Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wypadek w pracy

Stefan Cieśla
rys. Ceper
Jeśli w pracy zdarzy nam się wypadek lub też nabawimy się w niej choroby zawodowej, ani my, ani rodzina nie musi zostać bez środków do życia.

Podstawą wypłaty świadczeń za wypadek jest protokół powypadkowy. Zespół powypadkowy ma 14 dni na opracowanie takiego protokołu, a pracodawca pięć dni na zatwierdzenie. Jeśli nie uzna zdarzenia za wypadek w pracy, wtedy nam lub naszej rodzinie przysługuje wystąpienie do sądu rejonowego z powództwem o zmianę treści protokołu.
Co się należy
Za wypadek w pracy przysługuje:

  • zasiłek chorobowy,
  • świadczenie rehabilitacyjne,
  • zasiłek wyrównawczy,
  • jednorazowe odszkodowanie,
  • renta z tytułu niezdolności do pracy,
  • renta rodzinna,
  • renta szkoleniowa.

    Do pracy i z pracy

    Wypadek może też przytrafić się nam w drodze do pracy lub do domu. Musi to być droga najkrótsza, nie może być w niej przerwy, chyba że trasa była życiowo uzasadniona, a czas przerwy nie przekroczył niezbędnej potrzeby.

    Za drogę do lub z pracy uznaje się też nasze przejście lub podróż do miejsca innego zatrudnienia, wykonywania zadań społecznych, na drugie śniadanie czy też do szkoły lub uczelni.

    Choroby zawodowe

    Podstawa prawna


  • Kodeks pracy
  • ustawa z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (DzU 199, poz. 1673 z późn. zmianami)
  • ustawa z 30 października 2002 r. o zaopatrzeniu z tytułu wypadków lub chorób zawodowych powstałych w szczególnych okolicznościach (DzU 199, poz. 1674 z późn. zmianami)
  • ustawa z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z funduszu ubezpieczeń społecznych (DzU 162, poz. 1118 z poźn. zmianami)
  • rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 18 grudnia 2002 r. w sprawie szczegółowych zasad orzekania o stałym lub długotrwałym uszczerbku na zdrowiu, trybu postępowania przy ustalaniu tego uszczerbku oraz postępowania o wypłatę jednorazowego odszkodowania (DzU nr 234, poz. 1974).


  • Pierwszy potwierdza chorobę zawodową lekarz z ośrodka medycyny pracy. Skieruje do niego nasz lekarz rodzinny, któremu opowiemy o niepokojących nas objawach.

    Ostateczna decyzja o uznaniu naszego przypadku za chorobę zawodową należy do powiatowej inspekcji sanitarnej. W razie odmowy odwołać się możemy do wojewódzkiego sądu administracyjnego.

    Po stwierdzeniu choroby zawodowej możemy ubiegać się o zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne, zasiłek wyrównawczy, jednorazowe odszkodowanie lub rentę inwalidzką.

    Zasiłek chorobowy dostaniemy maksymalnie przez 182 dni, świadczenie rehabilitacyjne przez 12 miesięcy, a odszkodowanie dopiero po zakończeniu leczenia i rehabilitacji. Jeśli wyleczymy się tak, że po chorobie nie zostanie żaden uszczerbek na zdrowiu, odszkodowania nie dostaniemy.

    Podstawa wymiaru

    Renta powypadkowa lub po chorobie zawodowej nie może być niższa niż:
  • 60 proc. podstawy wymiaru - dla osoby częściowo niezdolnej do pracy,
  • 80 proc. podstawy wymiaru - dla osoby całkowicie niezdolnej do pracy,
  • 100 proc. podstawy wymiaru - dla osoby uprawnionej do renty szkoleniowej.
    Przy ustalaniu podstawy wymiaru nie stosuje się jej ograniczenia do 250 proc.

    Renta rodzinna

    Zdrowie w procentach


    1 kwietnia każdego roku ustalana jest kwota przysługująca za 1 proc. stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, potrzebna do wyliczenia jednorazowego odszkodowania. Do końca marca 2007 r. wynosi ona 452 zł.



    Przysługuje po osobie, która zmarła w wyniku wypadku w pracy lub choroby zawodowej. Prawo do niej mają: małżonek, dzieci własne i dzieci drugiego małżonka, dzieci przysposobione, wnuki przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletniości, rodzeństwo oraz rodzice.

    Renta rodzinna jednej osobie przysługuje w wysokości 85 proc. świadczenia, jakie przysługiwałoby zmarłemu, dwóm osobom - 90 proc., trzem i więcej osobom - 95 proc. świadczenia.

    Renta szkoleniowa

    Jeśli z powodu wypadku lub choroby zawodowej nie możemy pracować w dotychczasowym zawodzie, możemy się przekwalifikować i umożliwi nam to renta szkoleniowa. Możemy ją dostać na sześć miesięcy i maksymalnie do trzech lat, jeśli starosta wystąpi z wnioskiem o jej przedłużenie.

    Zawieszanie i zmniejszanie renty

    Renta powypadkowa po chorobie zawodowej i renta rodzinna zostaną zawieszone, gdy nasz dochód przekroczy 130 proc. miesięcznego wynagrodzenia, ogłaszanego przez GUS, a zmniejszone, gdy dochód mieścić się będzie w przedziale od 70 do 130 proc. tego wynagrodzenia.

    Od 1 września kwoty graniczne wynoszą odpowiednio 1.699,10 i 3.155,90 zł. Jeśli mamy prawo do renty wypadkowej i emerytury, a nie osiągamy dodatkowych przychodów, możemy pobierać jedno świadczenie w pełnej wysokości i połowę drugiego. Ale jeśli osiągamy przychody, to bez względu na ich wysokość możemy pobierać tylko jedno wybrane świadczenie.

    Uwaga - jeśli mamy rentę szkoleniową, nie możemy w ogóle dorabiać!
  • Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska