MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Opiekunka za oceanem

TATIANA MIKUŁKO <br>LESZEK KALINOWSKI
Przed dzisiejszą młodzieżą stoją wymagania, którym niełatwo sprostać. Ale można dać szanse fortunie. Pomagają w tym instytucje organizujące wyjazdy w systemie au pair. To praca połączona z nauką języka angielskiego. Au pair (z francuskiego na równych zasadach) to wymiana kulturalna, w ramach której osoby w wieku 18-26 lat, w zamian za opiekę nad dziećmi, spędzają cały rok z rodziną amerykańską. Szansę na wyjazd mają ci, którzy już opiekowali się dziećmi i znają język angielski w stopniu co najmniej średnio zaawansowanym.

Rekrutacja, podczas której sprawdza się kwalifikacje kandydata i dobiera odpowiednią rodzinę amerykańską, trwa kilka tygodni. Amerykańskie rodziny opłacają przelot, pobyt, ubezpieczenie i roczne stypendium. Zakwalifikowani do programu wymiany wyjeżdżają do USA, gdzie czeka ich tygodniowe szkolenie na temat m.in. etapów rozwoju dziecka i zasad bezpieczeństwa.
Rok w rodzinie
Po szkoleniu au pairki (operki) wyjeżdżają do wybranych rodzin amerykańskich, gdzie spędzają rok opiekując się dziećmi, ucząc się języka angielskiego i poznając kulturę rodowitych Amerykanów.
Operki oprócz nauki języka muszą ukończyć wybrany przez siebie kurs obejmujący 72-90 godzin lekcyjnych. Jest to szansa na zaliczenie dodatkowych zajęć z marketingu czy zarządzania i praktycznie za darmo poprawienie swoich kwalifikacji zawodowych. Po ukończeniu rocznego programu au pair otrzymują 13. miesiąc pobytu w USA, który mogą przeznaczyć na zwiedzanie.
Droga za ocean
Jedną z firm umożliwiającym młodym ludziom wyjazd do Stanów Zjednoczonych jest EF Au Pair z siedzibą w Warszawie. Jak w praktyce wygląda rekrutacja Malwina Kowalska z EF Au Pair tłumaczy, że najpierw trzeba zapoznać się z broszurą informacyjną wraz ze wstępną aplikacją. Jeśli się już tę aplikację wypełni, to należy ją wysłać na adres EF Au Pair w Warszawie. Niebawem odbędzie się wywiad telefoniczny. Można się spodziewać zaproszenia na spotkanie rekrutacyjne i zapoznawcze. W czasie tego spotkania przeprowadzony zostanie wywiad indywidualny, ocena znajomości języka angielskiego, analiza osobowości itp.
Następnie należy napisać podanie, do którego dołączamy: co najmniej dwie zweryfikowane referencje i dwie rekomendacje, zaświadczenie o niekaralności, zaświadczenie o dobrym stanie zdrowia, kopię prawa jazdy i kopię świadectwa ukończenia szkoły średniej.
Zaakceptowana aplikacja zostaje wysłana do biura w Bostonie. Tu odbywa się wstępne dopasowanie kandydatki na au pair i rodziny amerykańskiej. I pierwsza z nią rozmowa telefoniczna. Wtedy albo wzajemnie się zaakceptują, albo trzeba będzie dokonać ponownego doboru kandydatki i rodziny. Jeśli Amerykanie zaakceptują młodą Polkę, trzeba będzie załatwić formalności wizowe i z biletem lotniczym wybrać się w podróż za ocean.
Nie tylko Polacy
EF Au Pair jest organizacją non profit (czyli działającą bez zysku) desygnowaną przez rząd USA do organizacji wyjazdów w systemie au pair. Jest jednym z dziewięciu oddziałów powstałej w 1965 roku w Szwecji organizacji EF Educational Foudation. Jej główny cel to wymiana kulturalna i edukacyjna realizowana m.in. poprzez program opieki nad dziećmi. Od 1988 r. EF Au Pair należy do Międzynarodowego Stowarzyszenia Au Pair (IAPA International Au Pair Association).
Pierwsza grupa osób, która wyjechała w 1989 r. do 14 rodzin w Stanach Zjednoczonych, pochodziła ze Szwecji. Obecnie EF Au Pair rozwinęła sieć swych placówek z wykwalifikowanymi pracownikami na całym świecie, m.in. w Austrii, Australii, Niemczech, Polsce, Szwecji oraz Brazylii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska