Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odkrywamy dawny Międzyrzecz: Ulica Świebodzińska

Dariusz Brożek
Świebodzińska w latach pierwszej wojny światowej.
Świebodzińska w latach pierwszej wojny światowej. Prywatne archiwum Dariusza Brożka
Do 1945 r. południowy odcinek obecnej ul. Świerczewskiego w Międzyrzeczu nazywał się Schwiebuserstrasse, czyli ul. Świebodzińska.

Świebodzińska (Schwiebuserstrasse) była jedną z najważniejszych ulic. Łączyła Międzyrzecz (ówczesna nazwa Meseritz) z szosą świebodzińską do Nietoperka, Kaławy i Świebodzina. Zaczynała się na moście na Paklicy. Łączyła się tam z Kirchstrasse, czyli ulicą Kościelną i prowadziła do południowo-zachodnich rogatek miasta.

Przy ulicy znajdowały się wille bogatych mieszczan, które przetrwały wojenną zawieruchę. Przecina ją skrzyżowanie z obecną ul. Szopena i Łąkową. Pierwsza z nich do 1945 r. nazywała się Volmerstrasse. Jej patronem był znany kupiec Johann Jacob Volmer, który miał kamienicę przy rynku i w 1806 r. gościł w niej Napoleona. Obecna Łąkowa nazywała się wtedy Feuerkerdweg.

Za skrzyżowaniem wybudowano siedzibę seminarium nauczycielskiego (Präparandenanstalt), przeniesionego po 1876 r. do Międzyrzecza z dawnego klasztoru cysterskiego w Paradyżu (obecne seminarium duchowne). Po pierwszej wojnie światowej seminarium nauczycielskie zostało zamienione w szkołę rolniczą.

Teraz policja, dawniej skarbówka

Ulica Świebodzińska na pocztówce z początku minionego wieku
(fot. Prywatne archiwum Dariusza Brożka)

Ciekawą historię ma budynek, w którym obecnie mieści się Komenda Powiatowa Policji. Wzniesiony został w 1927 r. jako siedziba Urzędu Finansowego (Finanzamt).

W 1908 r. przy szosie świebodzińskiej powstało osiedle domów dwurodzinnych. W drugiej połowie lat 30. za urzędem finansowym wybudowano natomiast budynki mieszkalne dla rodzin żołnierzy z sąsiadujących z nimi koszar 122. granicznego pułku piechoty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska