Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polski Noblista, prof. Jerzy Strzelczyk wykłada na uczelni w Żarach

Janczo Todorow 0 68 363 44 99 [email protected]
- Jestem jeszcze oszołomiony, że zostałem laureatem polskiego Nobla - mówi prof. Jerzy Strzelczyk.
- Jestem jeszcze oszołomiony, że zostałem laureatem polskiego Nobla - mówi prof. Jerzy Strzelczyk. fot. Janczo Todorow
Jeden z naukowców, laureatów tegorocznego polskiego Nobla wykłada na łużyckiej Wyższej Szkole Humanistycznej. Naukowiec pracuje nad kolejnymi rozprawami i książkami.

Wśród czwórki tegorocznych laureatów Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej tak zwany polski Nobel jest i prof. Jerzy Strzelczyk, wykładowca Łużyckiej Wyższej Szkoły Humanistycznej w Żarach.
Polskie Noble przyznawane są w czterech kategoriach: nauki humanistyczne i społeczne, nauki przyrodnicze i medyczne, nauki ścisłe oraz nauki techniczne. Laureatem nagrody w dziedzinie nauk humanistycznych i społecznych prof. Jerzy Strzelczyk otrzymał za rozprawę ,,Pióro w wątłych dłoniach". Rozprawa pokazuje w nowatorski sposób wkład twórczości intelektualnej kobiet w rozwój cywilizacji europejskiej od starożytności do przełomu X i XI wieku.

Prof. Strzelczyk urodził i studiował w Poznaniu, w tym mieście przebiegała także jego kariera naukowa. Obecnie kieruje Zakładem Historii Średniowiecznej w Instytucie Historii Średniowiecznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ma również etat w Łużyckiej Wyższej Szkole Humanistycznej im. Jana Benedykta Solfy w Żarach, na której prowadzi seminaria.

Będą kolejne książki

- Ta nagroda jest dla mnie niespodzianką, jestem jeszcze oszołomiony tą wiadomością - zwierza się prof. Jerzy Strzelczyk. - Bardzo mnie cieszy, że zostałem laureatem. Ale martwi mnie to, że w moim wieku człowiek nie jest tak wydajny, pogarsza się koncentracja. Niemniej jednak pracuję nad dwiema kolejnymi książkami, nad kilkoma artykułami, mam też inne zadania, które pochłaniają mój czas.

O czym będą nowe książki, nad którymi pracuje naukowiec? Pierwsza z nich to trzecia część trylogii poświęconej aktywności literackiej i kulturalnej kobiet w dawnych czasach. Pierwsza część, za którą profesor otrzymał nagrodę, ukazała się dwa lata temu, a druga powinna się ukazać jeszcze w tym roku. Druga książka, nad którą prof. Strzelczyk pracuje obecnie, to dzieło o dziejach Longobardów, którzy zamieszkiwali różne tereny w Europie.

Zapytaliśmy pana profesora, co sądzi o żarskiej uczelni. - Jest bardzo potrzebna na tym terenie, rozwija się bardzo szybko i zdobywa uznanie. Z wielką ochotą prowadzę seminaria w tej szkole - odparł prof. Strzelczyk.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska