MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ogromne utrudnienia dla klientów Euronet. Operator bankomatów zapowiada protest. „Obniżamy limit krajowej wypłaty gotówki do 200 PLN"

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Euronet obniża limit krajowej wypłaty gotówki do 200 PLN podczas jednej transakcji.
Euronet obniża limit krajowej wypłaty gotówki do 200 PLN podczas jednej transakcji.
18 czerwca br. sieć Euronet przeprowadza akcję protestacyjną – poinformowało biuro prasowe sieci. – Dziś obniżamy limit krajowej wypłaty gotówki do 200 złotych podczas jednej transakcji – zapowiada operator. Sieć ostrzega przed ryzykiem „braku możliwości dalszego utrzymywania sieci bankomatowych", co może doprowadzić do „odcięcia znacznej części społeczeństwa od dostępu do gotówki".

Spis treści

Spore utrudnienia dla klientów Euronet. Wypłacisz maksymalnie 200 zł

– Dziś obniżamy limit krajowej wypłaty gotówki do 200 PLN podczas jednej transakcji, ponieważ VISA, Mastercard i Polski Standard Płatności (BLIK) nie pokrywają kosztów krajowej wypłaty gotówki z bankomatów ponoszonych przez operatorów bankomatów w Polsce – czytamy w specjalnym oświadczeniu Biura Prasowego Euronet.

Jak wyjaśniono w dalszej części, „od 14 lat stawka za wypłatę gotówki kartą krajową, a od 2015 roku także przy użyciu kodu BLIK (tzw. interchange bankomatowy), jaką płacą VISA, Mastercard i Polski Standard Płatności (BLIK) operatorom bankomatów praktycznie nie zmieniła się".

Jak wyjaśniono, doprowadziło to do sytuacji, w której „krajowe wypłaty gotówki realizowane są przez operatorów bankomatów w Polsce ponad dwukrotnie poniżej kosztów, jakie ponoszą oni w związku z taką usługą".

– Dysproporcja pomiędzy przychodami a kosztami transakcji wypłaty krajowej, w sytuacji zwiększającego się zapotrzebowania na gotówkę pozyskiwaną z bankomatów oraz zmniejszające się możliwości subsydiowania wypłat krajowych innymi źródłami przychodów, niosą za sobą ryzyko braku możliwości dalszego utrzymywania sieci bankomatowych – wyjaśniono w oświadczeniu.

Operator ostrzega, że w konsekwencji może to doprowadzić do „odcięcia znacznej części społeczeństwa od dostępu do gotówki, szczególnie w mniejszych miejscowościach".

Prowizje za wypłaty z bankomatów

Sieć poinformowała, że „prowizje za wypłaty z bankomatów, ustalane i pobierane przez banki od użytkowników bankomatów, stale rosną, dodatkowo zwiększając barierę dostępu do gotówki".

Do podjęcia działań, w tym dzisiejszego protestu, skłoniły nas wyniki Analizy Rynku Bankomatów w Polsce, przygotowanej przez Wydział Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego w sierpniu 2023 r. – wyjaśniono.

Analiza bazująca na danych z 69 proc. rynku bankomatów w Polsce (bankowych i niebankowych) ma potwierdzać, że „rentowność branży konsekwentnie spada, a przychody z krajowej wypłaty gotówki (interchange bankomatowy) pokrywają tylko ok. 49 proc. kosztów krajowej transakcji wypłaty ponoszonych przez operatorów niezależnych".

– Materiał ten został przesłany do niemal wszystkich podmiotów zainteresowanych rynkiem płatności, jednak nie podjęły one jakichkolwiek działań na rzecz zrównoważenia ustalanych przez siebie stawek wypłat gotówki kartami polskimi z kosztami obsługi tych transakcji – przekazano w oświadczeniu.

Euronet postuluje o zmianę opłat za wypłatę gotówki

Operator podkreśla, że „przy mniejszej liczbie oddziałów bankowych i zamykaniu obsługi kasjerskiej, sieci bankomatowe stały się krytycznym elementem infrastruktury finansowej kraju".

– Nawet jeśli w przestrzeni publicznej obecny jest nieprawdziwy pogląd o zanikającej roli gotówki, mamy nadzieję, że podmioty, które decydują o kształcie i bezpieczeństwie rynku finansowego dokonają obiektywnej analizy rynku dostępu do gotówki oraz ryzyk, jakie obecna sytuacja niesie za sobą dla całego polskiego sektora finansowego – podkreślono.

Euronet postuluje o „zmianę obecnego systemu pobierania opłaty za transakcje krajowej wypłaty gotówki przez operatorów bankomatów od VISA, Mastercard i BLIK oraz dostosowania go do poziomu uwzględniającego realne koszty świadczenia tej usługi".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

NBP nowy do 14.07

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska