Zaćmienie miało miejsce na niebie północno-zachodnim nad ranem. Rozpoczęło się cztery godziny przed wschodem Słońca, o godz. 4.33 czasu środkowoeuropejskiego. Najważniejsza część zjawiska, czyli zaćmienie całkowite, trwało od godz. 5.41 do 6.42. O godz. 6.12. Księżyc przybrał najbardziej intensywną ciemnoczerwoną barwę. Ze strefy cienia wyszedł z kolei całkowicie o godz. 7.50.
Zaćmienie Księżyca to zjawisko astronomiczne powstające, gdy Ziemia znajduje się między Słońcem a Księżycem będącym w pełni i Księżyc znajdzie się w cieniu Ziemi. Czas trwania całkowitego zaćmienia Księżyca jest różny – maksymalnie trwa godzinę i 47 minut.
Meteoryt
Jak się jednak okazuje, całkowite zaćmienie Księżyca nie było jedynym efektownym wydarzeniem, jakie tego dnia można było zaobserwować na niebie. W naszego naturalnego satelitę uderzył meteoryt. Zostało to dostrzeżone nie tylko przez profesjonalnych badaczy, ale nie umknęło także amatorom.
Na poniższym filmie widać, jak w pewnym momencie pojawia się niewielkiej postaci rozbłysk w żółto-białych barwach:
Do uderzenia doszło około godziny 5.41 polskiego czasu. Według szacunków obiekt, który rozbił się o powierzchnię Księżyca był wielkości piłki nożnej.
Kolejne takie zaćmienie za 6 lat!
Pamiętamy jeszcze głośnie zaćmienie z 27 lipca 2018 roku, które było jednocześnie najdłuższym w tym stuleciu. Niestety te z 21 stycznia było ostatnim tego typu zaćmieniem w tej dekadzie. Na następne będziemy musieli poczekać do 7 września 2025 roku.
Zobacz także: „Krwawy Księżyc” widziany z Buenos Aires
Źródło:RUPTLY
POLECAMY RÓWNIEŻ PAŃSTWA UWADZE:
Fazy księżyca 2019. Zobacz kiedy będzie pełnia!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?