MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Odkryto gigantyczną czaszkę morskiego potwora. To pliozaur, taki podwodny T. Rex. Znalezisko wzbudziło sensację w środowisku naukowym

Piotr Kobyliński
Wideo
od 16 lat
Niesamowite odkrycie czaszki kolosalnego pliozaura, pradawnego gada morskiego, wzbudza sensację w środowisku naukowym i pobudza wyobraźnię na całym świecie. Skamieniałość tego giganta, który rządził oceanami około 150 milionów lat temu, została wydobyta z klifów Wybrzeża Jurajskiego w Dorset w Wielkiej Brytanii.

Skamieniałość o długości dwóch metrów stanowi jedno z najbardziej kompletnych znalezisk tego typu, dostarczając garść nieocenionych informacji na temat życia tego drapieżcy. Paleontolog Steve Etches, badający to odkrycie, określa je jako jedno z najlepszych znalezisk w swojej karierze. Co wyróżnia tę czaszkę pliozaura to jej kompletność; żuchwa dolna i górna część czaszki są wciąż nietknięte i zrośnięte razem, co stanowi rzadki poziom szczegółowości w porównaniu do innych znalezisk.

Pradawny władca oceanów

Analiza odkrycia odsłania wspaniałość pliozaura. Czaszka o długości większej niż przeciętne ludzkie ciało sprawia, że ten morski drapieżca budzi grozę na samą myśl o jego spotkaniu. Przód pyska uzbrojony w długie i ostre zęby, przypominające naostrzone szable, potrafił zadać śmiertelne rany. Drobne wypukłości na tyłach każdego z jego sztyletowatych kłów pomagały w przebijaniu mięsa.

Ogromny rozmiar 10-12 metrów czynił pliozaura niekwestionowanym władcą pradawnych oceanów. Jego potężna siła, zwinność i 130 zębów stanowiły idealny arsenał do polowania i dominacji. Żerował na różnorodnych ofiarach, od długoszyjnych plezjozaurów po podobne do delfinów ichtiozaury. Odkrycie skamieniałości sugeruje nawet, że pliozaury, w tym ten nowo odkryty okaz, polowały na inne pliozaury.

– Zwierzę było tak masywne, że myślę, iż byłoby w stanie skutecznie polować na wszystko, co niefortunnie znalazło się w jego przestrzeni – powiedział dr Andre Rowe z Uniwersytetu w Bristolu.

– Nie mam wątpliwości, że to było coś w rodzaju podwodnego T. Rexa – dodał.

Jak odnaleziono czaszkę?

Wszystko zaczęło się od przypadkowego znaleziska podczas spaceru wzdłuż plaży w pobliżu zatoki Kimmeridge w południowej Anglii, na słynnym, wpisanym na listę światowego dziedzictwa wybrzeżu jurajskim.

Przyjaciel Steve'a Etchesa i entuzjasta skamieniałości Phil Jacobs natknął się na czubek pyska pliozaura leżący w żwirze. Był on zbyt ciężki, by go unieść, więc poszedł po Steve'a i razem zbudowali prowizoryczne nosze, by przenieść skamielinę w bezpieczne miejsce.

– Stawiam życie na to, że reszta zwierzęcia również tam jest – powiedział Etches.

Steve Etches w przyszłym roku wystawi czaszkę w swoim muzeum w Kimmeridge – The Etches Collection.

Naukowiec zakłada, że odkrycie reszty szkieletu to kwestia czasu, ponieważ znajduje się on w bardzo szybko erodującym środowisku. Jak podkreślił, „ta część linii klifu cofa się o kilka stóp rocznie. (...) To jedyna taka okazja w życiu”.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl

Źródło: bbc.com / theguardian.com

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska