Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Pałac w Dąbroszynie. Historia tego miejsca jest burzliwa. To przepastna rezydencja, w której marszałek Żukow dowodził walkami o Kostrzyn

Jakub Pikulik
Jakub Pikulik
Pałac w Dąbroszynie obecnie stoi pusty i od lat czeka na kupca.
Pałac w Dąbroszynie obecnie stoi pusty i od lat czeka na kupca. Jakub Pikulik / gmina Witnica / wojewódzki konserwator zabytków
Pałac w Dąbroszynie powstał pod koniec XVII w., kilka razy przechodził przebudowę, a teraz stoi pusty i czeka na kupca. Położona między Kostrzynem, a Witnicą rezydencja ma bogatą i burzliwą historię. Otoczona jest parkiem, który jednak czasy swej świetności ma już za sobą.

Dąbroszyn to licząca niespełna 700 mieszkańców wieś położona w gminie Witnica, kilka kilometrów od Kostrzyna nad Odrą. Przecina ją droga wojewódzka nr 132, z której bardzo dobrze widać urokliwy pałac. Pierwsze wzmianki o Dąbroszynie pochodzą z drugiej połowy XIII wieku, zaś pałac wybudowano w latach 80. XVII wieku z inicjatywy rodu von Schöning.

Pałac w Dąbroszynie obecnie stoi pusty i od lat czeka na kupca.
Pałac w Dąbroszynie obecnie stoi pusty i od lat czeka na kupca. Jakub Pikulik / gmina Witnica / wojewódzki konserwator zabytków

Pałac w Dąbroszynie - ta rezydencja robi wrażenie do dziś

Na przestrzeli lat rezydencja była kilka razy przebudowywana. 1851 r. dobudowano trzecią kondygnację, na której znalazły się pomieszczenia dla służby. Z zewnątrz pałac prezentuje się dość skromnie. Ma formę prostopadłościanu bez wież, stromych dachów, wykuszy itp. Wewnątrz zachowało się wiele detali architektonicznych, w tym posadzki, boazerie i kominki.

Podstawowe informacje o pałacu w Dąbroszynie:

  • powstał w latach 80. XVII w.
  • otoczony jest dużym parkiem, podzielonym na park górny i dolny
  • w sąsiedztwie pałacu znajduje się kościół
  • częstym gościem był tu Fryderyk Wielki
  • pałac jest obecnie wystawiony na sprzedaż

Cenne dzieła sztuki z pałacu w Dąbroszynie przepadły

Przed II wojną światową pałacowe wnętrza były wyposażone w wiele zabytkowych rzeźb, malowideł i innych cennych przedmiotów. Choć działań wojennych bezpośrednio w Dąbroszynie nie prowadzono, to dzieła sztuki zostały zniszczone lub rozgrabione przez czerwonoarmistów. Większość z nich bezpowrotnie przepadła. Zachowało się zaledwie kilka przedmiotów, które obecnie oglądać można na ekspozycji w Muzeum Lubuskim w Gorzowie Wlkp.

Zobacz też wideo: Zabytki Dąbroszyna

Źródło: fotoloty / youtube.com

Z pałacu w Dąbroszynie marszałek Żukow dowodził walkami o Kostrzyn

W 1945 r. Dąbroszyn był zapleczem dla wojsk radzieckich, które toczyły zacięte boje o Kostrzyn. Co ciekawe, w dąbroszyńskim pałacu był wtedy sam marszałek Żukow, który odbył tu naradę z generalicją. Moment ten został uwieczniony na taśmach radzieckiej kroniki filmowej.

Mówi się, że pałac i park w Dąbroszynie był w 1731 r. miejscem romansu 19-letniego księcia Fryderyka z Eleonorą.

Pałac w Dąbroszynie otacza duży park

Pałac w Dąbroszynie otoczony jest parkiem. Podzielony jest on na park górny, leżący po lewej stronie drogi prowadzącej w kierunku Gorzowa, oraz park dolny, gdzie zachował się najokazalszy z dąbroszyńskich pomników - obelisk zwieńczony figurą Wiktorii, bogini zwycięstwa. Pomnik Wiktorii jest dziełem Christiana Raucha. Powstał w 1840 r., aby uczcić setną rocznicę koronacji Fryderyka Wielkiego. Sam Fryderyk Wielki bywał za młodu w parku otaczającym pałac w Dąbroszynie jako gość Luisy Eleonory - żony ówczesnego właściciela majątku, pułkownika Adama Friedricha von Wreecha. Mówi się, że pałac i park w Dąbroszynie był w 1731 r. miejscem romansu 19-letniego księcia Fryderyka z Eleonorą.

W parku górnym znajdują się pozostałości po wielu rzeźbach. Znajdziemy tu również odrestaurowaną kilka lat temu przez gminę Witnica pawilon ogrodowy, tzw. Świątynię Cecylii. Powstała w 1860 r. Budowla robi wrażenie. Ma formę ośmiokolumnowego monopterosu. Wewnątrz znajduje się rzeźba Chronosa.

Kościół przy pałacu w Dąbroszynie

Park to nie wszystko. Obok pałacu w Dąbroszynie znajduje się kościół. Niegdyś była to świątynia ewangelicka, obecnie to kościół rzymsko-kattolicki pw. św. Józefa (filia parafii w Kostrzynie). Kościół wybudowano w końcu XVII w., gdy właścicielem majątku był marszałek Hans Adam von Schöning. W latach 1825-29 kościół przebudowano. W świątyni zachowało się mauzoleum rodziny von Schöning z wysokiej klasy rzeźbami przedstawiającymi marszałka i jego żonę Margarethe Luisę von Pöllnitz. Obok znajduje się popiersie ich syna Johanna Ludwiga von Schöning. W podziemiach kościoła znajduje się udostępniony do zwiedzania, bogato zdobiony miedziany sarkofag marszałka Schöninga.

Po II wojnie światowej w pałacu w Dąbroszynie powstał Państwowy Urząd Repatriacyjny

Pałac w Dąbroszynie czeka na kupca

Po II wojnie światowej w pałacu w Dąbroszynie powstał Państwowy Urząd Repatriacyjny. Następnie budynek przekazano Państwowemu Gospodarstwu Rolnemu. Od tego czasu w pałacu mieściły się biura, przedszkole, biblioteka, przychodnia oraz mieszkania pracownicze. W latach 90. XX wieku pałac w Dąbroszynie przejęła gmina Witnica. Obiekt został uznany za siedzibę Euroregionu Pro Europa Viadrina. Pałac przeszedł remont, w czasie którego m. in. wymieniono okna i dach. Obecnie budowla stoi pusta i od lat jest wystawiona na sprzedaż.

Polecamy wideo: Rowerem trasą z Kostrzyna do Witnicy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska