Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powstała mapa Żar dla niepełnosprawnych

Aleksandra Łuczyńska
Katarzyna Mocek porusza się na wózku inwalidzkim od lat. Jak mówi barier architektonicznych jest w Żarach bardzo dużo.
Katarzyna Mocek porusza się na wózku inwalidzkim od lat. Jak mówi barier architektonicznych jest w Żarach bardzo dużo. fot. Aleksandra Łuczyńska
Pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, z pomocą osób niepełnosprawnych, przygotowali mapę dostępności.

Są na niej zaznaczone miejsca na terenie Żar, gdzie bariery architektoniczne utrudniają poruszanie się osobom na wózkach inwalidzkich.

Mapa powstaje w ramach jednego z projektów zawartych w strategii rozwiązywania problemów społecznych w mieście.

Do ubiegłego tygodnia niepełnosprawni mogli zgłaszać swoje uwagi i opinie. Ich wnioski przyjmował pracownik działu rehabilitacji społecznej i zawodowej MOPS, Tomasz Żental. - Najwięcej negatywnych opinii dotyczyło instytucji publicznych. Okazuje się, że wiele jest jeszcze w Żarach miejsc trudno dostępnych dla osób niepełnosprawnych. Są to nie tylko urzędy, ale przede wszystkim ulice, chodniki, szpitale.

Z wózkiem ciężko

Katarzyna Mocek jest niepełnosprawna od urodzenia, ona także zgłosiła swoje uwagi.
- Mam sporo trudności z dostaniem się do wielu miejsc. Szpitale, przychodnie, sklepy. Nie wszędzie wózek się zmieści.

Podobnie mówi Ewa Miller, która od trzech lat porusza się na wózku inwalidzkim.

- Najgorsze dla mnie są wizyty u lekarza. Wejście do przychodni może zająć sporo czasu, a nie zawsze się udaje, wtedy musze prosić obce osoby o załatwienie moich spraw. - mówi kobieta. - Przy dworcu PKS jest podjazd, ale do autobusu nie mogę się dostać. To taki paradoks według mnie. Jeśli idzie o urzędy to ratusz jest dosyć dobrze przystosowany, ale oddział ZUS ma windę, która często jest zepsuta.

- Raz na trzy miesiące robimy przegląd windy- zapewnia Zygmunt Skibiński z ZUS - Pierwszy raz słyszę, żeby winda się psuła. Wiem, że działa sprawnie od lat. Obsługują ją specjalnie przeszkoleni ochroniarze.

Włodarze usiądą na wózkach

Czy opinie niepełnosprawnych zostaną uwzględnione i czemu ma służyć mapa dostępności? Na to pytanie odpowiada Agnieszka Fetzka, kierownik rehabilitacji społecznej i zawodowej w MOPS.

- Powstanie mapy to dopiero początek naszej akcji - wyjaśnia. - Chcielibyśmy, żeby nasze przedsięwzięcie dało trochę do myślenia osobom odpowiedzialnym za budowę czy remonty miejsc użytku publicznego. Jedna tablica z mapą stanie w centrum miasta, druga w naszym ośrodku, do nich będzie dołączony przewodnik. To ma być informacja nie tylko dla osób poruszających się na wózkach, ale także dla ludzi w pełni sprawnych.

W ramach akcji zaplanowano akcję, na którą zostaną zaproszeni przedstawiciele władz miasta i powiatu. Burmistrz czy starosta będą mieli okazję usiąść na wózku inwalidzkim i przekonać się jak wiele barier pokonuje każdego dnia osoba niepełnosprawna.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska