Spis treści
Pierwsza pomoc już od września 2024 r.
Ministra Nowacka ogłosiła, że od nowego roku szkolnego program nauczania w szkołach podstawowych zostanie rozszerzony o naukę pierwszej pomocy.
– Każdy i każda z nas może pomóc i może uratować życie, tylko trzeba wiedzieć, jak to robić. Dzięki współpracy z WOŚP tę wiedzę posiądzie coraz więcej nauczycielek i nauczycieli i, co więcej, przekażą to młodym osobom – powiedziała Nowacka.
Podkreśliła, że MEN razem WOŚP zainaugurowało mocną współpracę.
– Bardzo się cieszę, że będzie widać te namacalne efekty współpracy z organizacjami pozarządowymi, że będzie widać namacalne dobro, które Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od wielu lat wnosi do Polski i teraz będzie to jeszcze mocnej widać w szkołach – powiedziała.
– Zachęcamy nauczycieli do dołączenia do działającego już od 18 lat programu WOŚP (dotyczącego nauki pierwszej pomocy – red.) i wprowadzenia pierwszej pomocy jako stałego elementu edukacji – powiedziała.
Poinformowała również, że w marcu MEN wysłało prośbę przez kuratoria, aby nauczyciele zgłaszali się do programu, co spotkało się z ogromnym odzewem nauczycieli.
Przeczytaj też: Złożyłam CV i... zostałam wezwana na dywanik. Praktyka wielu dyrektorów niezgodna z prawem? Prawnik wyjaśnia
Obowiązkowe szkolenia dla nauczycieli
Wiceministra Lubnauer poinformowała, że oprócz szkoleń prowadzonych przez instruktorów WOŚP nauczyciele otrzymają też pomoc dzięki współpracy fundacji z Ośrodkiem Rozwoju Edukacji.
– Współpraca między WOŚP i ORE pozwoli na to, by na Zintegrowanej Platformie Edukacyjnej, czyli dostępnej każdemu nauczycielowi, znalazły się wspólne materiały ORE i WOŚP dotyczące szkolenia nauczycieli w pierwszej pomocy – powiedziała.
Cieszymy się, że po 18 latach (...) nauka pierwszej pomocy będzie przedmiotem obligatoryjnym – powiedział Jerzy Owsiak.
Zapewnił, że od 1 września WOŚP będzie prowadziła we wszystkich szkołach naukę pierwszej pomocy dla nauczycieli.
Lekcje pierwszej pomocy w szkole
Ministerstwo Edukacji Narodowej podało, że jednym z kierunków polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2024/2025 będzie wzmocnienie edukacji zdrowotnej w szkole, w tym nauki udzielania pierwszej pomocy.
– Udzielanie pierwszej pomocy jest jedną z najważniejszych umiejętności, które uczeń powinien zdobyć w szkole. Oprócz kształtowania umiejętności udzielania pierwszej pomocy istotna jest odpowiedzialność za jakość jej udzielania – właściwa reakcja na nagły wypadek. Już teraz uczniowie na zajęciach szkolnych poznają zasady udzielania pierwszej pomocy, jednak Ministerstwo Edukacji Narodowej planuje dodatkowe działania, dzięki którym uczniowie będą mogli skutecznie nabywać i rozwijać swoje umiejętności w tym zakresie – czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej resortu.
Zagadnienia dotyczące pierwszej pomocy mają odbywać się w ramach zajęć z wychowawcą od 1 września 2024 r.
„Ratujemy i uczymy ratować”
Program edukacyjny „Ratujemy i Uczymy Ratować” prowadzony przez Fundację WOŚP od 2006 r., skierowany jest do klas I-III w szkołach podstawowych. Szkoły przystępują do programu dobrowolnie. Fundacja przekazuje im bezpłatnie fantomy do nauki resuscytacji, podręczniki, filmy i materiały dydaktyczne oraz realizuje szkolenia dla nauczycieli, aby pomóc im w przygotowaniu się do prowadzenia zajęć z dziećmi.
Fundacja WOŚP podaje na swojej stronie internetowej, że do tej pory programem zostało objętych ponad 30,9 tys. nauczycieli z 12,6 tys. szkół podstawowych, czyli ok. 90 proc., a blisko 3 miliony dzieci nauczyło się podstaw pierwszej pomocy.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj StrefaEdukacji.pl!
Źródło:
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?