Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prawie półtorej godziny czekania dla klienta, a toalety nie ma. Czy powinna być? Czytelnik zwrócił uwagę na problem

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Kiedy toaleta powinna być dostępna dla klientów. A dlaczego nie jest?
Kiedy toaleta powinna być dostępna dla klientów. A dlaczego nie jest? pixabay.com
– Taka sytuacja jest dla mnie niedopuszczalna – uważa pan Grzegorz z Zielonej Góry. Czekał prawie 1,5 godziny na swoją kolej w biurze obsługi klienta i kiedy chciał skorzystać z toalety, okazało się, że takiej w tym miejscu nie ma. Czy powinna być?

Toalety w miejscu publicznym. Co się stało?

Pan Grzegorz udał się do biura obsługi klienta Enea w Zielonej Górze w sprawie związanej z umową. Ludzi było sporo. Czekał na swoją kolej do pracownicy biura prawie półtorej godziny.

- Oczekiwanie się przedłużało, więc zapytałem o toaletę. Usłyszałem, że nie ma żadnej toalety w tym miejscu. Zdębiałem. Idę w różnych sprawach do urzędów i tam nie ma problemu, można z wc skorzystać. A przecież to też jest miejsce publiczne – tłumaczy nasz Czytelnik. - To jest dla mnie dopuszczalne!

Skontaktowaliśmy się z biurem prasowym spółki. Berenika Ratajczak z Departamentu PR i Komunikacji wyjaśniła, że w tym miejscu nie ma toalety dla klientów, podobnie jak w sklepie, czy zakładzie usługowym.

Toalety w miejscu publicznym. Kiedy powinny być?

Skontaktowaliśmy się z biurem prasowym spółki. Berenika Ratajczak z Departamentu PR i Komunikacji wyjaśniła, że w tym miejscu nie ma toalety dla klientów, podobnie jak w sklepie, czy zakładzie usługowym.

Wcześniejsze pytania czytelników dotyczyły również biur obsługi klienta w bankach w Zielonej Górze. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, budynek użyteczności publicznej to budynek przeznaczony na potrzeby administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, w tym usług pocztowych lub telekomunikacyjnych, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym, oraz inny budynek przeznaczony do wykonywania podobnych funkcji, za budynek użyteczności publicznej uznaje się także budynek biurowy lub socjalny. Stosownie do § 84 ust. 1 wspomnianego rozporządzenia należy tam urządzić ustępy ogólnodostępne. Ale kluczem do wyjaśnienia tej sprawy, jest powierzchnia użytkowa.

– Zgodnie z przepisem § 84 ust. 1a ww. rozporządzenia, ustępów ogólnodostępnych, o których mowa w ust. 1 tego rozporządzenia, nie urządza się w budynku obsługi bankowej, handlu lub usług o powierzchni użytkowej do 100 metrów kwadratowych włącznie – przekazał nam Lubuski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Gorzowie Wlkp. w pisemnej odpowiedzi na pytania w tej sprawie.

Toalety dla klientów. Sprawą zajmował się RPO

Dostępem klientów do toalet w bankach zajmował się też Rzecznik Praw Obywatelskich.

- Właściwa obsługa osób korzystających z usług bankowych to nie tylko sprawa z zakresu prawa konsumenckiego. Wiąże się także z zagwarantowaną w Konstytucji przyrodzoną, a niezbywalną godnością każdego człowieka – czytamy w wiadomości sprzed trzech lat na portalu RPO.

W komunikacie przypomniano sprawę klienta banku z Warszawy, który w nagłej potrzebie nie mógł skorzystać z toalety w oddziale banku i wytoczył proces w tej sprawie.

- Rzecznik Praw Obywatelskich wniósł do Sądu Najwyższego skargę kasacyjną w jego sprawie. 17 września 2014 r. SN (sygn. akt I CSK 682/13) nakazał bankowi udostępnienie powodowi, jako jego klientowi, toalety w siedzibie oddziału banku. Mimo tego wyroku RPO nadal otrzymywał informacje o odmowie udostępniania toalet. Zwrócił się do Prezesa Związku Banków Polskich. W odpowiedzi został zapewniony, że Związek zwrócił się do prezesów zarządów banków o niezbędne działania dla „sprostania wymogom określonym w wyroku SN” – czytamy na portalu RPO.

Zobacz też wideo: Walka o zdrowie Filipka

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska