Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznaj z nami leśny savoir-vivre!

Aleksandra Bulaczek
Ognisko można rozpalić  tylko w wyznaczonym miejscu
Ognisko można rozpalić tylko w wyznaczonym miejscu
Jakie zasady obowiązują w lesie? Co możemy robić podczas odpoczynku na łonie natury, a jakich zachowań powinniśmy unikać? Czy leśniczy może ukarać nas za nieposzanowanie przyrody? Poznaj zasady leśnego savoir-vivre’u!

Las gości nas o każdej porze roku i odkrywa przed nami swoje majestatyczne piękno. My, ze swojej strony, powinniśmy to uszanować i spróbować nie niszczyć równowagi pomiędzy człowiekiem a dostojną przyrodą, która nie tylko zachwyca, ale której nierozerwalną częścią jesteśmy. Właściwe zachowanie w lesie nie jest wcale trudne. Pomocne mogą być tablice informacyjne, zawierające cenne wskazówki, dlatego nie bądźmy wobec nich obojętni. Zapisane są na nich najważniejsze wiadomości dotyczące lasu, zasady zachowania, a także opisane miejsca, które warto odwiedzić. Las jest otwarty dla wszystkich – zachęcamy do aktywnego wypoczynku, możemy zbierać płody runa leśnego, korzystać z dostępnej infrastruktury turystycznej, podziwiać piękno otaczającej nas przyrody.

A czego nie powinniśmy robić w lesie? Przede wszystkim nie możemy poruszać się pojazdami silnikowymi poza drogami publicznymi, parkować i biwakować poza wyznaczonymi miejscami, zakłócać ciszy, rozniecać ognia i palić tytoniu. W lesie nie płoszmy, nie ścigajmy, a przede wszystkim nie krzywdźmy zwierząt. Nie zaśmiecajmy gleby oraz wód, nie rozkopujmy gruntu i nie rozgarniajmy ściółki. Nie niszczmy drzew, krzewów i innych roślin oraz urządzeń i obiektów turystycznych. Dzięki zachowaniu tych zasad uszanujemy przyrodę, zachowamy jej piękno i majestat. Las to doskonałe miejsce, gdzie wśród przyjaciół i rodziny możemy spędzić czas. Na jego terenie są stałe miejsca, gdzie wolno rozpalać ogniska. Nadleśniczy może wydać pozwolenie na rozpalenie ogniska. Określa wtedy dokładne miejsce jego rozpalenia, sposób zabezpieczenia i osobę odpowiedzialną.

Wyznaczone i przygotowane miejsce pozbawione jest ściółki leśnej i części próchnicznej gleby, odsłonięta warstwa mineralna wokół ogniska jest dodatkowo obłożona kamieniami, co zapobiega rozsunięciu się palonego materiału. Ogniska nie można rozpalać bliżej niż 6 metrów od stojących drzew, a wysokość płomienia nie może przekraczać 2 metrów. Przy ognisku obowiązkowo należy mieć sprzęt do natychmiastowego ugaszenia ognia oraz sprawny środek łączności. Po wypaleniu się ogniska należy je dokładnie zalać wodą i zasypać piaskiem oraz sprawdzić czy nie ma nadal tlących się głowni. Dzięki zachowaniu podstawowych zasad przebywania w lesie mamy pewność, że nasz pobyt na łonie natury będzie nie tylko udany, ale przede wszystkim bezpieczny. Planując biesiadowanie przy ognisku powinniśmy pamiętać, że nie można samodzielnie zbierać gałęzi na rozpałkę.

Jest to wykroczenie, więc nie warto narażać się na kłopoty. Jeśli w wyznaczonym miejscu nie ma przygotowanego drewna, należy odpowiednio wcześnie zwrócić się do właściwego terytorialnie leśniczego, który ustali zasady zaopatrzenia się w drewno niezbędne do przygotowania ogniska.

Czy strażnik leśny może nałożyć mandat za nieprzestrzeganie porządku w lesie? Tak. Strażnik leśny i pracownik Służby Leśnej mający uprawnienia strażnika, np. leśniczy, ma prawo do udzielenia pouczenia i nałożenia grzywny w formie mandatu karnego w wysokości do 500 złotych, bądź skierowania wniosku do sądu o ukaranie sprawcy. Miejmy na uwadze, że leśnik w lesie służy nam przede wszystkim pomocą, chroni i dba o nasze wspólne dobro jakim są polskie lasy. Pamiętajmy, że jesteśmy częścią natury i jeśli zaburzymy jej równowagę, ucierpimy na tym my wszyscy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska