdańska gościnnie, rozpoczęła II wojnę światowej. Było to barbarzyństwo, złamanie wszelkich zasad, pogwałcenie prawa międzynarodowego. To było przede wszystkim uderzenie w nasz kraj. Uderzenie, którego kolejnym etapem był atak drugiego totalitaryzmu, poza tym niemieckim, hitlerowskim. Związek radziecki Stalina, na mocy tajnego porozumienia z hitlerowskimi Niemcami, zaatakował nas 17 września 1939 roku. Było to uderzenie, któremu polskie wojska nie były już w stanie podołać. Nie byliśmy w stanie obronić się przed atakiem z dwóch stron, mimo wielkiego, chyba nieoczekiwanego przez przeciwnika, bohaterstwa polskich żołnierzy - przypomniał w swoim przemówieniu prezydent Andrzej Duda.

Aktualizacja godz. 4.54

Prezydent Andrzej Duda rozpoczął swoje przemówienie podczas obchodów 77. rocznicy wybuchy II wojny światowej na Westerplatte.

Aktualizacja godz. 4.49

Po tym jak Paweł Adamowicz w przemówieniu oddał hołd ofiarom II wojny światowej zwrócił się następnie do prezydenta Polski, Andrzeja Dudy, z propozycją, by w przyszłym roku uczcić w Gdańsku także zakończenie II wojny światowej. Obchody miałyby się zbiec z oficjalnym otwarciem muzeum II wojny światowej.

- Na naszych oczach, w sposób nieuchronny, odchodzą ostatni uczestnicy II wojny światowej. Żywa pamięć świadków przechodzi w sferę cienia. Staje się częścią naszego dziedzictwa. Dziś to właśnie na nas spada odpowiedzialność za to, w jaki sposób tamta przeszłość, lata wojny i okupacji, zostanie zapamiętana. Bowiem szanse ocalenia ma tylko to, co żyje w pamięci ludzi i narodów. Naszą odpowiedzialnością na to wyzwanie jest muzeum II wojny światowej, które właśnie powstaje w Gdańsku. Losy muzeum śledzę z uwagą od lat, od samego początku. Teraz zbliża się moment, kiedy gmach muzealny oraz jego główna wystawa są gotowe na przyjęcie pierwszych gości - mówił prezydent Adamowicz. - Szanowny Panie Prezydencie, jestem głęboko przekonany, że moment ten będzie wielką szansą, by przedstawić Europie i światu polskie spojrzenie na II wojnę światową. A dla nas, jako wspólnoty narodowej, niepowtarzalną okazją do przywołania dziedzictwa, które łączy wszystkich Polaków i nadaje głęboki sens naszej historii. Dlatego, Panie Prezydencie, zwracam się do Pana z propozycją zorganizowania w przyszłym roku, właśnie w Gdańsku uroczystości upamiętniającej zakończenie II wojny światowej. Punktem kulminacyjnych tych uroczystości mogłoby być oficjalne otwarcie naszego muzeum II wojny światowej. Wiem, że kwestie związane z polityką historyczną są Panu, Panie Prezydencie, bardzo bliskie. Liczę więc na Pańskie zrozumienie. Myślę, że Gdańsk i to muzeum jest tego warte.

Aktualizacja godz. 4.45

Punktualnie o godzinie 4:45 zawyły syreny, oznajmiające początek uroczystości. Orkiestra Reprezentacyjna Marynarki Wojennej odegrała polski hymn.

Zgromadzonych gości, jako pierwszy, powitał gospodarz Gdańska, prezydent Paweł Adamowicz. W swoim przemówieniu przypomniał tragiczne wydarzenia, jakie miały miejsce 1 września 1939 roku na Westerplatte.

Aktualizacja

Udział w uroczystościach na Westerplatte bierze prezydent RP Andrzej Duda i premier Beata Szydło. Tutaj też o godz. 19 odbędzie się Koncert Niepodległości pt. „Westerplatte”. Zaplanowano go na zadaszonej widowni plenerowej na wysokości plaży, obok parkingów.


77. rocznica wybuchu II wojny światowej. Obchody na Pomorzu [HARMONOGRAM]

Wideo

Materiał oryginalny: Obchody 77. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte [ZDJĘCIA] - Dziennik Bałtycki

Dodaj ogłoszenie