Powstaje pomnik upamiętniający walkę o dom katolicki

(hak, czyt)
fot. Zdzisław Haczek
Przy Filharmonii Zielonogórskiej trwają prace przy budowie pomnika, upamiętniającego 50. rocznicę tzw. wypadków zielonogórskich.

30 maja 1960 r. doszło w Zielonej Górze do największych antyrządowych wystąpień w historii miasta. Poszło o należący do parafii św. Jadwigi dom katolicki (dziś filharmonia), który komuniści postanowili odebrać kościołowi. Wybuchły wielogodzinne zamieszki, w których uczestniczyło kilka tysięcy ludzi. Ponad 200 osób zostało aresztowanych, 178 skazanych na kary więzienia. Najwyższe kary dochodziły do pięciu lat więzienia.

Autorem pomnika (tablica z napisem na ścianie filharmonii i stojące naprzeciw drzwi z "judaszem") jest rzeźbiarz z Gdańska Robert Kaja.

Wideo

Komentarze 49

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Czekamy na akt własności, moherki.

G
Gość
W dniu 09.05.2010 o 23:58, ŁOWCZY napisał:

Pamiętam dobrze POparańcy zgłaszali wtedy wnioski o odwołanie wszystkich ministrów. Robili ciągle zadymy, tzw. "autorytety" i politruki w mediach czynili jazgot że trudno go było znieść a potem na wszystko kota odwacali. PO to chamska partia popierana przez różnych aferzystów i ludzi prymitywnych którzy myślą że są inteligencją.ŁOWCZ


Co prawda to prawda ale PiS taki sam i do tego zboczony w swym postępowaniu.
Ł
ŁOWCZY
W dniu 09.05.2010 o 08:13, nn napisał:

To krótką pamięc mamy co?? Niedouczeni jesteśmy, co?? Lipiec odszedł sam po tym jak PO zagroziła, ze złoży w sejmie wobec niego wotum nieufności. Zarzuty dostał długo po odejściu bo wg "Wprost" PIS blokował prokuraturę. Sprawa się nie skończyła, facet nie siedzi - a przynajmniej ja nie mogę znaleść info o wyroku:)



Pamiętam dobrze POparańcy zgłaszali wtedy wnioski o odwołanie wszystkich ministrów. Robili ciągle zadymy, tzw. "autorytety" i politruki w mediach czynili jazgot że trudno go było znieść a potem na wszystko kota odwacali. PO to chamska partia popierana przez różnych aferzystów i ludzi prymitywnych którzy myślą że są inteligencją.
ŁOWCZ
G
Gość
W dniu 09.05.2010 o 16:02, nn napisał:

A jakoś zeszliśmy z tematu...a z tym świnstem to racja, kazdy sie teraz chce załapać na bohaterstwo..Mamy juz w Zielonej pomniki Katynia, Golgotę Wschodu, Matkę Sybiraczkę niebawem...Widać dziadki mają za duże renty skoro ich stać na to wszystko...


Wierzysz że to z ich emerytur lub rent, to z twoich i nas wszystkich podatków ,ale jak wychowankowi domu dziecka sfinansowano zakup telewizora,zawyto z oburzenia.marnowaniem pieniędzy to nazywając,ale szkoda naszych nerwów.całe ostatnie dwudziestolecie jadą na kłamstwie,pomówieniach i obłudzie.
n
nn
W dniu 09.05.2010 o 12:53, Gość napisał:

O czym Wy wszyscy bredzicie ,tu przecież chodzi o kłamstwo moherowych oszołomów i czarnej mafii, oni 1960 r narobili świństw a teraz próbują kreować się na ofiary i bohaterów Obrzydliwe kłamstwo ba łajdactwo.



A jakoś zeszliśmy z tematu...a z tym świnstem to racja, kazdy sie teraz chce załapać na bohaterstwo..Mamy juz w Zielonej pomniki Katynia, Golgotę Wschodu, Matkę Sybiraczkę niebawem...Widać dziadki mają za duże renty skoro ich stać na to wszystko...
G
Gość

O czym Wy wszyscy bredzicie ,tu przecież chodzi o kłamstwo moherowych oszołomów i czarnej mafii, oni 1960 r narobili świństw a teraz próbują kreować się na ofiary i bohaterów Obrzydliwe kłamstwo ba łajdactwo.

n
nn
W dniu 09.05.2010 o 01:11, ŁOWCZY napisał:

Jesteś jednak fanem PiSu , bo oni tego ministra od sportu za przekręt zamknęli do pudła, dobrze kumam?ŁOWCZY



To krótką pamięc mamy co?? Niedouczeni jesteśmy, co?? Lipiec odszedł sam po tym jak PO zagroziła, ze złoży w sejmie wobec niego wotum nieufności. Zarzuty dostał długo po odejściu bo wg "Wprost" PIS blokował prokuraturę. Sprawa się nie skończyła, facet nie siedzi - a przynajmniej ja nie mogę znaleść info o wyroku:)
Ł
ŁOWCZY
W dniu 08.05.2010 o 19:13, nn napisał:

Ja osobiście wolę rząd, który pozbywa się ze swojego grona kryminalistów, od takiego, który ich na salony zaprasza;) A Pędzący Królik to naprawdę fajna kawiarnia:)



Jesteś jednak fanem PiSu , bo oni tego ministra od sportu za przekręt zamknęli do pudła, dobrze kumam?
ŁOWCZY
Ł
ŁOWCZY
W dniu 07.05.2010 o 21:20, cyklonbe napisał:

Słuchajcie, kto to jest ten Komorowski czy jakoś tak?



Taki gościo co na kilka dni przed smoleńskiem ogłosił "okres ochronny polowań na kaczki niebawem się kończy".
ŁOWCZY
l
logika
W dniu 07.05.2010 o 14:08, Gość napisał:

Emerycie w tym wszystkim chodzi o bezszczelne kłamstwo lansowane przez wymienionych powyżej i tyle a może aż tyle.Oddaj emeryturę bo dała CI ją znienawidzona komuna.


A O CO TOBIE BIEGA PAJACU?
n
nn
W dniu 08.05.2010 o 18:56, Pędzący Króli napisał:

Hulaj dusza!!!! PiSu nie ma!!!Pędzący Królik



Ja osobiście wolę rząd, który pozbywa się ze swojego grona kryminalistów, od takiego, który ich na salony zaprasza;) A Pędzący Królik to naprawdę fajna kawiarnia:)
P
Pędzący Króli
W dniu 08.05.2010 o 16:05, nn napisał:

Ja znam całe mnóstwo wieśniaków, którzy ze swojego wiesniactwa są dumni- wiec równie dobrze można Twoją wypowiedz odwrócić Emeryt napisał, że PIS jest partią ludzi biednych - a ja uzupełnię ze jest partią ludzi, którzy biedni chcą pozostać. Mówimy tu własnie o przeróznych emerytach, rencistach, którzy swojego szczęscia upatrują w zasiłkach od państwa. Ludzie liczący na siebie chcą przede wszystkim miec warunki do rozwoju swoich talentów i przedsiębiorczości a tego im na wskroś komunistyczny w działaniu PIS nie da. Ta partia nigdy nie potrafiła myśleć kategoriami ludzi urodzonych po 1975, dla których dzieje PRLu nie mają zadnego znaczenia, którym żadne renty i zasiłki nie przysługują i którzy wcale na nie nie liczą, bo chcą pracować samodzielnie zamiast żebrać. Co oni od nich dostali? CBA? Komisje i trybunały?? A na ch..j mnie to skoro ja sie nie mogę dogadać z głupim urzednikiem w urzędzie? Skoro nie mogę iść do dentysty na NFZ mimo ze co roku oddaję w podatkach równowartość małego używanego samochodu??? Ubecy, szpiedzy?? Jaki jest ten aparat śledczy PISu skoro nie potrafił wypatrzeć ze jego chłopski koalicjant obmacuje panienki, wiec mu musiał aferę gruntową poczepić - która się okazała wielką bzdurą..Oczy mam jak najbardziej otwarte i na kilometr potrafię wyczuć blagiera...


Hulaj dusza!!!! PiSu nie ma!!!
Pędzący Królik
G
Gość
W dniu 08.05.2010 o 07:42, Gość napisał:

Ha! A no widzisz... i tu jest ta różnica... że pracowałeś. A teraz popytaj sobie młodych ludzi gdzie po skończonych studiach mogą znaleźć pracę i popracować te 40 lat


W śmietnikach zbierając puszki ,które wyprodukował robotnik na zachodzie,bo jego rząd o to zadbał
n
nn
W dniu 08.05.2010 o 14:13, ~Czytelnik~ napisał:

W GW można przeczytać w objaśnieniu do wyników sondaży, np.Na PO ponad 50% - są to mieszkańcy wielkich miast, dobrze wykształceni, zamożni, młodzi. Niezbyt rozgarnięci reagują - ja też jestem za PO.A na PiS np.25 % - przeważnie mieszkańcy wsi, z wykształcenie podstawowym, ludzie starzy. Intencja tej manipulacji jest oczywista.Ludzie jak oni lecą z wami w głupa, otwórzcie oczy i nie ośmieszajcie się przynajmniej na forum.Czytelnik



Ja znam całe mnóstwo wieśniaków, którzy ze swojego wiesniactwa są dumni- wiec równie dobrze można Twoją wypowiedz odwrócić Emeryt napisał, że PIS jest partią ludzi biednych - a ja uzupełnię ze jest partią ludzi, którzy biedni chcą pozostać. Mówimy tu własnie o przeróznych emerytach, rencistach, którzy swojego szczęscia upatrują w zasiłkach od państwa. Ludzie liczący na siebie chcą przede wszystkim miec warunki do rozwoju swoich talentów i przedsiębiorczości a tego im na wskroś komunistyczny w działaniu PIS nie da. Ta partia nigdy nie potrafiła myśleć kategoriami ludzi urodzonych po 1975, dla których dzieje PRLu nie mają zadnego znaczenia, którym żadne renty i zasiłki nie przysługują i którzy wcale na nie nie liczą, bo chcą pracować samodzielnie zamiast żebrać. Co oni od nich dostali? CBA? Komisje i trybunały?? A na ch..j mnie to skoro ja sie nie mogę dogadać z głupim urzednikiem w urzędzie? Skoro nie mogę iść do dentysty na NFZ mimo ze co roku oddaję w podatkach równowartość małego używanego samochodu??? Ubecy, szpiedzy?? Jaki jest ten aparat śledczy PISu skoro nie potrafił wypatrzeć ze jego chłopski koalicjant obmacuje panienki, wiec mu musiał aferę gruntową poczepić - która się okazała wielką bzdurą..Oczy mam jak najbardziej otwarte i na kilometr potrafię wyczuć blagiera...
~Czytelnik~

W GW można przeczytać w objaśnieniu do wyników sondaży, np.
Na PO ponad 50% - są to mieszkańcy wielkich miast, dobrze wykształceni, zamożni, młodzi. Niezbyt rozgarnięci reagują - ja też jestem za PO.
A na PiS np.25 % - przeważnie mieszkańcy wsi, z wykształcenie podstawowym, ludzie starzy. Intencja tej manipulacji jest oczywista.
Ludzie jak oni lecą z wami w głupa, otwórzcie oczy i nie ośmieszajcie się przynajmniej na forum.
Czytelnik

Dodaj ogłoszenie