Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomysłowa i smakowita jesień w Stołuniu

Dariusz Brożek
Dariusz Brożek
Tak wyglądają Paluchy Baby Jagi
Tak wyglądają Paluchy Baby Jagi Archiwum świetlicy
Po rozpoczęciu roku szkolnego wznowione zostały popołudniowe zajęcia w świetlicy w Stołuniu. Jesień zapowiada się tu bardzo pomysłowo i kreatywnie.

Dzieci ze Stołunia odrabiają w świetlicy lekcje, ale także rozwijają swoje uzdolnienia i zainteresowania. Korzystają ze znajdującego się tam punktu bibliotecznego oraz uczestniczą w rozmaitych zajęciach. Poznają podstawy rysowania i malowania, układają puzzle oraz grają w ping ponga i gry planszowe.

Świetlica tętni życiem. W budynku prowadzony jest aerobik dla dorosłych i młodzieży. Niebawem rozpoczną się tam w warsztaty z grawerowania i poligrafii dla dzieci, młodzieży i dorosłych, które poprowadzi Rafał Hałuszczak. Kolejną atrakcją będzie kurs ozdabiania przedmiotów ciekawą techniką decupage, prowadzony przez instruktorkę Kamilę Nowakowską.

- Przed świętami Bożego Narodzenia rozpocznie się cykl zajęć Fabryka Świętego Mikołaja, podczas których dzieci będą piec ciastka korzenne oraz pierniczki. Kolejnym krokiem będzie robienie kartek oraz stroików świątecznych. Wszystkie zajęcia i warsztaty są bezpłatne - informuje Paweł Sochacki ze Stołunia.

Prawdziwym przebojem okazały się ostatnio zajęcia kulinarne, podczas których piekły ciasteczka wg przepisu P. Sochackiego. Każdy samodzielnie ugniatał ciasto i formował Paluchy Baby Jagi, bo tak właśnie nazywają się te słodkości. A na koniec mogły je spałaszować.

Przepis Pawła Sochackiego na ciastka Paluchy Baby Jagi (na 15-20 porcji); 3 szklanki mąki, 2 jajka, pół szklanki brązowego cukru, pół szklanki oleju z pestek winogron, 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia, łyżeczka cynamonu, 1,5 łyżeczki cukru waniliowego, tabliczka gorzkiej czekolady, 15-20 migdałów, aromat migdałowy do ciasta, dżem truskawkowy.

Jak robimy ciasteczka? Jajka należy ubić z cukrem. W osobnej misce wymieszać suche składniki, a następnie dodać utarte jajka. Ciasto wymieszać do uzyskania jednolitej, plastycznej masy. Formować paluchy, wykonując wgniecenie na migdałowy paznokieć. Piec przez 25 minut w temperaturze 180 stopni Celsjusza. Czekoladę roztopić w kąpieli wodnej. Po upieczeniu ciastek, małą łyżeczką nakładać czekoladę w miejscu paznokcia i docisnąć migdałem. Drugą stronę palca posmarować dżemem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska