MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Podstawa prawna

ZBIGNIEW BISKUPSKI ,,Gazeta Prawna’’
- Mam kilka nadpalonych banknotów 100-złotowych. Czy mogę je wymienić, a jeśli tak, to w jakim banku? - pyta Czytelnik

Podstawa prawna

Szczegółowo kwestie te reguluje zarządzenie prezesa Narodowego Banku Polskiego nr 1/2003 z 15 stycznia 2003 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu wymiany znaków pieniężnych, które wskutek zużycia lub uszkodzenia przestają być prawnym środkiem płatniczym na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.Urz. NBP nr 1, poz. 1).

Tak. Banki działające na obszarze Polski wymieniają zużyte lub uszkodzone banknoty, jeżeli ich autentyczność nie budzi podejrzeń, a ich cechy umożliwiają rozpoznanie ich wartości nominalnej.
Jeśli ubytki nie stanowią więcej niż 25 proc. powierzchni banknotów, wymiana następuje w pełnej, nominalnej ich wysokości (np. 100 zł za 100 zł). Gdy banknoty zachowały od 45 proc. do 75 proc. pierwotnej powierzchni w jednym fragmencie, banki wymieniają je w połowie nominalnej wartości.
Jeśli jakiś konkretny bank sam nie chce dokonać wymiany, ma obowiązek przyjęcia banknotów i przekazania ich do wymiany do Centrali NBP. Osoba przedstawiająca banknot do wymiany musi wówczas wypełnić odcinek C wniosku o wymianę zużytych lub uszkodzonych znaków pieniężnych. NBP dokonuje wymiany na opisanych wyżej zasadach w ciągu 14 dni, za pośrednictwem banku, który przyjął banknoty do wymiany. Stosuje przy tym takie same zasady. Gdy uzna, że nie ma podstaw do wymiany, zwraca klientowi nie wymienione banknoty wraz z uzasadnieniem, dlaczego wymiana nie jest możliwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska