Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obserwacja zaćmienia powiodła się! (zdjęcia)

Marek Marcinkowski
2.	Godzina 11.40 maksymalna faza zaćmienia widoczna w Zielonej Górze, ok. 32 procent
2. Godzina 11.40 maksymalna faza zaćmienia widoczna w Zielonej Górze, ok. 32 procent fot. Marek Marcinkowski
Księżyc ustawił się prawie w jednej linii między Słońcem, a Ziemią dla obserwatorów z Naszego kraju.

[galeria_glowna]
Warunki pogodowe prawie w całej Polsce były bardzo sprzyjające do obserwacji. Księżyc ustawił się prawie w jednej linii między Słońcem, a Ziemią dla obserwatorów z naszego kraju.

Piękne zjawisko zaćmienia Słońca można było obserwować jako częściowe prawie w całej Europie. Zaś całkowite wystąpiło w środkowej Rosji (na Syberii), Mongolii, Północnej Grenlandii oraz w Chinach.

Ci, którzy byli w tych rejonach świata, zobaczyli jedno z najpiękniejszych zjawisk naturalnych jakie znamy. Tylko z Ziemi widać ciało przysłaniające (Księżyc) i ciało przyćmiewane (Słońce) o takich samych rozmiarach kątowych na niebie. Poza tym ustawienie się ich oraz Ziemi w prostej linii powoduje tak cudowny efekt, jak całkowite zaćmienie.
Może ono trwać maksymalnie 7,5 minuty, a minimalnie 20 sekund. 1 sierpnia w Polsce przesuwając się z południa na północ faza maksymalnego zakrycia była coraz większa i wynosiła w Krakowie 28 proc., a w Gdańsku 38 proc. W Zielonej Górze maksymalna faza zakrycia wyniosła ok. 32 proc.

Pierwszy kontakt Słońca i Księżyca nastąpił o godzinie 10.48, maksymalna faza o 11.40, zakończenie zaćmienia, czyli ostatni kontakt był o godzinie 12.40. Całe zaćmienie trwało ok. 1 godzinę i 52 minuty.

Zaćmienia Słońca nie są tak rzadkie, jakby się wydawało. Co roku gdzieś na kuli ziemskiej występują co najmniej dwa zaćmienia, czasem zdarzy się całkowite.
Według statystyk całkowite zaćmienie trafia się na tym samym obszarze Ziemi co 370 lat. Co nie oznacza, że nie może zdarzyć się częściej, jak na przykład w Angoli w 2001 i 2002 roku wystąpiły zjawiska całkowite. Szczęściarze!

W Polsce ostatnie było 30 czerwca 1954 roku, a następne będzie dopiero 7 października 2135 roku! Następne częściowe zaćmienie widoczne w Polsce będzie dopiero 15 stycznia 2010 roku. Nie będzie tak atrakcyjne do obserwacji, jak dzisiejsze, ponieważ tarcza Słońca będzie zakryta tylko w kilku procentach. Dopiero 4 stycznia 2011 roku będziemy mogli zobaczyć naprawdę ciekawe zaćmienie w fazie ponad 80 proc. Ostatnie zjawisko o tak dużej fazie (ponad 90 proc.) było widoczne w Polsce w dniu 11.08.1999 roku.

Gorące relacje z Przystanku Woodstock

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska