Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pieniądze na dzieci

Grażyna Mazurek
rys. Tomasz Wilczkiewicz
Rafał ma dzieci, które sam wychowuje, bo ich matka je porzuciła. Zamierza więc wystąpić przeciwko niej o alimenty na dzieci.

DOBRZE WIEDZIEĆ

DOBRZE WIEDZIEĆ

1. Jesteś zwolniony od kosztów sądowych, jeśli żądasz przyznania alimentów albo ich podwyższenia.
2. Możesz wybrać sąd i sprawę skierować do sądu, w którego okręgu mieszka uprawniony lub zobowiązany, jeśli chcesz zasądzenia alimentów.
3. Pamiętaj, że w przypadku wnoszenia sprawy o obniżenie świadczeń alimentacyjnych - właściwy jest sąd miejsca zamieszkania pozwanego.

Na rodzicach pozbawionych władzy rodzicielskiej też ciąży obowiązek alimentacyjny

Utrzymanie i wychowanie dziecka jest obowiązkiem obojga rodziców. Jeśli jednak ojciec zajmuje się wychowaniem, a matka zupełnie się dzieckiem nie interesuje, wtedy w całości finansowy obowiązek może spaść na nią.

Rodzice dziecka mogą podpisać sądową ugodę w sprawie alimentów, a jeśli nie są w stanie się porozumieć, wówczas spór rozstrzyga sąd i wydaje wyrok.

Ile można żądać?
Wysokość alimentów jest zależna od:

  • usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego,
  • zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego.

    Brany jest pod uwagę np. wiek dziecka, stan jego zdrowia, zdolności. Im dziecko starsze, tym wydatki związane z jego utrzymaniem są większe. A zatem inna będzie wysokość alimentów na niemowlaka a inna na nastolatka. Także dziecko chore, wymagające szczególnej opieki, lekarstw czy rehabilitacji ma prawo do wyższych alimentów niż dziecko zupełnie zdrowe.

    Poza tym wysokość alimentów zależy od majątkowych i zarobkowych możliwości zobowiązanego. Jeśli więc np. ojciec jest w dobrej sytuacji materialnej, można domagać się od niego wyższych alimentów niż, gdy ledwie wiąże koniec z końcem. Jeśli np. pracuje nielegalnie czy dorywczo i trudno udowodnić, jakie są jego dochody, sąd może wziąć pod uwagę jego możliwości, a więc wykształcenie, wiek, zawód, stan zdrowia, poziom życia itp., a nie tylko oficjalne zaświadczenie o zarobkach.

    Kiedy zmiana wysokości?

    TU SĄ PRZEPISY


  • Ustawa z 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. nr 9, poz. 59 ze zm.) art. od 128 do 144.


  • W przypadku zmiany sytuacji można wystąpić o zmianę kwoty alimentów. Np. upływ czasu powodujący wzrost wydatków szkolnych starszego dziecka, ujawnienie się jego zdolności artystycznych uzasadnia podwyższenie alimentów. Ale może też po drugiej stronie - osoby zobowiązanej do płacenia - wystąpić długotrwała choroba czy zmiana pracy na gorzej płatną, co z kolei zmusi ją do wniesienia sprawy o obniżenie alimentów.

    Gdy dziecko ma 18 lat...

    Samo uzyskanie przez dziecko pełnoletności nie powoduje automatycznie likwidacji alimentów. Przyjmuje się, że dopóki dziecko się uczy, studiuje, ma prawo do pomocy ze strony rodziców.

    Prawo nie określa górnej granicy wieku dziecka uprawnionego do alimentów. Z przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego wynika jedynie, że obowiązek taki istnieje do czasu usamodzielnienia się dziecka, chyba że dochody z jego majątku wystarczają na pokrycie jego kosztów utrzymania i wychowania.

    Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska