Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Policjanci biją na alarm. Ten błąd może was kosztować życie. Nie róbcie tego!

Michał Korn
Michał Korn
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Lubuscy policjanci przypominają dzieciom i młodzieży o tym jak bezpiecznie bawić się, odpoczywać zimą. Najważniejszą zasadą jest, aby nie wchodzić na zamarznięte zbiorniki wodne: jeziora, stawy. Jest to bardzo ryzykowne i niebezpieczne. Załamanie pod kimś lodu może zakończyć się śmiercią.

Funkcjonariusze apelują, że wchodzenie na zamarznięte akweny w czasie wypoczynku może wiązać się z niebezpieczeństwem. Zalegający na pokrywie lodowej śnieg potrafi być bardzo zdradliwy. Pod jego warstwą trudno ocenić zagrożenie, ponieważ nie widać grubości lodu, przerębli i innych niebezpiecznych miejsc. Ponadto śnieg obciąża dodatkowo taflę lodu zmniejszając tym samym jego wytrzymałość.

Czytaj również:

- Wielu tragedii, do których dochodziło w przeszłości nad zamarzniętymi akwenami można byłoby uniknąć, gdyby tylko przestrzegano podstawowych zasad bezpieczeństwa. Jeśli widzimy, że na lodzie bawią się dzieci pozostawione bez opieki lub przemieszczają się wędkarze, którym może grozić niebezpieczeństwo, zawsze należy reagować i zadzwonić pod alarmowy numer 112. Pamiętajmy, że jedyny bezpieczny lód jest na sztucznym lodowisku i taką informację przekazujmy też najmłodszym. Kontrolujmy, gdzie bawią się nasze dzieci. Uczulmy je na niebezpieczeństwo, jakie niesie ze sobą zabawa na zamarzniętych rzekach i jeziorach - podkreśla aspirant Justyna Sęczkowska-Sobol z Komendy Powiatowej Policji w Nowej Soli.

Co robić gdy zarwie się pod Tobą lód?

  • Jeżeli to możliwe, połóż się płasko na wodzie, rozkładając szeroko ręce, starając się jednocześnie, o ile to możliwe, wydostać na lód.
  • Z reguły jest to jednak niezwykle trudne, dlatego lepiej oszczędzaj siły do czasu przybycia pomocy.
  • Jeśli to możliwe zdejmij buty, pozbędziesz się w ten sposób niepotrzebnego obciążenia i łatwiej będziesz mógł utrzymać się na powierzchni.
  • W kierunku brzegu zawsze poruszaj się w pozycji leżącej.

Co robić, kiedy widzimy osobę tonącą?

  • W pierwszej kolejności zaalarmuj służby ratunkowe (telefon 112).
  • Pamiętaj! Najważniejsze jest własne bezpieczeństwo. Jeśli lód załamał się pod osobą poszkodowaną, może załamać się również pod Tobą. Dlatego tak ważne jest wezwanie pomocy profesjonalistów. Ratownik bez odpowiedniego zabezpieczenia może przebywać w zimnej wodzie krótko, gdyż dochodzi do wyziębienia organizmu.
  • Udzielając pomocy, nie biegnij w kierunku osoby poszkodowanej, ponieważ zwiększasz w ten sposób punktowy nacisk na lód, który może załamać się również pod Tobą. Do tonącego najlepiej zbliżyć się czołgając po lodzie.
  • Jeśli w zasięgu ręki masz do dyspozycji długi szalik, grubą gałąź lub sanki, spróbuj podczołgać się na taką odległość, aby możliwe było podanie tego typu przedmiotu poszkodowanemu.
  • Po wyciągnięciu osoby poszkodowanej z wody należy w miarę możliwość zdjąć mokre ubranie, okryć ją czymś ciepłym (płaszczem, kurtką) i jak najszybciej przetransportować do zamkniętego, ciepłego pomieszczenia, aby zapobiec dalszej utracie ciepła.
  • Do czasu przyjazdu służb ratunkowych, często sprawdzaj stan poszkodowanej osoby. W razie konieczności rozpocznij resuscytację krążeniowo-oddechową.
  • Gdy poszkodowany jest przytomny można podać mu słodkie i ciepłe płyny do picia.

- Wchodząc na zamarznięty zbiornik wodny zawsze ryzykujesz. Tylko dobrze zorganizowane i nadzorowane lodowisko gwarantuje bezpieczną zabawę - dodaje aspirant Sęczkowska-Sobol.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska