Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Otwarcie sezonu na kąpielisku nad jez. Głębokie koło Międzyrzecza

Dariusz Brożek
- Letnicy powinni pamiętać o bezwzględnym zakazie skoków do wody z pomostów. Woda jest na to za płytka - ostrzega Dariusz Stafyniak, kierownik ośrodka sportu.
- Letnicy powinni pamiętać o bezwzględnym zakazie skoków do wody z pomostów. Woda jest na to za płytka - ostrzega Dariusz Stafyniak, kierownik ośrodka sportu. Dariusz Brożek
Dziś na kąpielisku nad jez. Głębokie pod Międzyrzeczem pojawią się ratownicy. Wypoczywający tam mieszkańcy i turyści nie będą mogli skakać do wody z betonowych pomostów. Po zakończeniu sezonu czeka je gruntowny lifting.

Głębokie to największe kąpielisko w powiecie międzyrzeckim i jedna z jego turystycznych wizytówek. Latem wypoczywają tam tłumy mieszkańców Międzyrzecza i Skwierzyny, ale także letnicy z całej Polski i wielu obcokrajowców. W środę zastaliśmy tam m.in. Andrzeja Bauera.

- Woda nie jest zbyt ciepła. Ma może z szesnaście, siedemnaście stopni. Dla zmarzluchów to za mało, dla mnie jednak wystarczy - zapewniał pływając w jeziorze.

Pierwsi amatorzy kąpieli pojawili się w Głębokiem już w maju. Przybywa ich z każdym dniem. Na razie pływają na własne ryzyko, bo na pomostach nie ma jeszcze ratowników. - Pojawią się już w piątek. Będą na nich dyżurować codziennie od 10.00 do 17.00 aż do końca wakacji - zapowiada kierownik Międzyrzeckiego Ośrodka Sportu i Wypoczynku Dariusz Stafyniak, któremu podlega plaża komunalna.

W tym sezonie Głębokie ma oficjalny status kąpieliska. Przed rokiem wprowadzono nowe przepisy, które rezerwują tą nazwę tylko dla ośrodków spełniających wyśrubowane normy i znajdujących się pod kuratelą służb sanitarnych. Dlatego zdecydowana większość plaż w naszym regionie - np. w Pszczewie, Lubikowie, czy Mierzynie pod Międzychodem - może się reklamować jedynie jako "miejsca do kąpieli".

- Nazwa kąpielisko jest ważnym atutem w walce o turystów. Gwarantuje im czystą wodę i odpowiednią infrastrukturę - zaznacza D. Stafyniak.

Na zlecenie ośrodka w kwietniu przeprowadzono pierwsze badania czystości wody. Wyniki są pozytywne, dlatego mieszkańcy mogą się tam kąpać bez obaw o własne zdrowie. Sanepid pobierze próbki w poniedziałek. - Wyniki będą znane pod koniec przyszłego tygodnia - zapowiada Elżbieta Cieślewicz, która kieruje sekcją higieny sanitarnej w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Międzyrzeczu.

Przez kilka ostatnich lat w Głębokim ubywało wody, o czym wiele razy alarmowaliśmy na łamach "GL". Przed rokiem jej poziom zaczął jednak iść w górę, obecnie zaś jest nieco wyższy nić dwa, czy trzy lata temu. Mimo tego nadal obowiązywać będzie zakaz skoków do wody z betonowych pomostów. - To zbyt niebezpieczne. Ratownicy będą interweniować w przypadkach naruszenia tego zakazu. Mają też wypraszać z pomostów osoby z alkoholem - ostrzega D. Stafyniak.

Co nowego pracownicy ośrodka szykują dla wczasowiczów? Kierownik zaprasza ich na turnieje, które rozgrywane będą w soboty na boiskach do plażówki. Zatrudni też animatora, który w weekendy ma prowadzić zajęcia dla dzieci. Po sezonie rozpocznie się natomiast gruntowny lifting kąpieliska. Władze zamierzają m.in. wyremontować pomosty. - Koszt prac oszacowaliśmy na niespełna 680 tysięcy złotych, przy czym 550 tysięcy to dotacja ze stowarzyszenia rybackiego Obra-Warta - wylicza Tomasz Dembowy z międzyrzeckiego magistratu.

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska