MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Po takim czasie przedawnia się zaległy abonament RTV. Wyjaśniamy zasady

Małgorzata Stempinska
Małgorzata Stempinska
Wideo
od 16 lat
Osoby, które zarejestrowały odbiorniki RTV, a przestały płacić abonament, mogą się spodziewać wezwań do zapłaty zaległości. Jest jedna sytuacja, gdy nie będą musiały płacić długu. Stanie się tak wówczas, gdy on się przedawni. Wyjaśniamy, kiedy tak się stanie.

Do dłużników abonamentowych Poczta Polska wysyła wezwania do zapłaty. Jak można w nich przeczytać, na uregulowanie całej zaległości, adresat ma 7 dni.

Jeśli tego nie zrobi, to egzekwowanie zadłużenia następuje na podstawie tytułu wykonawczego przekazanego do właściwego urzędu skarbowego, któremu podlega osoba mająca zadłużenie. Zaległy abonament RTV fiskus może ściągać np. z:

  • nadpłaty podatku dochodowego,
  • rachunku bankowego,
  • emerytury,
  • pensji czy
  • poprzez komornika.

Co ważne, dług z tytułu zaległego abonamentu obejmuje nie tylko należność główną, ale również odsetki i koszty egzekucji.

Po takim czasie przedawnia się zaległy dług abonamentowy

Jest jedna sytuacja, gdy nie trzeba będzie płacić długu abonamentowego. Stanie się tak wówczas, gdy on się przedawni. Zaległe zobowiązania z tytułu RTV przedawniają się w tym samym okresie, co należności podatkowe, czyli wraz z upływem 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności. Tak więc pod koniec 2023 roku przedawnią się zaległości naliczone od początku 2018 roku, a pod koniec 2022 roku przedawniły się zaległości od początku 2017 roku.

Uwaga! Wezwanie do zapłaty zaległości dostaną tylko te osoby, które nie wyrejestrowały odbiorników radiowych i telewizyjnych, a przestały za nie płacić. Natomiast wezwanie nie przyjdzie do tych, którzy w ogóle nie zarejestrowali odbiorników. Nawet, jeśli nie płacą abonamentu radiowo-telewizyjnego, to nie poniosą żadnych konsekwencji, bo nie widnieją w kartotece poczty.

Nie przegap

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Po takim czasie przedawnia się zaległy abonament RTV. Wyjaśniamy zasady - Gazeta Pomorska

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska