MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Parlament Europejski: Gwarancje bankowe wyższe, a wypłata - szybciej

Redakcja
W przypadku upadłości banku oszczędności będą gwarantowane do kwoty 50 tys., a nawet 100 tys.

euro - zgodnie z przyjętą dziś przez Parlament Europejski nowelizacją unijnej dyrektywy, która ma przywrócić nadszarpnięte kryzysem zaufanie do instytucji finansowych.

 

Obowiązujące dotychczas w Unii Europejskiej przepisy nakazywały gwarantowanie depozytów do 20 tys. euro. By zapobiec masowemu wycofywaniu wkładów i uspokoić obywateli, że ich oszczędności są bezpieczne, kraje członkowskie podwyższyły ten pułap. Niektóre (np. Węgry, Austria, Niemcy) wprowadziły nieograniczone gwarancje; inne kraje podwyższyły po prostu limit (Polska do 50 tys. euro).

 

Nowa dyrektywa oznacza przede wszystkim, że pieniądze będzie można dużo szybciej odzyskać: nie w ciągu 3-9 miesięcy, co przewiduje obecna dyrektywa, ale 20 dni, liczonych od daty formalnego ogłoszenia przez bank, że nie jest w stanie realizować zobowiązań (na co ma 5 dni).

 

W nadzwyczajnych, uzasadnionych okolicznościach władze będą mogły ten okres wydłużyć o kolejne 10 dni. W sumie oznacza to, że właściciel oszczędności będzie czekał maksymalnie 35 dni roboczych na ich wypłatę.

Pułap 50 tys. euro ma formalnie zacząć obowiązywać od połowy 2009 r. Zgodnie z kompromisem, najpóźniej do końca roku 2010 ma on być podwyższony do 100 tys. euro - chyba, że w opublikowanym do końca 2009 r. raporcie KE uzna, iż jest to finansowo niewykonalne dla niektórych państw członkowskich.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska