Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od nas też zależy wielkość rachunków

(wak)
Sprzedawcy gazu uspokajają, że opłaty wzrosną od złotówki do 20 zł miesięcznie. Odbiorcy są jednak innego zdania, twierdzą, że w przypadku ogrzewania domu jednorodzinnego, rachunki mogą wzrosnąć nawet o 100-150 zł.

Decyzje już zapadły. Urząd Regulacji Energetyki zgodził się na wyższe stawki za gaz i prąd. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zapowiedziało podwyżkę cen gazu już w sierpniu.

Firma chciała podnieść nam stawki nawet o 24,2 procenta. URE zgodził się na 7,9 procenta. Enea, która dostarcza prąd do naszych domów, zapewnia, że ceny rosną tylko o 2,3 proc. Średnio w Lubuskiem miesięcznie rachunki mają wzrosnąć o złotówkę - wyliczał nam Paweł Oboda, rzecznik firmy.

Rzeczywistość może być jednak bardziej przykra. Dlatego jedynym sposobem na mniejsze rachunki jest oszczędzanie energii. Jest to możliwe. Specjaliści m.in. z firmy Energa zapewniają, że oszczędzić możemy nawet 20 procent energii elektrycznej. Na co trzeba zwrócić uwagę:

1. Lodówka i zamrażarka

Powinny być ustawione z dala od kaloryfera czy kuchenki elektrycznej, gdyż wydobywające się z nich ciepło sprawia, że urządzenia muszą pobierać znacznie więcej prądu, by utrzymać odpowiednio niską temperaturę w swym wnętrzu. Pamiętajmy, że większość tego typu urządzeń najmniej prądu zużywa przy zaprogramowanej temperaturze 4-7 st. C w lodówce i -18 st. C w zamrażarce.

2. Kuchenka elektryczna

Potrawy należy przygotowywać w naczyniach, których powierzchnia jest dostosowana do rozmiaru płyt grzewczych - średnica garnka powinna być o 2 cm większa od średnicy elementu grzejnego płyty ceramicznej. Szczelne przykrycie przyspiesza osiągnięcie temperatury wrzenia i zmniejsza zużycie prądu o 15 proc.

3. Piekarnik elektryczny

Należy jak najrzadziej otwierać go podczas przygotowywania potrawy. Zaoszczędzimy także, jeśli piekarnik wyłączymy na ok. 30 minut przed zakończeniem pieczenia. Potrawa jeszcze będzie się piekła, ale bez pobierania prądu.

4. Pralka

Pranie warto wykonywać w możliwie niskich temperaturach, zapełniając bęben w całości. Przy mniejszej ilości ubrań włożonych do pralki zużywa się taka sama ilość energii jak przy praniu pełnym. Pranie wstępne stosujemy tylko wtedy, gdy ubrania są mocno zabrudzone.

5. Żarówki tradycyjne

Zostawianie zapalonego światła w pustym pokoju to tylko strata pieniędzy. Warto też zastanowić się nad zakupem świetlówek energooszczędnych, które zdecydowanie ograniczają zużycie energii. Rozważmy czy nie należy w niektórych pokojach wymienić dwóch żarówek o mocy 60 W na jedną o mocy 100 W. Zamiast tradycyjnych żarówek np. w kuchni możemy zamontować świetlówki.

6. Sprzęt RTV

Z urządzeń elektrycznych korzystajmy tylko wtedy, gdy naprawdę są one potrzebne. Wychodząc z pokoju, wyłączajmy telewizor i radio. Wyjeżdżając na urlop, odłączajmy odbiorniki od zasilania - warto to robić również ze względów bezpieczeństwa. A ponadto zaoszczędzimy, telewizor czy radio pobiera prąd także, gdy są wyłączone i zapalona jest tylko kontrolka.

7. Żelazko

Zaoszczędzimy, jeśli jednorazowo będziemy prasowali kilka sztuk, nie codziennie po jednej czy dwie rzeczy. Urządzenia tego typu pobierają dużą ilość energii tuż po włączeniu, by ogrzać stopę żelazka. Wielokrotne nagrzewanie jest nieekonomiczne.

8. Urządzenia AGD

Kupując czajnik elektryczny, odkurzacz czy kuchenkę mikrofalową, szukajmy urządzeń energooszczędnych. Odkurzając mieszkanie, dbajmy, by worek odkurzacza nie był za bardzo wypełniony. Czajnik elektryczny powinien być używany tylko wtedy, gdy potrzebujemy szybko przegotować wodę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska