Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pełnia Księżyca w marcu 2024, czyli Robaczywy Księżyc na wiosennym niebie. Czy pełnia Księżyca wpływa na człowieka? Poznaj fakty i mity

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak
Wideo
od 16 lat
Kiedy wypada pełnia Księżyca w marcu 2024? Srebrny glob w całej okazałości będziemy mogli podziwiać na niebie już wkrótce. Pierwsza wiosenna pełnia nazywana jest Robaczywym Księżycem. Zobacz, skąd wzięła się ta nazwa i czy pełnia Księżyca ma wpływ na człowieka. Poznaj fakty i mity dotyczące tego, jak ziemski satelita oddziałuje na ludzki organizm.

Spis treści

Pełnia Księżyca od zawsze fascynowała ludzi

Rdzenni Amerykanie i dawni mieszkańcy Europy mieli w zwyczaju nadawać pełniom księżyca nazwy nawiązujące do pór roku i zjawisk występujących w tym czasie w przyrodzie. Przydomki te były przekazywane z pokolenia na pokolenie, a niektóre z nich używane są do dziś.

Czy pełnia Księżyca wpływa na człowieka? Zdecydowanie tak. Choć nie zawsze w taki sposób, jak nam się wydaje.
Czy pełnia Księżyca wpływa na człowieka? Zdecydowanie tak. Choć nie zawsze w taki sposób, jak nam się wydaje. jakkapan21/GettyImages

Poznaj wpływ pełni Księżyca na człowieka, tu znajdziesz: fakty i mity na ten temat

Pełnię Księżyca możemy obserwować na niebie co 29,5 dnia, kiedy znajdzie się on dokładnie naprzeciwko Słońca. To spektakularne zjawisko od zawsze budziło zachwyt ludzi, przez co przypisywano mu wpływ na wiele aspektów życia. Obecnie naukowcy sprawdzają różne hipotezy, dochodząc niekiedy do zaskakujących wniosków.

Robaczywy Księżyc zaświeci na niebie. Kiedy pełnia księżyca w marcu?

Rdzenni Amerykanie i dawni mieszkańcy Europy mieli w zwyczaju nadawać pełniom księżyca nazwy nawiązujące do pór roku i zjawisk występujących w tym czasie w przyrodzie. Przydomki te były przekazywane z pokolenia na pokolenie, a niektóre z nich używane są do dziś.

Jak podaje Almanach Starego Rolnika:

Marcowa pełnia nosi nazwę Robaczywego Księżyca (Worm Moon), która pierwotnie miała odnosić się do dżdżownic, pojawiających się, gdy gleba ogrzewa się wiosną. To zachęca rudziki i inne ptaki do ucztowania – prawdziwy znak wiosny! Alternatywne wyjaśnienie tej nazwy pochodzi z historii kapitana Jonathana Carvera, XVIII-wiecznego odkrywcy, który napisał, że nazwa marcowej pełni odnosi się do innego rodzaju „robaków” – larw chrząszczy – które w tym czasie zaczynają wyłaniać się z kory drzew i innych zimowych kryjówek.

Inne nazwy nadawane marcowej pełni to: Orli Księżyc, Gęsi Księżyc i Cukrowy Księżyc, nawiązujące do migracji ptaków i zbiorów soku klonowego. Pojawiały się także określenia takie jak: Skorupa Śniegu i Księżyc Silnego Wiatru odnoszący się do wietrznych dni, które wstępują o tej porze roku.

Kulminacja pełni nastąpi we poniedziałek 25 marca 2024 r. o godz. 8:01. Kolejną – Różową Pełnię – będzie można obserwować 24 kwietnia.

Pełnia Księżyca: wpływ na człowieka. Czy znasz te zaskakujące fakty i mity?

Wokół pełni Księżyca narosło na przestrzeni wieków wiele mitów i legend. Często przypisywany jest im wpływ na zjawiska, z którymi nie mają nic wspólnego. Najwięcej emocji budzi pełnia. To właśnie ona jest najczęściej wiązana z rozmaitymi wydarzeniami w naszym życiu – od zaburzeń snu, w tym lunatykowania przez wzrost pożądania czy gniewu po większą liczbę narodzin i chybionych inwestycji giełdowych.

Naukowcy badający rzeczywiste związki między tymi zjawiskami a pełnią często opierają się na danych statystycznych, które jako jedyne mogą potwierdzić wpływ ziemskiego satelity na zmiany zachodzące w ludzkim organizmie.

Wiele zależności między pełnią a naszym samopoczuciem wynika ze zmian hormonalnych, które mogą zachodzić w tym czasie w związku ze zmianą ilości światła docierającego do nas nocą. Poniżej przedstawiamy naukowe fakty, które potwierdzają lub obalają mity związane z pełnią Księżyca.

Poznaj fakty i mity o pełni Księżyca:

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Sprawdź, co Cię czeka

Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Pełnia Księżyca w marcu 2024, czyli Robaczywy Księżyc na wiosennym niebie. Czy pełnia Księżyca wpływa na człowieka? Poznaj fakty i mity - Strona Zdrowia

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska