Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polska prokuratura badała rosyjskie zbrodnie wojenne na Ukrainie. Oto, co ustalono

Damian Kelman
Damian Kelman
Ofiary rosyjskich zbrodni wojennych odkryte w Irpieniu
Ofiary rosyjskich zbrodni wojennych odkryte w Irpieniu Fot. Prokuratura Generalna Ukrainy
W lipcu 2023 roku prokuratorzy pionu Przestępczości Zorganizowanej Prokuratury Krajowej dokumentowali dowody rosyjskich zbrodni na Ukrainie. Wszystko odbywało się w ramach współpracy w JIT (Joint Investigation Team). Do swoich działań użyli specjalistycznej technologii. Oto, co udało się ustalić śledczym.

Polska prokuratura na Ukrainie

W lipcu 2023 roku polscy prokuratorzy z pionu Przestępczości Zorganizowanej Prokuratury Krajowej przebywali na Ukrainie, gdzie pomagali w zbieraniu i zabezpieczaniu dowodów rosyjskich zbrodni wojennych.

Wizyta krajowych śledczych za wschodnią granicą kraju miała miejsce na zaproszenie strony ukraińskiej w ramach współpracy w JIT (Joint Investigation Team - po polski Wspólny zespół dochodzeniowo-śledczy). Do działań na terenie okupowanym przez rosyjskiego agresora użyto specjalistycznej technologii - skanerów 3D. Oto, co udało się ustalić w sprawie rosyjskich zbrodni wojennych.

Rosyjskie zbrodnie wojenne udokumentowane przez polską prokuraturę

Był to już drugi wyjazd polnego komponentu zespołu JIT w ramach międzynarodowego zespołu śledczego, w trakcie którego polscy prokuratorzy oraz funkcjonariusze policji wykonywali czynności procesowe dotyczące rosyjskich zbrodni wojennych na terenie Ukrainy. Polskie służby za wschodnią granicą korzystali ze specjalistycznej technologii, działając na dwóch obszarach.

"Czynności służbowe wykonywane były na terenie obłasti Sumskiej oraz Czernichowskiej w trakcie których przeprowadzono oględziny zniszczonych miejsc użyteczności publicznej (np. szpitali, szkół, przedszkoli, posterunków policji czy budynków wielorodzinnych)" - tłumaczy Karol Borchólski z działu prasowego Prokuratury Krajowej.

Działania przyniosły korzyści, ponieważ prokuraturze udało się udokumentować zbrodnie wojenne Rosjan, również na najmłodszych obywatelach Ukrainy. Było to możliwe, dzięki odpowiednio wyszkolonemu personelowi oraz ekwipunkowi.

"Poddane oględzinom budynki został zniszczone na skutek bombardowań, ostrzałów artyleryjskich i rakietowych oraz ataku dronów kamikadze. W miejscach tych śmierć poniosły osoby cywilne, w tym również dzieci. W skład zespołu policyjnego wchodzili technicy kryminalistyczni - operatorzy skanerów 3D, pirotechnicy, ratownik medyczny oraz funkcjonariusze pionu kontrterorystycznego. Jeden z prokuratorów biorących udział w rotacji jest również przeszkolonym operatorem skanera 3D" - dodaje Borchólski.

Jak zaznacza przedstawiciel Prokuratury Krajowej, aktywność polskich służb miała miejsce w miejscach blisko linii frontu, co miało wpływ na tryb pracy śledczych, a także wymagało odpowiedniego zabezpieczenia.

"Czynności były przeprowadzane również w bezpośredniej bliskości linii frontu, a niejednokrotnie ich praca była przerywana alarmami lotniczymi, co skutkowało koniecznością udania się do schronów. Prokuratorzy i policjanci w trakcie wykonywanych zadań korzystali z ochrony balistycznej w postaci kamizelek kuloodpornych oraz hełmów" - tłumaczy.

Ostatniego dnia pobytu na Ukrainie, polski zespół został przyjęty przez Prokuratora Generalnego Ukrainy.

Czym jest JIT?

Jak wyjaśnia Prokuratura Krajowa, do utworzenia wspólnego zespołu śledczego pomiędzy Ukrainą, Polską i Litwą w sprawie napaści Rosji na Ukrainę doszło 25 marca 2022 roku na przejściu granicznym w Korczowej. Umowę ze strony polskiej podpisał Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro oraz I Zastępca Prokuratora Generalnego – Prokurator Krajowy Dariusz Barski.

Pierwsze działania zmierzające do powołania JIT w sprawie wojny napastniczej i zbrodni popełnianych przez siły zbrojne Federacji Rosyjskiej na terytorium Ukrainy zostały podjęte już 2 marca 2022 roku w toku narady nadzwyczajnej przedstawicieli wszystkich państw uczestniczących w Eurojust. To podczas tego spotkania z inicjatywy Ukrainy, Polski i Litwy podjęto decyzję o zawiązaniu wspólnego międzynarodowego zespołu śledczego w ramach śledztw wszczętych w tych trzech krajach.

W kolejnych miesiącach do zespołu dołączyli Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze oraz Łotwa, Estonia, Słowacja i Rumunia. Ponadto w marcu 2023 roku strony JIT podpisały porozumienie o współpracy i koordynacji z Departamentem Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych.

14 kwietnia 2023 r. w Wilnie I Zastępca Prokuratora Generalnego – Prokurator Krajowy Dariusz Barski podpisał porozumienie, na mocy którego wspólny zespół śledczy (JIT) bada przypadki ludobójstwa, do jakich może dochodzić w związku z napaścią Rosji na Ukrainę.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

rs

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Polska prokuratura badała rosyjskie zbrodnie wojenne na Ukrainie. Oto, co ustalono - Portal i.pl

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska