Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Okazji nie ma

PIOTR JĘDZURA (68) 324 88 13 [email protected]
Najbardziej strzeżone przez nas powinny być dane kont bankowych oraz numery kart kredytowych. Dlatego nie podawajmy żadnych z tych informacji w internecie - radzą policjanci.

Przestępczość internetowa rozwija się tak szybko jak internet. Globalna sieć prócz wszystkich zalet,stała się - niestety - także doskonałym miejscem oszustw handlowych, kradzieży danych czy numerów kont kart kredytowych. Sieć jest również głównym miejscem wymiany informacji przez pedofilów i grupy przestępcze. Policja, aby zwalczać internetowych przestępców w swoje szeregi przyjmuje informatyków. Grupy "internetowe" działają we wszystkich komendach wojewódzkich i większych miejskich w kraju. - Ich codzienna robota to przeczesywanie interentu i właśnie wyszukiwanie cybernetycznych przestępstw - informuje rzeczniczka zielonogórskiej policji nadkom. Donata Wojnicz.

Okazji nie ma

POLICJA RADZI

  • kupuj w dużych, oficjalnych i znanych internetowych domach wysyłkowych
  • dokonuj bezpiecznych transakcji, czyli z pośrednikiem, są one jednak trochę droższe niż inne
  • kupuj towary za zaliczeniem pocztowym
  • sprawdzać sprzedającego
  • Policjanci zalecają ostrożność podczas internetowych zakupów. Przemawia za tym ilość spraw zgłaszanych przez ludzi oszukanych przy okazji internetowych zakupów. - Unikajmy przede wszystkim atrakcyjnych ofert, bo prawdziwych okazji nie ma - mówi kierownik referatu w sekcji do zwalczania przestępczości zorganizowanej zielonogórskiej komendy podkom. Kazimierz Młodzik. - Najbardziej podejrzane oferty to właśnie te, których ceny są niewiarygodnie niskie.
    Drugi element, na który trzeba zwrócić uwagę decydując się na zakupy w internecie to osoba oferująca towar. Koniecznie trzeba ją sprawdzić. W sieci, na stronach aukcyjnych, najczęściej są opisy danego oferenta. Tam znajdziemy ilość transakcji przez niego dokonywanych oraz opinie klientów, którzy u niego kupowali. - Radzę unikać osoby, która jest na aukcji od kilku dni i ma atrakcyjne towary w super niskich cenach - mówi podkom. Młodzik.
    Kolejną sprawą jest sam zakup i zamawianie towaru. Zdarza się, że zamiast wyczekiwanego telefonu komórkowy dostajemy w paczce cegłę. Dlatego nie wolno płacić z góry za zamówiony towar.

    Kupuj z głową

    WYSTRZEGAJ SIĘ

  • zakupów w internecie za pośrednictwem numeru karty kredytowej na podejrzanych i nieoficjalnych stronach internetowych
  • płacenia nim otrzymasz towar
  • wchodzenia na strony internetowe banków po wiadomościach wysyłanych na adres poczty elektronicznej
  • Najbardziej strzeżone przez nas powinny być dane kont bankowych oraz numery kart kredytowych. Dlatego nie wolno podawać żadnych swoich danych w internecie. Zdarza się, że na pocztę elektroniczną dostajmy wiadomość z banku o zmianach na kącie internetowym. W informacji jest prośba o zalogowanie się na stronie otwartej bezpośrednio podczas odczytywania komunikatu. - Nie wolno tego robić, może to być skopiowana strona na przykład jakiegoś banku i logując się do niej podamy wszelkie swoje dane bankowe oszustowi - ostrzega podkom. Młodzik.
    Niebezpieczne mogą okazać się zakupu na podejrzanych i mało znanych stronach internetowych. Zdarza się nawet, że zamówiony towar zostanie dostarczy. Ale po jakimś czasie strona ta zniknie. Osoba, która ma do niej dostęp będzie jednak już znała numer naszej karty kredytowej.

    Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska