Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Niemczech brakuje

LESZEK KALINOWSKI
W wielu krajach Unii brakuje dobrze wykształconych nauczycieli. Dlatego nasi pedagodzy już mogą planować wyjazd do pracy lub na płatny staż za granicę.

Z powodu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej polscy nauczyciele muszą do 2006 roku uzupełnić wykształcenie. Ci, którzy nie mają studiów uniwersyteckich, muszą je ukończyć. Powinni też znać języki obce i wciąż pogłębiać swoje umiejętności, tak aby mogli swobodnie zacząć pracę w szkołach w innych krajach Unii.

W Niemczech brakuje

W krajach Unii nie ma jednej formy zatrudniania nauczycieli. To, ile zarabiają, czy pracują na stałej umowie o pracę i ile godzin, zależy nawet od poszczególnych szkół. W wielu państwach unijnych zamiast stałego etatu podpisuje się krótkoterminowe umowy albo umowy na niepełny etat.
Niektóre kraje, np. Austria, kształcą więcej pedagogów niż potrzebuje rynek pracy. Inne, jak np. Niemcy, mają do nauki pewnych przedmiotów zbyt wielu nauczycieli, do innych ciągle brakuje pedagogów (przedmioty ścisłe, zawodowe, pedagogika opiekuńczo-wycho-wawcza). Władze oświatowe w Wielkiej Brytanii zatrudniają w szkołach nawet osoby o niepełnych kwalifikacjach.
- To szansa dla polskich nauczycieli na pracę i płatne staże, trwające nawet do roku - zauważa prezes Okręgu Lubuskiego Związku Nauczycielska Polskiego Bożena Mania.

Wirtualne klasy

Prezes ZNP dodaje, że po 1 maja zdecydowanie więcej uczniów i nauczycieli będzie brało udział w wymianach międzynarodowych. Przy czym nie będą to tylko zwykłe wyjazdy i spotkania, ale przede wszystkim praca nad wspólnymi programami ekologicznymi.
- ZNP jest jedną z pierwszych organizacji, które będą prowadzić program ,,Żyć, uczyć się i pracować w Europie’’ - mówi B. Mania. - W tym roku będzie to program pilotażowy dla szkół, polegający na nauce na odległość. Organizujemy go z Konfederacją Niemieckich Związków Zawodowych.
Podczas programu dzieci zostaną przypisane do klas polskich i niemieckich. Do końca marca międzynarodowy zespół opracuje plan działań, w kwietniu odbędzie się szkolenie nauczycieli. Od przyszłego roku takie klasy mają już funkcjonować w większości szkół. Młodzież polska i niemiecka, nie mając ze sobą bezpośredniego kontaktu, będzie się uczyła tak, jakby siedziała razem w klasie. Zadaniem nauczycieli będzie stworzenie programu nauczania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska